Jak zlepšit zrak a mít zdravé oči co nejdéle

zdrave oci

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Oči, brána do duše, ale také možnost, jak nazírat stabilně na tento svět. Všechny ty záchytné body v podobě lidí, silnic, stromů, oceánů, řek, které se nám zjevují skrze práci zrakového nervu. Celý ten systém sklivce, sítnice, rohovky a tyčinek, vždyť ten je bezchybný a na chlup přesný, stejně, jako výkon super moderního mikro robota. Jak si udržet zdravé oči co nejdéle? Podíváme se na byliny, antioxidanty i oční gymnastiku!

Co jste nevěděli o svých očích?

Zdravé oko je schopno odlišit předměty až do vzdálenosti 80 metrů. Dokonce, plamínek svíčky je ve volné přírodě oko schopno zachytit až na 30 km. Vždyť to je skoro za devatero horami a devatero řekami… Jen pro zajímavost, zdravé oko též dokáže rozeznat až 10 miliónů barev. Zhruba 18 x za minutu mrkne, kdy jedno mrknutí zabere zhruba třetinu vteřiny. Oči pak po celý život zůstávají stejně veliké, zatímco nos a uši neustále rostou.

Lidská duhovka, jejíž kresba je unikátní a ojedinělá, propůjčuje oku zcela mimořádnou výjimečnost. Jen pro zajímavost, zatímco otisk prstu čítá zhruba 40 jedinečných vlastností a v dnešní době slouží jako základní údaj pro spolehlivou identifikaci, oční duhovka těchto jedinečných vlastností nabídne víc než 6x tolik. Oko, zázrak o váze 7 gramů. Vždyť i naše duše váží víc. Pojďme si tedy společně nastínit, jak se o své oči starat, jak je vyživit, podpořit, jak s nimi cvičit, neboť, stejně, jako tříbíme své svaly, můžeme zušlechtit také náš vid.

Podpora očí  

Úžasných látek, které lze najít i v obyčejném lese, například ve formě borůvek, příroda nabízí nepřeberné množství. Na jedné straně tedy oči potřebujeme vyživit skrze karoten, flavonoidy, zinek, vitamín C, lutein či zeaxantin, které lze přijímat stravou, na straně druhé je podpoříme, pokud jim dopřejeme prvotřídní péči. Ať už cílenou ochranou ve formě kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem, kloboukem či čepicí s širokou krempou či očními cviky v podobě tzv. oční jógy.

Lidské oko je dáno tisíciletým vývojem a tedy je uzpůsobeno ke sledování vzdálenějších objektů. Dnešní doba však oko příliš nešetří, soustředí se spíše na blízké předměty situované v místnostech nežli uklidňující barvy (zelená barva oko zklidňuje) a předměty v přírodě. Navíc, modré světlo obrazovek mobilních telefonů, které představují velmi lacinou zábavu, kterou kolikrát upřednostňujeme na úkor blízkých, milovaných lidí, může častým používáním přístroje vést ke zvýšenému riziku makulární degenerace, která, dříve či později vede k slepotě. Pokud své oči mobilnímu záření vystavujeme dnes a denně, po čase může dojít k poškození sítnice. Podobně je i s častou prací u počítače.  

Častý a nepřiměřeně dlouhý pobyt v místnostech vyvážíme důmyslně sestavenými očními cviky, které zaberou denně pár minut, pokud se však stanou naším denním chlebem, v ideálním případě, cvičíme-li je před spaním, brzy si povšimneme výrazného zlepšení našeho zraku. Zmíněné cviky totiž urychlují látkovou výměnu v oku, jeho okolí a oko tak přirozeně prokrví a vyživí. Protože, jak jste již určitě pochopili, stejně, jako po výživě prahne náš žaludek, střevo, srdce i mozek, na svou porci zdraví čekají i oči.

Tipy pro zdravé oči

Oněch tipů existuje opět několik, my si z nich dnes vybereme zajímavé techniky, které lze cvičit kdykoli a kdekoli. Na vás bude, abyste si vybrali ty, které vás zaujmou, a vytvořili si zdravý návyk. Úspěšné cvičení je totiž vždy o pravidelnosti.

jak zlepšit zrak

Jednoduchá oční jóga pro dobrý zrak

Centrum Gemini popisuje tipy na cviky očí, které osobně cvičívám už řadu let.  

  • Zavřete oči na 2 minuty, seďte v klidu, zhluboka dýchejte  
  • 10 x se podívejte doprava, 10 x doleva, pomalu, pozvolna  
  • 10 x se podívejte nahoru a dolů 
  • 5 x se podívejte do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů 
  • 5x se podívejte do opačné úhlopříčky – tedy zleva nahoře doprava dolů 
  • 5 x kružte očima doprava 
  • 5 x kružte očima doleva 
  • 5 x ostřete střídavě do dálky a na blízko (tento cvik jsme zkoušeli výše) 
  • 5 x zašilhejte nahoru  
  • 5 x zašilhejte dolů 
  • 10 x zamrkejte 
  • 10 x oči promasírujte  

Tyto cviky lze provádět pravidelně jednou denně, obden, 3 x týdně, případně dle potřeby. Oční gymnastika, neboli oční jóga, zpomaluje stárnutí očí, ulevuje při jejich únavě, suchosti, nápomocná je též při krátkozrakosti, dalekozrakosti, šilhavosti, astigmatismu, slabozrakosti.

svaly oka
<em>Autor: Lateral_orbit_nerves.jpg: Patrick J. Lynch, medical illustratorderivative work: Anka Friedrich (talk): Lateral_orbit_nerves.jpg, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7510715</em>

Jednoduchým a pravidelným cvičením je také možno zpětně zlepšit zrak.

Komplexní oční gymnastika

  • Pokud sedíte u monitoru, zvedněte zrak a zaměřte se na předměty, které leží za ním, metr, dva, klidně i tři. Chvíli je pozorujte, plně na ně ostřete. Následně zrak upřete ještě více do dálky. Na stromy, protější dům, auto někde přes ulici. Opět se na ně zadívejte, ostřete a pozorujte. Pokud máte možnost pozorovat přírodu, upřít zrak na stromy, kopce, lesy a hřebeny hor, směle do toho. Zelená barva totiž patří mezi 3 základní výchozí barvy, společně s červenou a modrou, které lidské oko dokáže rozeznat mezi již zmíněnými 10 milióny odstínů dalších barev. Lidské oko v zelené barvě vidí paradoxně více nežli barvu. Díky asociaci se životodárností je zelená vnímána jako velmi pozitivní a optimistická barva. 
  • Jakmile jste se zasnili výhledem do dálky, vraťte oči zpět na svou obrazovku, pozorujte písmenka, zaostřujte na ně, obnovte slzný film léčivým mrkáním.  
  • Celé cvičení opakujte 3 x, případně vždy, když budete mít pocit, že vaše oči již nezvládnou pracovat.  

Jiný typ cvičení může vypadat takhle:

  • Uchopte do pravé ruky pero, do levé hrnek. Oba předměty zvedněte, uchovejte mezi nimi rozestup zhruba 10 cm. Nejprve se zaměřte na blízké pero, zaostřete. Následně, po pěti vteřinách, posuňte zrak z pera na hrníček. A po pěti vteřinách pak opět pozorujte pero. Cvik lze zopakovat například 10 x. Poté oči zavřete, dejte jim spočinout, abyste je následně opět otevřeli a mrkáním obnovili slzný film.  
  • Výborný cvik pro zpevnění okohybných svalů je například kopírování dráhy joja. Tento cvik provádíme tak, že oči zavřeme, představíme si nahoru a dolů putující jojo, které pozorujeme očima. Po zhruba minutě až dvou oči otevřeme, opět jimi zamrkáme a můžeme ještě několikrát zopakovat.  
  • Výtečně se také hodí pravidlo, které můžeme znát pod označením 20/20/20. Využít jej mohou lidé, kteří tráví mnoho času prací u PC. Pravidlo spočívá v tom, že po uplynutí 20 minut se po dobu 20 vteřin zadíváme na předmět, který je vzdálený 20 stop (6 metrů). Časté aplikování tohoto cvičení zajistí, že eliminujeme únavu očí a též z oční únavy plynoucí bolest hlavy.  

Ajurvédské brýle – pomáhají?

Jedním ze způsobů, jak oči podpořit může být také nošení ajurvédských brýlí, laicky řečeno dírkovaných brýlí, které jsou určeny pro pravidelný a každodenní trénink ciliárního svalu, to je sval, kterým oko zaostřuje a tím oko směřují k jeho správné funkci. Každodenní několikaminutové nošení těchto speciálních brýlí ulevuje unaveným, namáhaným očím, pomáhá při očních poruchách jako je již zmiňovaná krátkozrakost a dalekozrakost.

Jak podpořit oči pomocí byliny a stravy  

Výše jsme zmínili například borůvky. Potravin, které však podporují zdraví našich očí, existuje téměř až nepočítaně. V odstavcích níže se zaměřím na ty nejúčinnější z nich.

Mrkev – betakaroten pro sítnici

Některé dioptrické vady, jako je krátkozrakost či dalekozrakost stravou zas tak neovlivníme, přesto můžeme podpořit zdraví sítnice. A to mrkví, která obsahuje dostatek vitamínu A, který je pro sítnici doslova lékem. Kromě mrkve můžeme zařadit též játra, mléko, máslo, rybí tuk, vaječný žloutek, papriku, dýni, listovou zeleninu. Mrkev můžeme podusit a servírovat například s bramborem anebo ji zpracovat do podoby salátu, odšťavnit jako džus, který z důvodu vyššího glykemického indexu naředíme vodou, případně jej zařadíme při větší fyzické zátěži.

Špenát – nálož antioxidantů

Kdo by to byl řekl, viďte, a přesto špenát ukrývá velice zajímavé množství luteinu a zeaxantinu, látek, které pomáhají snížit riziko určitých očních chorob. Mimo to nám špenát nabídne také potřebný beta karoten. Jak to, že není oranžový? Protože beta karoten se zde schoval za zelený chlorofyl. Vrátíme-li se však k luteinu, platí za významný antioxidant, který chrání zejména buňky oční sítnice, a to před poškozením slunečními paprsky, případně též degenerativními očními chorobami. Představuje výtečnou prevencí šedého zákalu. Zeaxantin zas pro změnu předchází vzniku makulární degenerace.

Omega 3 mastné kyseliny – ochrana slzného filmu

Tyto důležité esenciální kyseliny, které též pomáhají při autoimunitních neduzích dokážou pomoci v boji se suchým okem, což je jev, který často doprovází klimakterium. Jejich velkou předností je také fakt, že posilují ochranu slzného filmu, který chrání oko a zabraňuje podráždění. V takovém případě pak do jídelníčku zařaďme lososa z volné přírody, sardinky, tuňáka, makrelu, ale i lněné semínko, lněný olej či bylinku šruchu zelnou.

Borůvky – lepší prokrvení

Ne nadarmo jsou součástí mnohých přípravků, které podporují zdraví očí. Oproti jinému ovoci vykazují velmi dobrý glykemický index, kdy čaj z lístků borůvčí navíc přispěje k vyrovnanější hladině krevního cukru. Borůvky napomůžou k lepšímu prokrvení sítnice, pomáhají při šerosleposti, zlepšují noční vidění a celkově zostřují zrak. Dopřejme si je například k ranní snídaňové kaši, anebo si z nich uchystejme výživnou svačinku.

borůvky

Cibule – oči nejen pro pláč

Možná si nyní vybavíte sebe při krájení cibule, ono slzné údolí, které z této činnosti velmi často plyne, přesto, věřte, že cibule patří na seznam top surovin, které přímo pomáhá zdraví našich očí. Cibule totiž obsahuje látku zvanou L-glutathion, který oči chrání před oxidačním poškozením, čímž zároveň vylepšuje stav oční čočky. Tato cílená oční ochrana snižuje výskyt očních chorob, jako jsou například šedý či zelený zákal a makulární degenerace. Červené cibule pak navíc obsahují quercetin, další nepostradatelnou látku, která pozitivně působí na slabý zrak a chrání před vznikem šedého zákalu.

Růžičková kapusta – oční elixír mládí

Nejen pro zdraví prostaty, ale též našich očí. Růžičková kapusta je doslova elixírem mládí, neboť obsahuje dostatek životodárného chlorofylu, vitamínu C, karotenoidů či kyseliny listové. Cennou složkou bude i lutein, který, jak jsme si již pověděli, chrání buňky oční sítnice. Jsme-li milovníky růžičkové kapusty, 2x týdně ji blanšírujme, případně podusme, uchystejme z ní výtečnou kaši či polévku.

Červená řepa – prevence pro sítnici

Taková pečená řepa s kozím sýrem a rukolou, to je bašta, co říkáte. Chcete-li upevnit zdraví oční sítnice, zejména, co se týká makulární degenerace, zařaďte do jídelníčku červenou řepu. Australští vědci totiž zjistili, že konzumace této antioxidanty nabité pochoutky společně s listovou zeleninou snižuje riziko výskytu předčasného poškození oční sítnice, při kterém odumírají neurony, což vede k pozvolnému zhoršování zraku.

Dýňové semínko – pro dostatek zinku

Dýňové semínko je jedním z nejúžasnějších zdrojů zinku. Ten pomáhá udržovat zdraví naší sítnice, zároveň chrání oči před škodlivými účinky ostrého slunce. Za jeho skvělé zdroje, kromě dýňového semínka, pokládáme hovězí, vepřové, drůbeží maso, ústřice, pšeničné otruby a kešu oříšky.

Pomeranče a šípky – šedý zákal a vitamín C

Proč právě oni? Protože ukrývají vitamín C. A ten je výbornou prevencí šedého zákalu, který se díky konzumaci kyseliny askorbové objevuje až o 60 % méně často nežli u lidí, kteří si vitamín C ve stravě nehlídají. Dále je známo, že například kvůli diabetu nebo vyšším dioptrickým vadám může šedý zákal oči postihnout dříve, než je běžné, což je zejména po pětašedesátém roce věku. Podobný účinek má rovněž užívání léků, jako jsou kortikoidy, cytostatika nebo některé oční kapky.

šípek antioxidanty

Světlík lékařský – stop světloplachosti

Není sice potravinou, přesto tuto bylinku potřebuji zmínit. Světlík je především oční léčivkou. Pomáhá při alergických očních reakcích, zánětech spojivek, víček, světloplachosti. Oči zároveň celkově posiluje, je výbornou prevencí, ale i doplňkovou léčbou všech očních chorob. Osobně z něj piju nálev, používám jej k příjemným, očním výplachům.

Oči a diabetes  

Na závěr bych chtěla říci, že mnoho očních vad, zejména těch projevujících se na sítnici oka, mohou doprovázet a často též doprovázejí dekompenzovaný diabetes 1. či 2. typu. O to větší péči pak projevujme svému zraku, dbejme co nejlepší diabetické kompenzaci, kvalitně jezme, cvičme, dostatečně spěme, pečujme též o svou duši, čímž se naučíme snáze zvládat zatěžující a glykémie ovlivňující stres. Exupéry sice řekl, že správně vidíme jenom srdcem, co je důležité, to oči nevidí. Nicméně, i oči nás mohou přivést k oněm pověstným pokličkám, které, jakmile nadzvedneme, mohou spustit široký gejzír zázraků a divů, které se právě odbývají v rovině duše.  

Nechť jsou tedy naše oči ještě dlouho zdravé.