Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Záněty močového měchýře

31.03.2014
Záněty močového měchýře Velmi často, především v podzimních a zimních měsících a hlavně ženy (asi 50x častěji než muže) trápí zánět močových cest (odborně cystitida), zejména močového měchýře. Obvykle je to spojené, zánět se vyskytuje jak v samotném močovém měchýři, tak i v celých močových cestách.

Nejčastější příčinou je bakteriální infekce, nicméně negativní roli mohou hrát ale i nemoci, jako je cukrovka. Možnost vzniku infekce zvyšuje i celkové oslabení organismu a tím i celkově oslabená imunita. Zánět močových cest se může objevit i jako následek cévkování či radioterapie.

 

Zajímavé je, že právě nejčastějším původcem infekce je Escheria coli (vedle bakterií Proteus, Pseudomonas aeruginosa a dalších), která v našem trávicím traktu působí jako přátelská a tělu prospěšná bakterie (zabraňuje přemnožení škodlivých bakterií). Jakmile se však dostane do močových cest, vyvolá infekci. Infekce vstupuje do těla nejčastěji močovou trubicí.

 

Jak již bylo zmíněno, podstatně častěji se infekce močových cest objevuje u žen. Proč?

Je tu několik příčin. Ženy často trpí zánětem zevních či vnitřních rodidel, kde může dojít ke vzniku infekce. Ženy mají také velmi krátkou močovou trubici, tři až čtyři centimetry a infekce se může dostat do močových cest snadněji (genitální oblast, kde močová trubice ústí, je běžně osídlena bakteriemi). Třetím důvodem je blízkost močové trubice a konečníku (infekce fekálními bakteriemi).

 

Až 50 % žen uvádí, že se u nich tato infekce jednou v životě opakovala. Navíc u tohoto druhu infekce hrozí recidiva. Platí, že pokud ji žena již prodělala, je obvykle náchylnější ke vzniku opakovaných zánětů močových cest. Pokud jsou ženy sexuálně aktivní, riziko infekce se zvyšuje.

 

Zánět močových cest u mužů

Zánět močových cest

Obecně ale jak u žen, tak i u mužů platí, že ke vzniku infekce může přispět rizikové sexuální chování (časté střídání partnerů, anální sex). Muži to mají v tomto ohledu jednodušší. Díky větší délce močové trubice (kolem 25 centimetrů) mají obranné mechanismy jejich těla více času k likvidaci infekce. Ovšem, v zájmu spravedlnosti je třeba zdůraznit, že ve starším věku se nepoměr mezi možností onemocnění u mužů a žen srovnává, což je dáno tím, že častou příčinou je zde neúplné vyprázdnění močového měchýře či inkontinence, čímž trpí obě pohlaví. Obecně také negativním faktorem, který hraje roli, je malý příjem tekutin (močové cesty nejsou dostatečně proplachovány, může dojít k usazení a množení bakterií). K dalším rizikovým faktorům patří zadržování močení, nedostatečná hygiena či ochablé svalstvo (po porodu, při těhotenství nebo při menopauze).

 

Zánět močových cest - příznaky

Typickým projevem je časté a bolestivé močení (bolestivé nutkání, pálení, řezání). Někdy dochází až k řezavé bolesti, která vystřeluje na hráz a do podbřišku. Barva moči je zkalená, někdy až s příměsí krve. Také dochází k bolesti břicha. Pokud by se ovšem objevila horečka doprovázená třesavkou nebo zvracením, je to vážné, protože infekce zasáhla ledviny a je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Lékaři obvykle podávají protinfekční léky, v tomto případě nepřesně označovaná jako antibiotika, většinou jsou to léky ze skupiny chemoterapeutik (Biseptol, Nolicin a další). Někdy je doporučováno více pít, ale není to úplně pravda. Množství vody, které nemocný vypije, se na počátku léčby nezvyšuje, v průběhu léčby je již možné ho zvýšit. Je důležité, aby byl pacient v teple.

 

Zánět močových cest - domácí léčba

Léčbu jako takovou je možné úspěšně doplnit podáváním potravinových doplňků. Některé přírodní látky v nich obsažené mají antibakteriální účinek (pomáhají ničit bakterie), další podporují snižování bolesti, jiné posilují imunitu. Některé, jako d-manosa, znemožňují bakterii přilnout na stěnu měchýře a tím snižují riziko rozvoje infekce. Je dobré užívat takové přírodní přípravky, které mají více složek a působí ve více ohledech proti infekci. Nejčastější složkou těchto přípravků jsou výtažky z brusinek, které blahodárně působí na ledviny, močový měchýř, močovou trubici a prostatu. Obsahují látky, především kyselinu elagovou,která omezuje uchycení bakterií způsobujících zánět a jejich pomnožení v močovém ústrojí. Přiznivě působí i výtažky z česneku a petržele nebo z břízy Betulic.

 

Chronický zánět močových cest

Akutní zánět močových cest je nutno léčit, aby nepřešel do své chronické fáze. Chronický zánět močového měchýře vzniká většinou z nedoléčených akutních zánětů. Je to nebezpečné hlavně u zánětů močových cest těhotných žen. Na sliznici měchýře dochází k překrvení a otoku a v moči jsou přítomny bakterie. Projevy chronického zánětu močového měchýře jsou obdobné jako u akutního zánětu, ale jeví se méně intenzivní. Dochází k častějšímu a bolestivějšímu močení, pálení a řezání, výskytu křečí apod. Rovněž poměrně často dochází ke krvácení do moči a celkový stav pacienta se postupně zhoršuje.

 

Zánět močových cest u dětí

 

Nepříjemnou komplikací je zánět močových cest u dětí, u kterých se zánět močových cest objevuje častěji než u dospělých. Tyto infekce jsou u dětí třetím nejčastějším infekčním onemocněním. Důležité je, že mají poměrně nevýrazné příznaky a je docela problém hned zjistit, kde je příčina. Jde o to, že u dětí se častěji vyskytuje zánět horních cest močových, kde jedinými příznaky jsou horečka, únava a rozmrzelost, což jsou příznaky i dalších nemocí. Jinak je tomu u onemocnění dolních cest močových, kde se objevují charakteristické příznaky, jako je pálení či řezání při močení a podobně. Pokud nedojde včas k léčbě, může dojít k zánětu ledvin. Lékaři obvykle nasadí antibakteriální léky.

 

Zánětům je dobré předcházet u dětí správnou hygienou, u malých dívek správným otíráním zadečku a vhodnou volbou bavlněného oblečení.

Nemocné dítě

 

 

Zánět močových cest v těhotenství

Těhotná žena Zánět močových cest se často objevuje i v těhotenství, příznaky jsou stejné. Léčbu klasickými léky může těhotná pacientka doplnit pitím dostatku tekutin, užíváním brusinkové šťávy, omezením příjmu soli. Je také důležité z jídelníčku vynechat kořeněná jídla, kyselé ovoce a zeleninu. Těhotné ženy si musí toto onemocnění hlídat, bez léčby by mohlo dojít k předčasnému porodu nebo až k potratu.

 

 

Celková nabídka přípravků na močové cesty.


Související články:
D-manosa
Cystitida
Zlaté proso
Proanthokyanidiny


31.03.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

136,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS