Vitamín mládí a krásy

avokádo e1575026503404

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Běžný název je vitamin E. Systematický název je alfa-tokoferol (přírodní forma), tokoferyl acetát (syntetický).

Radikálně proti radikálům

Vitamin E je považován za nejdůležitější a nejúčinnější antioxidant v našem těle. Chrání buněčné membrány proti poškození volnými radikály. Jakmile totiž volný radikál tuto membránu naruší, buňka nenávratně umírá. K takové buněčné likvidaci dochází už jen vlivem toho, že dýcháme kyslík. Pokud se navíc musíme vyrovnávat se znečištěným prostředím, chemickými látkami, stresem nebo cigaretovým kouřem, míra ohrožení volnými radikály a riziko odumírání buněk se prudce zvyšuje. Každá buňka tedy potřebuje svého ochránce a tím je alfa-tokoferol neboli vitamin E. Tuto látku si ale tělo samo vyrobit neumí, musí ji přijímat v potravě. Vitamin E je rozpustný v tucích, a proto ho v nich i najdeme. Absolutně nejvíc vitaminu E obsahuje olej z pšeničných klíčků. V současné době se ale vitamin E přidává do všech jedlých olejů, u kterých prodlužuje trvanlivost, jelikož je chrání proti oxidaci a žluknutí. Nechceme-li tedy žluknout a kazit se rychleji, měli bychom přijímat alespoň 10 mg vitaminu E denně.  Je dobré užívat doplňky stravy s vitamínem E a vitamínem C. Když se totiž vitamin E „vybije“ likvidací nějakého volného radikálu, vitamin C ho zase „nabije“. Tyto dva vitaminy je proto dobré přijímat vždy společně. Nízkotučná strava obsahuje logicky vitaminu E velmi málo. Pokud chceme být krásní, mladí a zdraví, měli bychom jíst hodně ořechů, semínek a klíčků, ve kterých je vitaminu E nejvíce. Záležet by nám na tom mělo nejen kvůli zpomalování procesu stárnutí, ale i pro prevenci rakovinného bujení. Ano, vitamin E prokazatelně chrání proti rakovině.

Legenda v péči o pleť

Jako řada jiných látek se vitamin E dokáže vstřebávat kůží do krve a dokonce se pod kůží i hromadit. Opačným směrem, tedy z krve do kůže, se většinou nedostane, protože má moc práce na místech, kde k oxidaci dochází ve velké míře, tedy v plicích. Vitamin E je pro kůži opravdovým požehnáním, nejen že zpomaluje stárnutí (ke kterému dochází vlivem času, znečištění a působení UV záření), vyhlazuje vrásky a pomáhá urychlovat hojení drobných poranění, on dokáže zvýšit hydrataci naší pokožky, díky níž budeme vypadat o poznání mladší a zářivější. Zajímavé je pozitivní působení vitaminu E na hojení všech druhů jizev. I koloidní jizvy, které jsou typické svou pigmentací a zvětšeným objemem, se jeho vlivem lépe a rychleji vstřebávají. Na hojení pokožky tedy pozitivně působí díky obsahu vitaminu E všechny krémy Pentagramu® a na jizvy jmenovitě Cytovital. Vitamin E je také ideální prevencí i léčbou strií, které vznikají v důsledku poškození podkoží. Nakonec je dobré zmínit, že pomáhá hojit všechna zánětlivá kožní ložiska, šupinaté ekzémy i psoriatické léze.

Bezpečná omlazovací kúra

Předávkování vitaminem E se nemusíme bát. Uvádí se, že horní hranice bezpečného denního příjmu se pohybuje kolem 1 000 mg. Zvýšit příjem vitaminu E by měli kuřáci, těhotné a kojící ženy a lidé pod vlivem psychického stresu. Vitamin E ve vyšších dávkách může být problematický jen pro osoby se zhoršenou srážlivostí krve, protože má vliv na její ředění, což z něj ale zároveň dělá výbornou prevenci trombózy a infarktu. Vzhledem k tomu, že jedna polovina z nás umírá na rakovinu a druhá na infarkt, měli bychom zvýšit denní příjem vitaminu E všichni!