Srdečník sibiřský (Leonurus sibiricus)

cm srdecnik sibirsky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Srdečník sibiřský (Leonurus sibiricus) je jednou z léčivých rostlin tradiční čínské medicíny. Důležité je zmínit, že se nejedná o takzvaný “náš” srdečník obecný (Leonorus cardiaca). Patří do čeledi Lamiaceae – hluchavkovité.

Srdečník sibiřský je vytrvalá bylina, která dorůstá až výšky jednoho metru. Pěstuje se bez problémů, roste, jak název napovídá, i na Sibiři, takže dobře snáší mrazy i jakékoli půdní i klimatické podmínky. Jako rostlinná droga se z něj sbírá kvetoucí nať, v období červen až srpen. Ta se suší nejlépe zavěšená ve svazečcích, ve stínu nebo i na slunci.

V tradičním lidovém léčitelství se srdečník sibiřský využívá v mnoha ohledech. Používá se při nervových potížích, ledvinových nemocech (záněty, otoky, ledvinové kameny). Zde je však třeba zdůraznit, že pacienti s těmito nemocemi musí probrat užívání srdečníku sibiřského nejprve s ošetřujícím lékařem!

Byl oblíbený i jako léčivá rostlina při gynekologických zdravotních problémech, jako je nepravidelná či vynechaná menstruace, menstruační křeče nebo bolesti břicha. Z uvedeného vyplývá, že se srdečník sibiřský nesmí v žádném případě užívat během těhotenství.

Zevně se v přírodním léčitelství používá při v indikacích, jako jsou vředy, abscesy, svědivé ekzémy, bolestivé klouby při artróze, artritidě a revmatismu.

Pozoruhodné je, že srdečník má malé množství psychoaktivních látek. Proto se také v některých zemí usušená se kouří jako náhrada marihuany (říká se jí také „marihuanilla“). I když se nejedná o vysloveně silnou drogu, odborníci ji nedoporučují takto užívat. Někteří specialisté na odvykání ji používají jako “náhražkové řešení” při léčbě závislosti na marihuaně.