Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Rotaviry

06.12.2016
Nemocné dítě Mezi našimi čtenáři se často diskutuje o infekčních nemocech, zvláště dětí, a dotazy jsou směrovány na nemoci způsobené rotaviry.

Virus, pak bakterie…

Rotavir

Praxe ukazuje, že:

 • V drtivé většině infektů nejprve působí virus: Napadne imunitní systém a oslabí jej, nebo jej pacifikuje, a tím umožní bakterii, aby se rozmnožila, a ta poté nemoc zhorší.

Je zde také důležitý další fakt:

 • Na virus nemáme antibiotika; když je podáme, vznikne v imunitě chaos.
 • Naopak - na bakterii je třeba podat antibiotikum.

Takže má lékař před sebou těžké rozhodování, zda nasadit antibiotika, nebo je nenasadit…

 

Napadení rotavirem

Svízelná situace u dětí nastane při napadení rotavirem. Projevuje se vážným a nebezpečným průjmem a zvracením. Riziko představuje dehydratace, jakožto následek průjmu a zvracení. Dítě je hydrolabilní a dehydratace u něj nastupuje velice rychle. V takovém případě je nutná hospitalizace… Nejvíce jsou postiženy děti do pěti let, výjimkou ale nejsou ani kojenci a batolata do dvou let. Přenos rotavirů se děje, jak říkají infekciologové, fekálně orální cestou, ale je možný i vzdušnou cestou.

 

Rotaviry jsou tzv. RNA viry. K tomu, aby dítě onemocnělo rotavirovou infekcí, postačí poměrně nízká infekční dávka. Rotavirus byl poprvé identifikován v roce 1963, a to na laboratorních myších. U člověka, resp. u dítěte, byl objeven až v roce 1973.

 

 

Nozokomiální infekce

Forma nozokomiální infekce, tj. infekce vzniklé ve zdravotnickém zařízení, je možná a samozřejmě existuje hojně u dětí navštěvujících předškolní zařízení. Statistiky ukazují její výskyt hlavně na jaře (při přechodu ze zimy do jara), ale lze ji registrovat i kdykoli během roku.

 

Inkubační doba je velmi krátká, 1-2 dny.

 

 

Příznaky rotavirové infekce

 • Nejprve se objeví nečekaná horečka, rychle stoupající, až ke 40 °C. Může se stát, že se dostaví febrilní křeče, dítě je hospitalizováno a teprve poté se projeví zvracení, vodnatý průjem, stolice s barvou do zelena.
 • Ale ony febrilní křeče nejsou pravidlem. Často se hned s horečkou projeví průjem. Děti nemají chuť k jídlu, bolí je bříško, objektivně pozorujeme nafouklé bříško, citlivě reagující na dotyk.

 

Teplota, zvracení a průjem ohrožují dítě dehydratací. To je klíčový moment, který je třeba sledovat!

 

 

Diagnóza vyžaduje pozornost

Základním fyzikálním vyšetřením nelze určit diagnózu rotavirové infekce, ta vyžaduje laboratorní vyšetření stolice dítěte, kde se vyšetřuje antigen viru. Běžně se však taková vyšetření v ordinaci pediatra nedělají. V době epidemie je diagnostika snazší, a na možný výskyt rotaviru se myslí. Výtěr stolice může běžně ukázat bakteriální účast, pomocí CRP (zánětlivý marker) lze sledovat vývoj zánětlivých změn, odhadovat, zda působí virus či bakterie.

 

 

Léčba

Konkrétní léky na virus nejsou! Pediatr, ve spolupráci s rodinou, musejí v ambulantních a domácích podmínkách sledovat vývoj nemoci.

 • Základem je rehydratace a úprava vodního hospodářství organizmu. Prostředkem volby jsou nejrůznější rehydratační roztoky, které jsou v různých formách k dispozici ve výdejnách již hotových léků (lékárnách).
 • Malí kojenci, kteří jsou stále kojeni, mají asi nejlepší ochranu, i když není proti viru stoprocentní. Nicméně při infekci není důvod kojení ukončovat, ba naopak je vhodné pokračovat.
 • Pokud jsou děti na umělé stravě, pak je vhodné dietní režim zahájit „čajovou pauzou“ a následně je možno podávat mrkvové a rýžové odvary, ty se postupně přidávají zpět do původního mléčného pokrmu. Dle vzrůstající chuti k jídlu lze obohacovat stravu třeba banánem, jablečným pyré… Po odeznění infekce je snaha vrátit se k normální stravě. Přidáváme probiotika k obnově střevní mikroflóry.
 • Při vysokých horečkách, nezvladatelných průjmech, známkách dehydratace je lepší raději volit hospitalizaci kvůli infuzní terapii při laboratorním sledování vnitřního metabolizmu těla dítěte.

Prevence

Očkování
 • Dodržovat principy hygieny.
 • V době epidemie nepředávat dítě do kolektivu.
 • Pamatujme na to, že dítě zkoumá předměty a vkládá je do úst.
 • Na povrchu předmětů leží rotaviry i týdny. Na rukou, po kontaminaci, třeba i několik hodin. Rotaviry jsou poměrně dobře odolné na běžné dezinfekční prostředky s obsahem alkoholu, lyzolu nebo jódu.
 • Očkování proti rotavirům není povinné. Používají se očkovací látky pro ústní podání. Jedná se o živé očkovací látky podávající se ve dvou až třech krocích, v rozestupu asi 4 týdnů. Efektivita je diskutabilní, je na rodičích, jaký pohled mají na tuto prevenci.

 

Rotavirové infekce mohou být nebezpečné, ale není třeba podléhat panice.

 

Celková nabídka přípravků pro zdravá střeva.


Související články a videa:
Průjmová onemocnění: nejen letní problém
Budování symbiózy střevní
VIDEO: 5. díl: Očkování proti rotavirům
Tularémie


06.12.2016
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS