Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vyvážená hladina kortizolu

20.02.2019

Málo platné, všichni lidé prožívají nějakou formu stresu. Nikdo nemůže říkat, že stresy nemá. Existuje zde společnost, a ta sama k sobě působí stresově. Jednotlivce pak ovlivní všechno: od rušného životního stylu, špatného spánku, toxinů v životním prostředí až po nepříjemné emocionální vjemy a prožitky. Aby to tělesný celek zpracoval a zvládal, má k tomu pomocníka, a tím je hormon kortizol.

 

Řeší to kortizol

A nyní jde o to, zda vás ovlivňuje tolik stresu, že se v těle hladina hormonu tvoří nadnormálně; taková situace přináší zdravotní problémy nebo se dlouhodobým stresem vyčerpá funkce nadledvinek, hormon se nestačí dostatečně tvořit a opět to přináší tělu problémy. S rostoucími požadavky dneška je důležité vyvážit hladiny kortizolu pro optimální zdraví.

 

Kortizol je označován jako stresový hormon, je nezbytnou součástí pro dobré fungování těla.

 

Stres je signál pro ohrožení a vyplavování tohoto hormonu z nadledvinek představuje důmyslný obranný mechanizmus, jak rychle maximalizovat energii, tím, že se začnou do krve uvolňovat uložené cukry. Zvýší se pohotovost smyslových orgánů, abychom byli schopni rychle reagovat a uniknout z ohrožení.

 

Stresové myšlení

Tento princip je člověku dán od samého začátku jeho existence. Jenže v dnešní době se tento přirozený mechanizmus poněkud změnil. Nejsme ohroženi třeba dravou zvěří, ale jsme ohroženi stresovým myšlením. Mnoho lidí se probudí, pomyslí na to, co je čeká v práci a již se jim hladina kortizolu zvedá a během dne mají tuto hladinu stále zvýšenou.

 

Stres

 

Následky

Časem lze u nich pozorovat nerovnováhu cukru v krvi.  Podvědomě si drží zvýšenou hladinu cukru, aby byli stále v pohotovosti, tím mají neustálou chuť a potřebu konzumovat sladké věci. Zvýšená hladina cukru v krvi zvyšuje zánět, cukr je prozánětlivý, cukr soupeří s vitaminem C a vytěsňuje jej, takže se zvýšenou hladinou cukru klesá hladina vitaminu C, což oslabuje imunitu, dalšími stresy se zvyšuje tlak na nadledviny a začíná se namotávat klubíčko problémů:

 

  • nemoc, infekce, antibiotika,

  • střevní dysbióza,

  • oslabená imunita, rozvoj chronické nemoci, návštěva psychiatra, léky proti depresi…

 

Pokud se klubíčko stresů namotává dlouho, projeví se chronické zvýšení hladiny kortizolu:

 

  • nerovnováhou pohlavních hormonů, což může přispět

  • k hormonálním poruchám, ale také

  • k nadváze,

  • k zamlženému myšlení a celkově snížené vitalitě (Cushingova choroba).

 

Po období zvýšeného kortizolu přichází vyčerpání funkce a nastane období nízké hladiny kortizolu. Tito lidé jsou unaveni, vyhořelí a neschopní zvládnout každodenní stresy života. Obvyklá je nadváha, hormonální nerovnováha, úzkost, nespavost, deprese. Tento stav však může být také vyvolán Addisonovou chorobou. To je autoimunitní stav, kdy imunitní systém začne napadat nadledviny a brání jejich funkci.

 

Jak můžete nerovnováze hladiny kortizolu předcházet?

  • Určitě je třeba v jídelníčku omezit příjem cukru, sacharidů, moučných výrobků. Nahradit je ovocem, zeleninou, rybami, ořechy, semínky, nezapomínáme na vlákniny. Seznam si každý vytvoří sám.

  • Samozřejmě je nutno učinit změnu ve svém životním tempu, kdy pracovní nasazení a spěch mají být vyváženy uvolněním, modlitbou, relaxací, pohybovou aktivitou na denním světle. Pobývat na přirozeném slunečním světle co nejvíce, v domácnosti nahradit převahu modrých, studených paprsků umělého světla teplejšími barevnými tóny (hlavně v relaxačních zónách bytu, kde trávíme čas před spaním). Pro dobrý spánek v noci si zajistit klid, odstranit rušivé vlivy, nasadit si třeba spánkovou masku na oči, aby si mohly smysly důkladněji odpočinout.

  • Z potravních doplňků přidávejte hořčík, vitamin C a byliny typu ashwaganda, která poskytuje příznivé, harmonizující účinky na kortizol, ale i na DHEA, což je prekurzor pro pohlavní hormony.

 

Je v moci každého člověka, zda si zajistí vyváženou hladinu kortizolu. Jestliže to neudělá, bude časem sklízet nezdravé ovoce.

 

Celková nabídka hořčíku a vitamínu C.


Související články:
Nejúčinnější protistresové techniky pracují s dechem a pohybem (rozhovor s Liborem Mattušem)
Dětskou imunitu likviduje stres


20.02.2019
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS