Stárnutí pleti: Jak předcházet vráskám?

pece o plet vrasky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Každá z nás chce být krásná, ozdobená bujnou hřívou lesklých vlasů, jiskrným okem a zdravě vyhlížející pokožkou. O kůži je potřeba se starat, nejen z vnějšku, ale hlavně vnitřně. Protože to, jak o tělo pečujeme, ať už pohybem, zodpovědným dechem, myšlenkami, ale hlavně výživou, se samozřejmě projeví také navenek. Co vše naší kůži prospívá? Co vše eliminuje vrásky? Jak zpomalit spravedlivý proces stárnutí? Přeji příjemné počtení!

Z čeho se skládá naše pleť?

Možná byste to neřekli, ale, kůže svou plochou, která činí zhruba 1,5-2 m2 a hmotností 7-10 kg, patří mezi největší orgány lidského těla.

Funkce kůže a pleti:

  • ochranná
  • zásobní
  • termoregulační
  • vylučovací
  • přijímací
  • smyslová

Kůže se skládá z tzv, pokožky neboli epidermis, dále pak škáry neboli dermis a konečně též podkožního vaziva neboli subcutis. Hladkost, pružnost a pevnost kůže obličeje do jisté míry závisí na kolagenových a elastických vláknech škáry. Nejjemnější kůže se nachází v oblasti očních víček, uší, předkožky penisu. Naopak nejtlustší kůže vévodí zádům, dlaním a ploskám nohou. Rychlost, kvalitu a hojení kůže pak ovlivňuje, mimo jiné, též hladina estrogenu, čehož se v dnešní době využívá k léčbě stárnutí kůže. Jen pro zajímavost, estrogen za kolagen nese plnou zodpovědnost.

Kolagen, zásadní hráč ve hře pevnosti a odolnosti pleti  

Kolagen řadíme na seznam důležitých proteinů, které poskytují podporu a výztuž nejrůznějším tkáním našeho těla, ať už kůže, kostí, šlach či chrupavky. S přibývajícím věkem však produkce kolagenu klesá, což vede později k tvorbě jemných linek a vrásek.

Již po 20. narozeninách klesne produkce kolagenu zhruba o 1 %.

Síť kolagenních vláken v kůži tak pozvolna, zprvu ještě nenápadně řídne, vlákna se uvolňují, protože tím, jak je jich méně, vládnou menší silou. Vše se ještě umocní s poklesem estrogenu a nadcházející menopauzou.

plet

Co dalšího způsobuje přibývání vrásek?  

  • Genetika, pokud měla vaše babička i maminka pleť krásnou ještě v 60 letech, nejspíše se i vy můžete radovat z tohoto genetického dárku. Pokud však vaše ženská, ale i mužská linie bojovala s problematickou, například příliš suchou kůží, která všeobecně tíhne rychleji k vráskám, pravděpodobně zdědíte podobný typ kůže. 
  • Viníkem vrásek může být i oxidační stres, což znamená, že se v těle nachází příliš mnoho nestabilních molekul, tzv. volných radikálů, na úkor antioxidantů, což vychyluje hladinu zdraví a ve své podstatě se odráží i na kůži 
  • Kůži též ovlivňuje životní styl, velice jí škodí kouření, nedostatek spánku a nevhodná strava 
  • Neustálé diety, kterými trpí nejenom zažívání, ale také kůže, která se smršťuje, napíná, opět smršťuje a opět napíná, čímž později ztrácí svou přirozenou pružnost 
  • Stres, zvláště ten chronický, zvyšuje hladinu kortizolu v těle, což se rovněž negativně podepíše na produkci kolagenu 
  • Hladina estrogenu. Jak už víme, estrogen souvisí s produkcí kolagenu a o estrogen přicházíme v období přechodu, kdy jeho produkce klesne zhruba o jednu třetinu.  

Jak doplnit kolagen vnější cestou?

Kolagenu existuje na 27 různých druhů. Za nejdůležitější se jeví kolagen typu I, který je v těle nejzastoupenější, a tedy též nejhojněji zapojen do všech stavebních procesů zajišťujících zdraví pojivové a podpůrné tkáně. Najdeme jej například v kůži, šlachách, kostech a vazivu. Jen pro zajímavost uvedu, že kolagen, který kupujeme jako podporu kloubní výživy, bývá zejména kolagenem typu II, který je jedním z nejzastoupenějších prvků kloubní chrupavky. Vlákno takového kolagenu je o něco delší, než je tomu u předešlého typu. Chceme-li posílit klouby, je dobré zkombinovat oba typy kolagenu. 

Kolagen typu III si spojujeme především s mladým organismem, kdy bývá přítomný ve svalech, tepnách, mnohých orgánech. Ve vyšším věku jeho produkce klesá téměř na nulu. Typ č. IV, utváří některé vrstvy pokožky, aby pak typ č. V utvářející placentu, zpevňuje povrch buněk a vlasů. 

Chceme-li kolagenem podpořit zdravý vzhled pleti, vybírejme takový, který staví na kolagenu II. typu, tedy kolagenu rybím (mořský kolagen). Takový kolagen je snáze absorbovatelný, vykazuje nízký obsah kontaminantů.  

Babičky věděly: Kolagen v potravinách

Kolagen lze také načerpat ze stravy, a to zejména z takových potravin, které jej obsahují. Jeho tvorbu pak případně podpoří i tzv. prokolagenní potraviny, kterých není zrovna málo. Co vše lze tedy do jídelníčku zařadit?  

  • Prasečí nožičky, kůže a skelety, které lze připravit na způsob dlouho táhlého vývaru, který s oblibou chystávaly právě naše babičky.
  • Vitamín C, který platí za významnou prokolagenní potravinu a který můžeme čerpat z výživových doplňků anebo ze stravy, ať už ovoce, zeleniny, šípkového plodu, rakytníku, zelených natí a bylinek 
  • Vitamín E, který rovněž stimuluje tvorbu kolagenu, najdeme jej hojně v zelených klíčcích, avokádu, mléce, másle, burácích, salátech a zelených natích.
  • Omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají stimulovat tvorbu kolagenu a tím udržovat pružnost pokožky. Najdeme je například v rybách, mléčných výrobcích volně se pasoucích zvířat, domácích vejcích či některých bylinkách, jako je šrucha zelná. 
  • Beta karoten z mrkve, batátů, listové zeleniny, který napomáhá tvorbě kolagenu a opravuje poškozené kožní buňky.
  • Česnek, cibule, maso, ryby, vejce, sýr platí za významné zdroje síry, která podporuje syntézu kolagenu, má příznivý vliv na vzhled a zdraví pokožky, též vitalitu vlasů a nehtů. 

POZOR NA CUKR! Zvýšená konzumace jednoduchých cukrů vede k tzv. glykaci, což je proces, který způsobuje „tuhnutí“ pleťových buněk a jejich oslabení, navíc, pleť zatížená zvýšenou konzumací cukru má tendenci ztrácet svůj přirozený, zdravý, barevný tón. 

Jak odstranit vrásky (nebo je aspoň zjemnit)?  

Pokud se už vrásky objeví, ať už ty z nevyspání, častého mhouření očí anebo právě ty roztomilé od smíchu, ještě stále s nimi můžete zatočit. Případně je eliminovat, ty jemnější pak dokonce i vyhladit. Jak na to? 

Obličejová jóga 

Že jste o ní ještě neslyšeli? Tak to je škoda, protože pokud něco funguje, bude to určitě tento nenásilný a příjemný typ obličejové jógy. Během tohoto cvičení dochází k proklepávání a prokrvování obličejové části kůže, kterou tak připravíte na další cvičení. Následně různě vyplazujete jazyk, protahujete každý z obličejových svalů. Tím, jak se kůže, ale i svaly neustále napínají a uvolňují, dochází k příjemnému prokrvení kůže, ale také rozproudění lymfy.

Cvičíme-li pravidelně, nejlépe každý den, brzy si můžeme všimnout, jak se kůže stává zdravější, svěžejší, mizí nepříjemné otoky. Jógu vždy zakončujeme dokonalým dočištěním pleti, na kterou nanášíme vhodný krém či pleťové sérum. 

Spěte na zádech  

Byť se to nezdá, i spánková poloha má svůj protivráskový smysl. Jakto? Spíme-li nejčastěji na břiše, rychleji si zaděláváme na vrásky v oblasti dekoltu, očí a čela. Kůže se během spánku namáhá a krčí. Nejideálnější je poloha na zádech, případně pak na boku, zvláště, spíme-li na speciálním polštáři.  

spanek

Naučme se bezchybně odličovat pleť  

Šetrné odličování by se mělo stát pravidlem číslo jedna. Neboť i ono dokáže s vráskami zatočit. Zejména, pokud jej spojíme s příjemnou obličejovou masáží, kterou můžeme odličování zakončit. Pleť vždy čistíme jemnými, krouživými pohyby, kdy drhnutí a zbytečné tření obličeje nezajistí lepší výsledek. Ba právě naopak, hrubší a intenzivnější péčí si můžeme mnohem snadněji dopomoci k vráskám, a navíc též zbytečně kůži podráždit. Nejopatrněji si počínejme v oblasti očního okolí, kde se, jak jsme si již řekli, nachází nejjemnější kůže na těle. K péči o pleť se snažme využít co nejkvalitnější přírodní kosmetiku.  

Na pomoc si můžeme pozvat také bylinky, zejména takové, které obsahují saponiny. Saponiny jsou přírodní tenzidy, které v kombinaci s vodou vytvoří pěnu. Jednou z takových bylinek je například mydlice lékařská. Pleť můžeme ošetřit také nálevem z břízy, sedmikrásky, přesličky rolní, využít můžeme rovněž i skvělých účinků květinových vod, tzv. hydrolátů, například z levandule, kopřivy, černého bezu.   

Používejme kvalitní krémy  

První hydratační krémy proti vráskám lze použít po 40. věku života, kdy se již objevují první linie jemných vrásek. Mnohé krémy pro zralou pleť jsou vyzbrojeny účinnými látkami jako jsou kyselina hyaluronová, retinol, koenzym Q10, kolagen, vitamíny A, C, E. Výjimkou nejsou ani peptidy či ceramidy.

Moje zkušenost: Osobně si vždy vybírám krémy, které staví na přírodním základu, s minimem zatěžující chemie. V krémech tak určitě pozor na ropné deriváty, parabeny, silikony, ftaláty či syntetickou parfemaci. Zvláštní pozornost pak věnujme péči očního okolí, na které používejme speciální krém, oční sérum, případně si dopřejme blahodárnou oční masku. Oční okolí též prahne po každodenní jemné masáži, kterou můžeme praktikovat téměř kdekoli, a to jemným poklepáváním bříšky prstů.

TIP Celostní medicíny: Náš oblíbenec je hydratační přírodní krém obohacený o koloidní stříbro a MSM (organickou formu síry, která patří k zásadním minerálům krásy).

Strava pro krásnou pleť  

Zdravá, vyvážená strava, kterou tělu ušijeme přímo na míru je cestou polovičního úspěchu. A jak by takový protivráskový jídelníček vlastně mohl vypadat?  

  • Jezme 3-5x denně, tak, abychom si byli schopni držet stabilní, přijatelnou váhu.
  • Dbejme na správný pitný režim, ať už čistou vodu či bylinkové čaje.
  • Omezme kávu, která tělo vysouší.
  • Zařaďme listovou zeleninu, špenát, brokolici, borůvky, batáty, krůtí maso, tučnější ryby, které připravíme na přírodní způsob 
  • Mysleme na potraviny obsahující síru, vitamín C, E, kolagen
  • Vyhněme se konzumaci uzenin, namísto kterých upřednostněme čerstvé sýry, zakysané mléčné produkty, domácí vejce.
  • Zcela upusťme od procesu smažení, které by se ve zdravém jídelníčku mělo objevit zhruba jednou za měsíc.
  • Nezdravé rychlé sacharidy vyměňme za sacharidy nižšího glykemického indexu, upusťme od sacharózy, jakožto přirozené součásti řepného cukru.  
  • Pečujme o svůj střevní mikrobiom, zaměřme se na probiotickou a prebiotickou složku, která vyživuje naše střevní mikro kamarády. To, v jakém stavu máme své střevo se jistojistě projeví právě na naší pleti.  

UV záření: jak poškozuje kůži a způsobuje tvorbu vrásek?

Vedle ubývajícího kolagenu tu máme také UV záření, které v nadbytečné míře poškozuje naši pleť a podporuje tvorbu jemných či hlubších vrásek. Kůže, kterou častěji vystavujeme slunci, má tendenci rychleji stárnout, ztrácet svou pružnost, též se na ní objevují pigmentové skvrny. UV záření navíc snižuje imunitní reakci kůže, což se při opakovaném a nechráněném slunění může zvrtnout v riziko zhoubných kožních nádorů.  

Přitom není žádná rada zase tak drahá, neboť proti účinkům UV záření se dokážeme docela dobře ochránit.  

Zásady péče o pokožku obličeje na jaře a v létě  

  • Kůži nevystavujme intenzivnímu slunečnému svitu, nejlépe v době od 11-15 hodin, používejme kvalitní opalovací krémy, upřednostněme ty přírodní s minimálním zastoupením chemických složek. 
  • Kůži chraňme i v zamračených letních dnech, UV záření totiž proniká i přes mraky
  • Během poledního žáru nosme klobouk, jemné triko s dlouhým rukávem, sluneční brýle, na rty nanášejme balzám s UV faktorem.
  • Kůži lze chránit vnitřně prostřednictvím silných antioxidantů, které redukují oxidační stres a kůži posílí před negativními účinky UV záření. Zároveň jsou výbornou prevencí zvýšené pigmentace, mají ten dar sjednotit opálení. Jedním z nejproslulejších antioxidantů je například betakaroten. V létě tedy zařazujme mrkev, kapustu, špenát, hrášek, brokolici, mango, meruňky, nektarinky, broskve. Z živočišných výrobků jsou to žloutky, máslo, ale také losos. 
  • Použitím vhodného opalovacího krému péče o kůži určitě nekončí, ba právě naopak. Naše kůže přímo volá po vhodné formě hydratace. Zkusme to s kvalitními tělovými oleji, bambuckým či kakaovým máslem, přípravky na bázi aloe vera. 
  • Dostatečně pijme.

Pokud se spálíme, dopřejme si blahodárnou koupel v nálevu z lipového květu, slézu, proskurníku či jitrocele. 

A poslední malá, avšak velká rada na závěr. Méně se stresujte a více se smějte. Určitě totiž víte, jak vypadá vaše pleť, ale také vlasy, jak se celkově cítíte, pokud si na záda naskládáte mnohem více starostí, než jste schopni unést. Jakmile svému životu odlehčíte, pookřeje nejen duše, ale také tělo. A pokud k tomu všemu zvládnete navíc dodržovat těch několik výše zmíněných zásad, budete krásní, šik a přitažliví klidně i po 60. věku života. Tak ať se daří.