Seborea neboli seboroická dermatitida 

seboroicka dermatitida

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Onemocnění kůže, proti kterému nelze bojovat, ale se kterým se dá naučit žít.

Jde o chronické opakující se onemocnění pokožky centrálních partií obličeje a vyskytuje se i na dalších místech bohatých na mazové žlázy. Nejčastěji seboreu najdeme v obočí, vlasech, vousech, u kořene nosu, okolo uší a podobně. Obvykle se rozrůstá od kštice dále po těle. Jak ji zmírnit a lze ji vyléčit úplně?

Jak ji poznáme?

Seboroická dermatitida se u dospělých jedinců projevuje začervenalými místy, která svědí a často je doprovází odlupující se vrstva pokožky podobná lupům. Člověk má nutkání citlivá místa drbat, čímž se stav zhoršuje. Narušená pokožka se může zanítit, rány se nehojí a někdy také zůstávají otevřené. Příčina nemusí být zřejmá. Většinou se spojuje více faktorů, které zapříčiňují zvýšenou tvorbu mazu. Jedná se na příklad o:

 • změnu hladiny hormonů v těle
  v pubertě, při menopauze, hormonální léčbě
 • přemnožení mikroorganismů
  kvůli nesprávné hygieně, častému nošení pokrývky hlavy, spaní s mokrými vlasy
 • vliv stresu
  nadměrný nebo dlouhodobý latentní stres
 • změnu ve stravování
  nasazení diety, chybějící vitaminy a minerály, nadměrná konzumace cukrů nebo pálivých potravin

V důsledku těchto vlivů se může seborea zlepšovat nebo naopak zhoršovat ve vlnách. Dejme tomu v závislosti na menstruačním cyklu ženy nebo podle cyklických stresových situací – zkouškové období ve škole, zima, kdy mnoho lidí zažívá útlum energie. Proto je dobré se v kritickém období na projevy seborey co nejlépe připravit.

Hydratovat a odlupovat

Pokožka postižená seboreou potřebuje dýchat. Je dobré šetrně odstraňovat krustu odumřelých buněk, aby se mohla obnovit funkce buněk nových. Zároveň je nutné dodávat hydrataci, výživu a látky zklidňující podráždění. Na veškerá místa postižená seboreou můžete bez obav několikrát za den nanášet Derma sérum. Má hojivé, zklidňující a protizánětlivé účinky. Zároveň působí jako ochranný film před infekcí. Účinně uleví od svědění a citlivosti nejen ve vlasech.

Dopřejte své vlasové pokožce detox

K očistě pokožky od odumřelých kožních buněk i k hloubkovému čištění můžete použít Detoxi peeling na pokožku hlavy. Díky koloidnímu stříbru či zlatu a mikrogranulím šetrně odstraní krusty a podpoří okysličování pokožky, čímž zpomalí její stárnutí. Zbaví vaši hlavu svědění, ale i dalších problémů jako je pnutí a bolest vlasové pokožky.

Lze seboreu vyléčit?

Určitě ano. Když najdete všechny příčiny a odstraníte je, seborea se již neobjeví. Pokud vás svědí hlava a nejste si jisti, zda vaši pokožku trápí právě seboroická dermatitida nebo jen mastné lupy, můžete pokračovat ve čtení zde.

 

Lenka Kašpaříková, tricholožka, darkfield specialistka, odborná konzultantka transplantace vlasů

www.clinicalhair.cz