Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Účinky alkoholu na lidské tělo z hlediska ajurvédy (komerční sdělení)

11.06.2018
Játra
Ajurvédský text Charaka Samhita mluví v souvislosti s konzumací alkoholu o prospěšném, ale zároveň nebezpečném toxinu. Také pradávné ajurvédské dokumenty, jejichž staří se odhaduje na 2 000 až 5 000 let, hovoří o prokletí alkoholismu a zneužívání alkoholu. Přečtěte si více o tom, jaké potíže vám může požívání alkoholu v nepřiměřené míře způsobit.

Jedna kapitola z Charaka Samhita začíná přímým varováním, že alkohol je toxin. Dočtete se také, jaká pravidla byste měli při konzumaci alkoholu dodržovat, ale to pouze za předpokladu, že smí vaše tělo alkohol vůbec přijmout. Ajurvédské dokumenty se obecně shodují v tom, že každý lék nebo látka se stává nektarem, pokud jej správně užíváme. V opačném případě je pak jedem.

 

Alkohol z pohledu tradiční medicíny

Ajurvéda má pro alkohol následující charakteristiky:

 • laghu (lehký)
 • ushna (horký)
 • tikshna (ostrý)
 • suksma (jemný)
 • amla (kyselý)
 • vyavaayaaaal (procházející celé tělo)
 • aasuuga(rychlý)
 • ruuksha (expanzivní)
 • visáda (sušení)

Všechny tyto charakteristiky jsou opakem toho, čemu ajurvéda říká ojas. To je zjednodušeně esenciální energie těla a mysli, která vzniká konzumací čistých a výživných potravin. Ojas v ajurvédě symbolizuje sílu, imunitu, dlouhý život a pevné zdraví. Už z toho můžete tušit, že alkohol je pravým opakem toho, co ajurvéda považuje za zdravé a prospěšné.

 

Pravidla pro konzumaci alkoholu

Výše uvedený text Charaka Samhita popisuje řadu důležitých pravidel, která by měla být dodržována při užívání alkoholu. Málokdo by tušil, že mezi první předpoklady toho, zda můžete alkohol konzumovat, patří věci jako:

 • vnější a vnitřní očišťování
 • správný druh oblečení
 • koupání
 • výběr správných potravin v souladu s ročními obdobími

 

Další pravidla popisují to, v jakých typech nádob by měl být alkohol podáván a jaký druh potravin byste měli konzumovat společně s alkoholem. V minulém článku jsme rozebírali to, jaké tělesné konstituce se z pohledu ajurvédy u lidí vyskytují, a také to hraje svou roli. Ať už jste Váta, Pitta nebo Kapha, měli byste se řídit pravidly přesně podle vaší tělesné konstituce. Ne nadarmo ajurvéda říká, že pokud jste své tělo dostatečně nepřipravili na užívání alkoholu, pak to raději vůbec nedělejte.

 

Účinky alkoholu na lidské zdraví

Dlouhodobé užívání alkoholu v nadměrném množstvích může poškodit téměř každý orgán a systém v těle. A to se zdaleka netýká jen dospělých jedinců. Vývoj dospívajícího mozku je obzvláště citlivý na toxické účinky alkoholu. Buněčné membrány těla jsou pro alkohol vysoce propustné, takže jakmile je alkohol v krevním oběhu, může se rozptýlit do téměř každé biologické tkáně těla. Ethanol, tedy hlavní typ alkoholu v nápojích, působí jako tlumící prostředek v centrální nervové soustavě a má psychoaktivní účinky v malých množstvích. Vlastnosti ethanolu a jeho působení na lidské vědomí řadí tento alkohol mezi psychoaktivní drogy.

 

Účinky alkoholu na člověka byly dobře prozkoumány a zdokumentovány. Spotřeba alkoholu v nízkých nebo středních dávkách působí primárně jako modulátor neurotransmiteru GABA. Aktivace receptorů GABA navozuje pocity, jako jsou relaxace, úleva od úzkosti, sedativum, ataxie, zvýšení chuti k jídlu, snížení inhibice a u některých lidí násilné chování. A na to všechno je potřeba si dát pozor. Zdánlivě příjemné pocity totiž mohou být jen krůček od těch ničivých. Existuje totiž silná korelace mezi vysokou úrovní konzumace alkoholu a zvýšeným rizikem vývoje alkoholismu, kardiovaskulárních onemocnění, malabsorpce, chronické pankreatitidy, alkoholického onemocnění jater a rakoviny. Při chronickém užívání alkoholu může navíc nastat poškození centrálního nervového systému a periferního nervového systému.

 

Co říkají výzkumy

Nedávný výzkum provedený v USA, který byl prezentovaný na mezinárodní konferenci, naznačuje, že konzumace menšího množství alkoholu zvyšuje rizika, jako jsou mírné kognitivní poškození až úplná demence. A riziko bylo samozřejmě vyšší u těch, kteří požili více než jen menší dávku alkoholu. Ti, kteří se podíleli na studii, uváděli, že konzumují alkohol s průměrnou spotřebou 7 až 14 nápojů (nápoj v tomto duchu vnímáme jako velké pivo, 2 dcl vína nebo 5 ml tvrdého alkoholu) týdně. A právě u nich bylo stanoveno, že takové množství způsobuje problémy s pamětí a fungováním mozku a jsou považovány za předchůdce demence.

 

Ajurvédská perspektiva

Je zřejmé, že v ajurvédských textech se o alkoholu mluví jako o jedu, a to zejména tehdy, je-li požíván nevhodným způsobem, v nesprávný čas. Moudrost pradávných ajurvédských textů nám říká, že pokud nebudeme dodržovat pravidla příjmu alkoholu, způsobíme si pouze problémy. Na druhé straně může být prospěšný, pokud budete přísná ajurvédská pravidla dodržovat.

 

Power Of Ayurveda

Neumíme pomoci se všemi důsledky, které vznikají užíváním alkoholu, ale náš výrobek Aimil AmlycureEU jsme vyvinuli na základě ajurvédských znalostí a zkušeností sbíraných po více než 5000 let. Prozkoumejte jeho složení, vyzkoušejte jeho účinky na svá játra a sami poznejte jeho blahodárné účinky.


Související články:
Funkce klíčových jater z hlediska ajurvédy


11.06.2018
komerční sdělení
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

390,- Kč

499,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS