Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vstoupit do diskusního fóra

04.12.2014
Ručička
Každý ví, že na internetu může najít, co hledá. Ať už hledá věci, prodej, nákup, informace, nebo si chce jen tak popovídat… Vstupovat do diskusního fóra je dneska „in“. Pokud si člověk s něčím neví rady, vstoupí do některého „fóra“ a sdílí se. Diskusní fóra jsou dalším pokrokem, který nám přináší komunikační technika.

Od objevu telegrafu jsme se posunuli dnes až k počítačové technice, která je vlastní nejen organizacím a podnikům, ale i domácnostem. S internetem do nich pronikly i vyhledávače a sociální sítě. Přijímáme signál z družice a téměř všechno je na čipy.

 

Technika nám výrazně zkrátila vzdálenosti, odstranila potíž časového posunu. Také ale došlo k negativním jevům, jako je manipulace, odosobnění, dezinformace i vznik závislostí, např. na internetu (netolizmus), ale také jev zvaný kyberšikana, využívající právě elektronickou poštu pro zasílání obtěžujících, urážejících či útočných e-mailů…

 

Moderní technika přináší s sebou i další stinné jevy, třeba narušení soukromí, nebo příspěvek k nemocem na psychické i fyzické rovině.

 

Vraťme se zpět k možnosti diskutovat na sociálních sítích. Někdy se na diskusní fóra weby dokonce specializují, probírají se tam různá obecná i specifická témata. Podívejme se na ta, která se týkají zdravotních potíží.

 

Bez účasti lékaře

Většinou jsou to fóra bez účasti lékaře - taková „lidová“, jak by asi debatovali pacienti v čekárně lékařské ordinace. V tomto směru je na místě čtenáře upozornit i varovat, aby nedávali těmto "dobrým" zkušenostem velkou vážnost. Vysvětlím, proč.

 

Zdravotní problém je věcí individuální, mívá svou individuální příčinu, a tak bude i léčení rozdílné. Třebaže se obtíž jeví stejně a byla stanovena stejná diagnóza, nemusí probíhat stejné ošetřování nemoci či problému. Lék předepsaný konkrétnímu pacientovi nemusí fungovat u druhého člověka, ba naopak, nesprávná indikace z neznalosti specifických podmínek pacienta mu může dokonce ublížit. Existuje na to množství dokladů.

 

Člověk, který dává svůj koncept jiným lidem k dispozici, nemusel uvést všechna relevantní fakta, nebo mohl informaci přenést zkresleně. Někdy také dotyčný rádce zatají určitý fakt, o němž si myslí, že se problému až zase tolik netýká a který je natolik intimní, že se mu ho nechce veřejně ventilovat. Informace je tedy maskována, zachycuje pouze „hlavičku na špendlíčku“.

 

Naopak se někdy jeví tento způsob komunikace a lidského zvídání docela prospěšným, jestliže člověku naznačí správný směr, kterým je možno se ubrat dál.

 

Pak je na každém, zda informaci zužitkuje.

 

Fóra s účastí lékaře

Pokud se podobného fóra účastní lékař, bývají zpravidla orientační a obecná. Tam si bývá lékař vědom krátkosti a neosobní stránky diskuse. Neví, kdo je tazatelem a jaká je podstata diskutovaného problému. Proto jeho příspěvek končívá obvyklou větou: Raději ještě navštivte svého lékaře v ordinaci. Je to pochopitelné.

 

Internetová poradna nenahrazuje ordinaci lékaře, ani léčbu. Prostřednictvím internetu se nestanovuje diagnóza. Tento fakt však nebývá brán na zřetel.

 

Lidé si vyhledají fórum, když jim návštěva u lékaře nestačila. Například nedostali u lékaře odpověď na svou otázku, nedostalo se jim léčby, kterou očekávali, někdy neuslyšeli ani utěšující slova. Odcházeli s receptem, letáčkem s návodem, s kartičkou, kde je napsáno datum kontroly.

 

Někdy lidé ve fórech diskutují proto, aby nemuseli k lékaři jít. Očekávají od někoho neznámého povzbuzení i útěchu. Mají pocit úlevy, že v tom nejsou sami a že jsou na tom jiní lidé ještě hůře.

 

Do více poraden

Někdo napíše dotaz a rozesílá ho do více poraden naráz. Domnívá se, že z více míst se i více dozví. Ve výsledku se ale zmýlil: Dostane množství nejrůznějších informací, které si mohou i protiřečit, a dospěje k informačnímu chaosu. Je v podobné situaci jako na začátku, ba možná hůř, protože vzroste jeho beznaděj.


Související články:
Hledání rovnováhy
Myšlenkové pochody
Nárazníkový systém v našem těle
Pouze (často slýchané slůvko v rozborech)
Dotaz vytržený z kontextu


04.12.2014
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS