Smldinec chlupatý (Dioscorea villosa)

Smldinec chlupatý patří do řádu Dioscoreacea. Patří mezi řadu léčivých rostlin, které se používají jako přírodní alternativa zmírňování nepříjemných symptomů doprovázející období klimakteria. Klimakterium – neboli přechod – znamená přechod z reprodukční fáze života ženy do fáze reprodukčního klidu. Typické klimakterické potíže jsou návaly horka a pocení, zvýšené bušení srdce, únava, poruchy spánku, deprese, závratě, poruchy koncentrace, zvýšená podrážděnost, úzkost, emocionální výkyvy apod.

V období klimakteria je nutné věnovat zvýšenou pozornost životosprávě a každou volnou chvilku se aktivně pohybovat. Neméně důležitý je také dostatek spánku. V období klimaktéria musí ženy věnovat pozornost stravě a dostatku tekutin (nejvhodnější je čistá voda). Zvláště v klimakteriu se žena nesmí zatěžovat stresem. Je důležité mít se ráda. První z možností jak se vypořádat s potížemi v klimakteriu, je hormonální terapie, kterou však nemůže podstoupit každá žena. Druhou možností jsou nejrůznější přírodní nehormonální preparáty, které jsou k dostání jako doplňky stravy.

Smldinec chlupatý je jedna z těchto rostlin, jejichž  účinek je významný pro dosáhnutí optimálního množství a balance ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, které mají významnou roli pro zdraví ženy. Obsahují substance (diosgenin), které mají podobnou strukturu jako steroidní hormony estrogeny a proto se zařazují mezi fytoestrogeny – látky, které se vážou na estrogenní receptory a narušují tak funkci endogenních estrogenů v organismu.

Pro tento efekt jsou významnými z hlediska snižování výskytu hormon-dependentních typů nádorů, napomáhají regulaci menstruačního cyklu a pomáhají při zvládání komplikací spojených s klimakteriem. Příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu a syntézu progesteronu. Snižuje množství triglyceridů v krvi, čímž pozitivně ovlivňuje proces myšlení, především pak paměť a schopnost koncentrace. Rovněž vykazuje výrazné antioxidační schopnosti a snižuje riziko vzniku aterosklerózy a osteoporózy.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.