Jak chránit oči při práci na počítači

oko prace na pocitaci

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pracujete často na počítači a cítíte, že máte unavené oči? Pálení, suchost, špatné ostření, bolest hlavy… Jak funguje oční akomodace? Co je pro oči přirozené? Proč je počítač pro oči takový problém? Máme pro vás vysvětlení, a hlavně řadu tipů v navazujícím článku, jak si zdravé oči udržet co nejdéle.

Jak ovlivňuje naše oči práce s počítačem? 

Tradičně je poměrně zakořeněna, že práce s počítačem “kazí oči”. Není to tak zcela pravda. To, co může poškodit zrak, není počítač (mobil) sám o sobě, ale proces čtení, tudíž stejně tak může působit negativně čtení papírové knihy, časopisu či novin.  

Můžeme říct, že kdybychom rozdělili “náš denní zrakový program” na pohled na blízko a pohled na dálku, tak naši předci měli podstatně větší podíl toho druhého než my. Jak se postupně zvětšoval podíl čtení, tak také docházelo k většímu postupnému namáhání očí, čili, jak říkaly naše babičky: “nečti tolik, kazíš si oči”. 

Akomodace oka – zaostření „na dálku“ a „na vblízko“ 

Proč tomu tak je, spočívá v termínu “akomodace”, což je přizpůsobení oka při zaostřování na různě vzdálené předměty. To je umožněno pružností naší oční čočky.  

Ta je v normálním stavu plochá a podlouhlá. To umožňuje pozorování na dálku. Pokud se ale podíváme na blízko (tedy při čtení, ať už písma na obrazovce monitoru či v knize, ale při sledování filmu na mobilu či v počítači), čočka se zakřiví a umožní vidět nablízko. 

Jak pracuje čočka v oku 

Čočka je při těchto činnostech uchycena na vláknech řasnatého tělíska (corpus ciliare), jejichž napětí je regulováno ciliárním svalem. Toto tělísko čočku napíná a zplošťuje. Zaostření do dálky, je původní stav čočky proto, že je to výsledkem rovnováhy mezi silami vznikajícími pružností čočky a silami vznikajícími pružnosti řasnatého tělíska.

Při práci na počítači nebo čtení 

Pokud si začneme číst či pracovat u počítače, čočka zaostří „na blízko“. Při této činnosti ciliární svaly působí tak, že snižují „tah“ řasnatého tělíska a čočka se stává „oblejší“. Zvětší se tedy její optická mohutnost a dojde k zaostření na bližší předmět.  

Přirozený je pohled do dálky 

Proto je vlastně pro oči přirozený (dá-li se to tak říct) a více pohodlný proto pohled do dálky, kdy jsou akomodační svaly zcela uvolněné. Zaostření na blízko vyžaduje určitou námahu akomodačních svalů. A pokud dochází k jejich častému používání, více se unaví. 

Když se oční svaly unaví… 

Pokud je používáme opravdu intenzivně, dojde k tomu, že jsou strnulé a neumožní ani rychle se zaostřit na blízko, ale ani stejně rychle se uvolnit a zaostřit na dálku. Dojde pak k tzv. „dvojitému vidění“, kdy máte pocit, že se vám oči samy od sebe „rozjedou“. Toto vše může vést ke vzniku myopie neboli krátkozrakosti. Příčiny jejího vzniku ale nejsou dosud stále objasněny. 

Proč tomu tak může být 

Zmiňuje se hypotéza, že následkem intenzivního čtení, a tedy namáhání ciliárních svalů, může být prodloužení oka. Paprsek pak dopadá před sítnici, což se projevuje právě jako krátkozrakost. 

Syndrom kancelářského oka 

Dalším negativním jevem při práci s počítačem je tzv. syndrom kancelářského oka (Office Syndrome Eye). Ten se vyznačuje příznaky jako je pocit písku v očích, řezání a pálení v očích nebo pocit cizího tělíska v oku.  

zdrave oci

Co očím hrozí? 

Pokud není tento stav léčen, rohovka začne „osychat“ a vytvářejí se na jejím povrchu vlákna, která přispívají ke zhoršení stavu. Je to dáno tím, že dochází k oslabení přirozené ochrany rohovky (tedy epitelu a slzného filmu).  

Je to proto, že málo mrkáme! 

Jedním z důvodů, proč k tomu dochází, se nám může zdát na první pohled vcelku banální. Je to proto, že této činnosti málo mrkáme. Mrkání totiž lidské oko osvěžuje, přispívá k vytváření slzného filmu. Pokud k tomu připočteme často se vyskytující klimatizaci, pak dojde ke vzniku tohoto syndromu, jinými slovy také, suchého oka. Úlevu mohou přinést také zvlhčující oční kapky.

Co škodí očím: 

K další negativním jevům patří: 

  • dlouhodobé vnímání obrazu na krátkou pracovní vzdálenost; 
  • dlouhé sezení a s tím spojené bolesti zad nebo hlavy 
  • vysoká koncentrace na práci; 
  • rychlé střídání různě barevných a různě ostrých objektů; 
  • modré světlo, které vyzařují digitální přístroje. 

Co může pomoci: 

  • přestávky při práci na počítači a vhodné je zahledět se do dálky z okna (na oblohu nebo nejlépe do „zeleně“); 
  • používejte oční zvlhčující kapky nebo více mrkejte (ne ovšem na kolegyně či kolegy :-)); 
  • monitor by měl být vzdálený na délku natažené paže (pokud je to obrazovka mobilu či menší monitor, tak nepoužívat dlouhodobě); 
  • dostatečný spánek (7 až 8 hodin) a vyvážená strava; 
  • vhodné osvětlení místnosti a pokud možno dostatek přirozeného světla; 
  • vhodná kancelářská židle, která je nejen pohodlná, ale i ergonomická 
  • zvážit používání brýlových skel s filtrem modrého světla. 

TIP Celostní medicíny: Máme pro vás několik přírodních a praktických tipů, jak si udržet zdravé oči co nejdéle.