Smldinec chlupatý (Dioscorea villosa)

cm sazenicky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Smldinec chlupatý patří do řádu Dioscoreacea. Patří mezi řadu léčivých rostlin, které se používají jako přírodní alternativa zmírňování nepříjemných symptomů doprovázející období klimakteria. Klimakterium – neboli přechod – znamená přechod z reprodukční fáze života ženy do fáze reprodukčního klidu. Typické klimakterické potíže jsou návaly horka a pocení, zvýšené bušení srdce, únava, poruchy spánku, deprese, závratě, poruchy koncentrace, zvýšená podrážděnost, úzkost, emocionální výkyvy apod.

V období klimakteria je nutné věnovat zvýšenou pozornost životosprávě a každou volnou chvilku se aktivně pohybovat. Neméně důležitý je také dostatek spánku. V období klimaktéria musí ženy věnovat pozornost stravě a dostatku tekutin (nejvhodnější je čistá voda). Zvláště v klimakteriu se žena nesmí zatěžovat stresem. Je důležité mít se ráda. První z možností jak se vypořádat s potížemi v klimakteriu, je hormonální terapie, kterou však nemůže podstoupit každá žena. Druhou možností jsou nejrůznější přírodní nehormonální preparáty, které jsou k dostání jako doplňky stravy.

Smldinec chlupatý je jedna z těchto rostlin, jejichž  účinek je významný pro dosáhnutí optimálního množství a balance ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, které mají významnou roli pro zdraví ženy. Obsahují substance (diosgenin), které mají podobnou strukturu jako steroidní hormony estrogeny a proto se zařazují mezi fytoestrogeny – látky, které se vážou na estrogenní receptory a narušují tak funkci endogenních estrogenů v organismu.

Pro tento efekt jsou významnými z hlediska snižování výskytu hormon-dependentních typů nádorů, napomáhají regulaci menstruačního cyklu a pomáhají při zvládání komplikací spojených s klimakteriem. Příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu a syntézu progesteronu. Snižuje množství triglyceridů v krvi, čímž pozitivně ovlivňuje proces myšlení, především pak paměť a schopnost koncentrace. Rovněž vykazuje výrazné antioxidační schopnosti a snižuje riziko vzniku aterosklerózy a osteoporózy.