Tipy, jak ulevit slinivce

Nenápadný orgán. Ale také nenahraditelný. Slinivka neboli pankreas vyrábí trávicí enzymy a ovlivňuje funkci veškerých sliznic v těle. Když začne zlobit, je to malér. V dnešním článku vynecháme černé scénáře: téma nádorových onemocnění a zánětů slinivky patří do rukou odborníků. My se zaměříme na to, jak namáhané slinivce odlehčit…

Kde najdeme slinivku?

Slinivka se nachází v levém podžebří a měří okolo 20 cm. V její bezprostřední blízkosti bychom našli žaludek, dvanáctník, slezinu a část ledviny. Bolesti slinivky jsou různé a různě intenzivní. Pokud je slinivka podrážděná, obvykle nás na tento fakt upozorní palčivá bolest (zhoršuje se v leže a při zátěži). Na potíže se slinivkou mohou upozornit trávicí potíže (nadýmání, světlá „olejovatá“ stolice, střevní potíže), ale velice často také obyčejné poruchy sliznic (k nim patří také časté potíže s nosohltanem nebo průduškami). Ty by měly být z hlediska detoxikace vždy signálem k tomu zaměřit se na očistu slinivky a celého okruhu sleziny.

Jak podpořit detoxikaci slinivky

Detoxikace slinivky metodou C.I.C., potažmo detoxikace celého slezinného okruhu můžeme podpořit dietními opatřeními, bylinkami i speciálními kúrami (například kopřivovou).

 • Slinivku zklidní kromě kopřivy také čerstvá šalvěj – každý den rozžvýkáme a spolkneme jeden lístek. Kúra trvá max. 8 týdnů. Z bylinek můžeme dále využít: lékořici, řepík, hořec žlutý nebo zeměžluč.
 • Dejte vale starostem! Slezinný okruh včetně slinivky výrazně poškozuje nadměrná, až chorobná starostlivost. O všechno a o všechny, většinou však o to, co by nám mělo být úplně jedno. Pracujte se svými emocemi a naučte se být „zdravý sobec“. Co nemůžete ovlivnit, nechte plavat, stejně tomu ničím nepomůžete.
 • Obložte se! Zahřívejte oblast slinivky nahřátým polštářkem a podle potřeby si dopřejte obklad z tučného tvarohu, pokrájené cibule a citronové šťávy. Směs naneste na bavlněný nebo lněný hadřík a přiložte na oblast slinivky. Nechte působit 30 minut. Praktikujte 1 x denně po dobu max. 14 dnů.
 • Hýčkejte si sliznice! Zvlhčujte je popíjením nebo inhalací Vincentky, dělejte si nosní průplachy, napařujte obličej nad bylinnými odvary, choďte často na čerstvý vzduch a v domácnosti udržujte vlhkost okolo 50–55 %. Sliznice dokáže zvlhčit také drcené lněné semínko: přidávejte jej, kam jen to jde, dobře chutná v jogurtech, koláčích i slaných pokrmech.
 • Rozprouděte lymfu. Ta pomůže odvádět rychleji odpadní látky z těla a podpoří imunitu. Vhodné jsou ruční masáže, plavání, svižná chůze.

Jídelníček „slinivkářů“ není žádné drama

Ačkoli jsou dietní opatření poměrně razantní, dají se velice snadno dodržovat. Stačí si s přípravou pokrmů pohrát a co nejvíce ochucovat bylinkami. Zaměřte se na přípravu jídel v páře, dušením nebo vařením. Tabu by mělo být smažené a také nad-míra syrové stravy, která je těžce stravitelná.

 • Bez zeleniny se neobjedete. Podporuje trávení, dodává vitaminy a minerály a nezatěžuje trávicí systém. Zkuste před každým jídlem schroupat jednu mrkev, ředkvičku nebo trochu červené řepy. Jídlo se vám bude mnohem lépe trávit.
 • Výrazně omezte spotřebu uzenin a tučného masa, dále bílou mouku a cukr.
 • Vzdejte se alkoholu, černé kávy, černého čaje, kaka a čokolády a samozřejmě kouření.
 • Opatrní buďte s konzumací ořechů a máku. Jsou sice plné nezbytného vápníku, železa, hořčíku a zinku, ale ty lze do těla dopravit i jinak: namísto ořechů a máku si dopřejte lžičku makového oleje nebo oleje z ořechů.
 • Bílé pečivo nahraďte celozrnným, a pokud vás přepadne chuť na bílé pečivo, mělo by být alespoň den dva „odleželé“. Nikdy ne čerstvé.
 • Pokrmem, který slinivku krásně pohladí, je vařená rýže se zeleninou na všechny možné způsoby.
 • Den nastartujte ideálně porcí obilovin: ovesných vloček nebo třeba pohanky. Připravte si kaši s ovocem, přimíchejte je do jogurtu – získáte porci energie na celé dopoledne a ulevíte si při vyprazdňování.
 • Namísto džusů, které jsou velice agresivní, popíjejte 100 % zeleninové a ovocné šťávy, naředěné vodou v poměru 1:1.
 • Pokrmy ochucujte nejčastěji kmínem, fenyklem, majoránkou, mátou, bazalkou, koprem nebo anýzem. Působí proti nadýmání, pálení žáhy a stabilizují trávení.
 • Pijte hodně čisté vody, bylinkových a ovocných čajů.

Až se tráva zazelená…

… zásobte se mladými kopřivami, pampeliškami, sedmikráskou, pažitkou a dalšími bylinkami, typickými pro toto období. Využijte svého „handicapu“ k tomu, naučit se si s jídlem hrát. Věnujte mu dostatečný prostor, zkoumejte kombinace chutí a jídlo si náležitě vychutnávejte. Slinivku dráždí hltání, během něhož spolykáme spoustu vzduchu, zato jídlo dostatečně nerozkoušeme a neprosliníme.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.