Svízel povázka (Galium mollugo)

cm svizel povazka galium mollugo

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Svízel povázka (Galium mollugo) je vytrvalá bylina z čeledi mořenovitých. Roste zejména v nížinách a podhorských oblastech.

Popis a výskyt Svízele povázky

V Evropě se vyskytuje všude, až na Skandinávii a severní část Britských ostrovů. Najdeme ji i u nás, převážně v jižních Čechách. Oblíbila si vlhké, slunné louky nebo břehy rybníků. Její kořeny jsou krátké, tenké a chudě větvené, bez rozvětvené kořenové hlavy nebo oddenků. Má čtyřhrannou lodyhu, která může dorůst až do výšky dvou metrů a snadno se zlomí. Její květy jsou bílé a jejich kulovitá koruna je rozdělena na ploché hrotité cípy, kalich je zakrněný. Plodem svízele povázky jsou dvojnažky.

Svízel povázka

Obsahové látky a účinky Svízele povázky

Z obsažených látek je zmiňována kyselina křemičitá, třísloviny, glykosid asperulosid, flavonoidy, kyselina citrónová a menší množství éterických olejů.

V lidovém léčitelství je používána pro obdobné příznivé účinky, jako ostatní zástupci rodu svízelovitých. V něm je nálev z této byliny oblíben jako diuretikum a spasmolytikum (uvolňující křeče), proto byl nálev z ní doporučován při zánětech močových cest, dysurických obtížích a křečích hladkého svalstva gastrointestinálního a močového traktu.

Svízel povázka se používal i zevně – koupel z něj se aplikovala na obklady při vyrážkách, ekzémech, popáleninách a dalších kožních defektech. V případě ekzémů i akné se aplikoval ve formě masti. Rovněž obecně byla používána na podporu imunitního systému a lepší obranyschopnosti organismu.

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že tato léčivá rostlina má zvláštní vlastnost, což naznačuje polovina jejího latinského názvu – galium. Slovo galium pochází z řečtiny, kde gala znamená mléko. To bylo odvozeno od toho, že tato bylina má schopnost srážet mléko. Je zaznamenáno, že již v době kamenné lidé používali speciální ferment z telecího žaludku při výrobě sýra, což je potvrzeno archeologickými nálezy. Kořeny svízele se také používaly k barvení velikonočních vajec, protože obsahují červené barvivo. K jejím lidovým jménům patří i sláma Panny Marie nebo Lipůvka.