Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Rdesno mnohokvěté

05.10.2014
Rdesno mnohokvěté
Rdesno mnohokvěté, pod latinským názvem Polygonum multiflorum je velmi ceněnou bylinou zejména v tradiční čínské medicíně, kde je známa pod názvem He Shou Wu. Někdy se tento název používá pouze pro kořen z této rostliny, další název je Fo-Ti.

Můžeme ho popsat jako vytrvalou bylinu, která je sedm až deset metrů dlouhá a má střídavě řapíkaté listy. Květy jsou bílé a jejich květenství tvoří latu. Plodem je trojboká hladká lesklá nažka. Jako hlavní léčivá část se sbírá kořen, ze kterého se připravuje odvar. Nicméně je nutno konstatovat, že se využívá celá rostlina včetně lodyhy.

 

Základní obsaženou látkou je 2,3,5,4 – tetrahydroxystilben-2-0-beta-D-glucosid, který patří mezi stilbenové glykosidy. Z obsažených minerálů se dále uvádí hliník, měď, draslík, hořčík, dokonce stroncium či titan a z nežádoucích dokonce občas arsen. Právě nekvalitní zdroje rdesna mnohokvětého mohou způsobit, že rostlinná droga může obsahovat těžké kovy a proto je třeba vždy raději užívat doplňky stravy s obsahem rdesna od ověřených výrobců.

 

V tradiční čínské medicíně ho mistři bojových umění s oblibou používali k posílení a regeneraci svalstva a ke zpevnění šlach a kostí. Z tohoto důvodu ho využívají i někteří dnešní sportovci.

 

Řadí se rovněž mezi silné přírodní antioxidanty, které vychytávají nebezpečné volné radikály. Dále se uvádí, že látky obsažené v rdesnu mnohokvětém zastavují transformaci mužského pohlavního hormonu testosteronu na dihydrotestosteron, jenž je viníkem vypadávání vlasů. Tímto pomáhá tedy zabraňovat vypadávání vlasů. Staří Číňané dokonce věřili, že He Shou Wu může navrátit barvu šedivým vlasům.

 

Jaké byly další pozitivní účinky, jak se uvádí v tradiční čínské medicíně?

Rozhodně zajímavé bylo, že se rdesno používalo k podpoře plodnosti. Uvádělo, že u mužů zvyšovalo množství spermatu a u žen pomáhalo k navození ovulace. Dále se uvádělo, že výrazně zlepšuje fyzické a psychické zdraví, snižuje krevní cholesterol, pomáhá při ateroskleróze (kromě snižování hladiny celkového cholesterolu také snižuje hladinu triacylglycerolů) a podporuje snižování zvýšeného krevního tlaku. Hlavní účinná látka, onen stilbenový glykosid s dlouhatanánským názvem má mít rovněž protizánětlivé účinky a měl by pozitivně působit při procesu paměti a učení. Někteří vědci dokonce uvádějí, že by se dalo přemýšlet o jeho využití u Alzheimerovy nemoci. Jak již bylo zmíněno, v tradičním čínském léčitelství se používala kromě kořene i lodyha.

 

Lodyhy se využívaly při nespavosti, pocení, tupých bolestech, dřevěnění končetin, ekzémech a svrabu. Zevně se tato část rostliny používala ve formě odvaru na omývání nebo se z ní připravovala mast.

 

Pozor, neplést obecně s rodem Polygonatum jako takovým (kam patří i rdesno mnohokvěté), který je česky označován jako kokořík.

 

Výtažek z rdesna mnohokvětého můžete najít v přípravku Regevit nebo Life Star.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících rdesno mnohokvěté.


Související články:
Řešení neplodnosti bez stresu
Vypadávání vlasů
Volné radikály a antioxidanty
Alergie - jak na ně
Detoxikace a posílení organismu


05.10.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS