Xantom

cm tepna

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Slovo vzniklé  z řeckého  xanthelasma či xanthema. Jde o drobné čočkovité skvrny v kůži žlutavé barvy, skládající se ze zbujelého pojiva a tukových zrnek kvůli nahromadění cholesterolu. Jde o charakteristický jev provázející poruchu metabolizmu tuků (lipidů a lipoproteinů) a podle jejich četnosti a tvaru se dá do jisté míry usuzovat i na typ poruchy metabolizmu lipidů.

  1. Při zvýšeném obsahu cholesterolu v krvi nebo při některých jaterních poruchách vznikají pomalu plošná xantoma, nejčastěji lokalizovaná na mechanicky namáhaných místech, typickou lokalitou jsou oční víčka.
  2. Tuberózní a šlachové xantomy jsou typické pro rodinný výskyt při zvýšeném obsahu cholesterolu v krvi.
  3. Drobné, rychle vznikající eruptivní xantomy jsou charakteristické pro výskyt množství tuků v krvi (hyperlipoproteinemie), zvláště sekundárního charakteru při diabetu.
  4. Hromadění tuků na kůži v různých seskupeních a tvarech dává podklad k rozvoji ateromu, zvláště pokud jde o roli modifikovaného LDL, což je vlastně marker narušení endotelu nebo nestability aterosklerotického procesu. Důležitou roli hraje vliv mechanické námahy tkáně, zvýšené propustnosti kožních kapilár a reakce proteoglykanů v řídké pojivové tkáni.

Tvorba xantomů či xantelazma je charakteristickým indikátorem i pro přítomnost dalších komplikujících onemocnění, jako je vznik zánětu slinivky břišní při hyperlipoproteinemické krizi, zhoršení inzulinové rezistence a dekompenzace diabetu mellitu 2. typu.

Léčba se soustřeďuje na úpravu dietního režimu (zastavení přívodu dietního tuku a cukrů), nezaměřuje se prioritně za léčbu viditelného příznaku (xantomu či xantelazma), ale na dokonalou kompenzaci poruchy metabolizmu tuků, případně choroby, která k ní vede, např. je to diabetes mellitus 2. typu nebo metabolický syndrom.

Z pohledu celostní medicíny je základem kromě uvedených dietních opatření vytvoření střevní symbiózy například pomocí probiotik a současně s tím je podstatné zahájení užívání řasy chlorelly nebo mladého ječmene, nejlépe obou zelených prostředků současně. Je to osvědčená zelená cesta ke zdraví.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.