Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V řadě doplňků stravy (ale i léků), které pomáhají zlepšovat stav cévní stěny, se můžeme setkat s látkou s označením rutin. Oč se jedná?
Chemicky se jedná o látku světle žluté barvy, která je řazena mezi bioflavonoidní glykosidy. Tyto látky, též označované jako bioflavonoidy, jsou řazeny mezi sekundární rostlinné metabolity a jsou známé především pro svoje antioxidační působení. Rutin byl objeven v 19. století v listech routy vonné, odkud dostala svůj název. Je také někdy označován jako vitamín P.
Tato látka hlavně pozitivně zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny. Pro toto působení se používá u poruch prokrvení žil dolních končetin, otocích dolních končetin, ale také při hemoroidech. Podpora zlepšení křehkosti krevních kapilár se používá při zvýšené lomivosti a propustnosti krevních vlásečnic způsobených nemocemi, jako je chorobná krvácivost, změny na sítnici při cukrovce či nedostatek vitaminu C (tato nemoc je označována jako kurděje a patří již víceméně do minulosti). Patří rovněž mezi důležité antioxidanty, pomáhá snižovat hladinu LDL frakce cholesterolu a také zvyšuje účinek vitaminu C (zabraňuje jeho oxidaci), který také patří mezi důležité antioxidanty.
Kromě již zmíněné routy vonné se rutin v přírodě vyskytuje zejména v pohance (velmi významný zdroj), dále v jerlínu japonském, chřestu, broskvích, nektarinkách, banánech a dalším ovoci. Je obsažen s aescinem také v dubové kůře, která se používá k sedacím koupelím u hemoroidů.
V přípravcích se často kombinuje s vitaminem C či koenzymem Q10. S vitaminem C je doporučován pro jejich vzájemné pozitivní působení na stavbu kolagenních vláken, což dobře ovlivňuje kvalitu cévní stěny.
Je také vhodný při častém krvácení z dásní či nosu (zde v kombinaci s koenzymem Q10) a jako prevence při vzniku křečových žil. Zabraňuje také drobnému krvácení a vzniku podlitin na kůži.