Šestinedělí

cm zena mic

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Šestinedělí je doba po ukončeném těhotenství a porodu. V tomto období se anatomické a fyziologické změny, které nastaly v těhotenství postupně mění a organismus se navrací do stavu jako před otěhotněním. Lze jej rozdělit na rané a pozdní. Rané šestinedělí trvá 10 dní po porodu, v tomto období se hojí rány po porodu a stabilizuje se tvorba mateřského mléka.V této době je matka v nejužším spojení se svým děťátkem. Pozdní šestinedělí končí zhruba po 6 – 7 týdnech. Matka si zavádí stálý denní režim s miminkem a v jejím těle dochází k hormonálním změnám.

Po porodu je děložní hrdlo ochablé s drobnými trhlinkami na okrajích. Postupně se ale uzavírá a na konci 1 dne je otevřeno jenom na 1 centimetr. Po vaginálním porodu je pochva méně pružná a má vyhlazené slizniční řasy. To se ale do konce šestinedělí vrátí téměř do původního stavu. Dále se pomalu snižuje prokrvení zevních rodidel, mizí různé pigmentace, potíže s křečovými žilami se zmenší u někoho úplně vymizí a svaly pánevního dna postupně získávají napětí a vrací se do normálu. Obnoví se i když už ne úplně elasticita břišní stěny a tonus břišních svalů. Pro zpevnění této oblasti je nutné pravidelné cvičení. Napětí břišní stěny v těhotenství způsobuje u většiny žen drobné trhlinky elastických vláken pokožky – strie. Ty se obvykle po porodu změní na stříbro-šedé, ale už nezmizí.

Během šestinedělí probíhají největší změny v děloze, která se během celého těhotenství téměř 11krát zvětšila a po porodu mívá hmotnost okolo 1000g. Už po 1 týdnu se rychle zavinuje a na konci šestinedělí váží zase asi jen 80g. Tudíž její velikost se vrací k normálu po 6 – 7 týdnech. Dobrému zavinování dělohy přispívá kojení. Když miminko saje mléko, žena cítí bolesti v podbříšku, to se děloha zmenšuje. U žen, které již mají za sebou více těhotenství jsou tyto bolesti mnohem silnější. Ihned po porodu placenty se místo, kde byla přirostlá k děložní stěně zmenší asi na polovinu a způsobí stah a uzavření cév. Toto odloučení způsobuje krvácení, které během 6 – 7 týdnů postupně slábne na intenzitě až zmizí.

Způsoby ošetření ran po porodu:
Drobná poranění měkkých porodních cest se po porodu obvykle rychle zhojí. U většiny trhlin pochvy, vulvy a hráze je nutná pravidelná hygiena, tedy sprchování či sedací koupele.
K omývání porodních ran jsou dobré sedací koupele s éterickými oleji z levandule, citronu, neroli, heřmánku či řebříčku. Ředění je následující: do 4 lžic mandlového oleje, medu, mořské soli, mléka nakapeme 4 kapky éterického oleje, smícháme a nalijeme do koupele. Nikdy nepoužíváme neředěné éterické oleje, protože se nerozpouštějí, plavou na hladině a můžou se dostat do očí, úst či genitálií a způsobit podráždění. Proto je nutné je smíchat s jedním z výše uvedených emulgátorů. V některých porodnicích není možnost si připravit koupel, ale pouze sprchu. K sprchování můžeme použít olej, který si namícháme takto: do 4 lžic mandlového, olivového nebo sezamového oleje nakapeme 4 kapky éterického oleje, zamícháme a používáme jako sprchový gel.

První dny po porodu, tedy v raném šestinedělí by se žena i dítě měly pomalu zotavovat po namáhavém porodu. Žena by si měla odpočinout, tedy co nejvíce ležet, aby se dobře zacelily porodní rány a začalo se tvořit mateřské mléko. Tyto dny by si žena měla užít, protože následující týdny a měsíce si již mnoho klidu neužije. Přijdou bezesné noci a spousta starostí a shonu. Potom se právě na tento čas dobře vzpomíná. Žena po porodu by měla mít přísun kvalitní stravy, aby se jí tvořilo mléko.

Šestinedělí je také prvních 6 týdnů, kdy děťátko potřebuje úplně maximální péči. Zvyká si na nové prostředí, které je pro něho neznámé a je více náchylné k nemocem. Pro matku a dítě je to doba, kdy se spolu seznamují v tváří v tvář a učí se vzájemné komunikaci.