prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Joalis


Rdesno hadí kořen

17.10.2015
Rdesno hadí kořen

Rdesno hadí kořen je lidový název pro rostlinu hadí kořen větší, latinsky Bistorta major. Svůj název obdržel v minulosti, kdy se používal jako protilátka při hadím uštknutí. Důvodem byl zakroucený tvar kořene, který připomínal zatočeného hada. Latinsky dvakrát zatočený znamená bis-tortus - odtud část jeho latinského názvu. Středověké léčitelství přisuzovalo tvaru kořene rostliny velký význam (klasickým příkladem je kořen mandragory), proto se dokonce používal i proti morové nákaze.

Je to až metr vysoká bylina se střídavými listy a růžovými květy. Oblíbila si vlhká stanoviště a můžeme na ní narazit i u nás, zejména v podhůřích. Jako rostlinná droga se zpracovává kořen rostliny. Z důležitých látek obsahuje třísloviny katechinového, galového a elagového typu, flobafen, bistortovou červeň, bílkoviny, škroby, sliz, pektin, v nati významné množství kyseliny křemičité. Pokud je kořen dobře usušený, má silnou a trpkou chuť a jeho barva je tmavohnědá.

 

V lidovém léčitelství se prášek z kořene používá pro své stahující (adstringentní) účinky při průjmech a také při hemeroidech nebo silném menstruačním krvácení. Vnitřně se používal ve formě nálevu či ve formě prášku, který se dával na špičku nože pro stanovení dávky. Zevně se používal pro své (ne zcela potvrzené) protizánětlivé a antiseptické účinky při ekzémech a popáleninách. V tomto případě se z něho připravoval odvar. Pro kombinaci protizánětlivého a stahujícího účinku je extrakt z kořene používán tradičně v přírodní medicíně jako kloktadlo či při zánětech dásní či hltanu.

 

Jako zajímavost lze uvést, že rdesnem hadí kořen se živí motýl ohniváček rdesnový (Lycaena helle). Tento motýl s poetickým názvem patří mezi ohrožené druhy a je v celé Evropě přísně chráněn. Jako nežádoucí účinek se uvádí, že díky obsahu tříslovin může u citlivějších osob vyvolat nevolnost a zvracení při vnitřním užití.

 

Celková nabídka přípravků obsahující Rdesno hadí kořen.


Související články:
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Železo - hodnoty v krvi, menstruační krvácení a jiné poznámky z praxe
Popáleniny
Jak se vypořádat s podzimní depresí


17.10.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Bioženy ohrožují zemi
Vyvážená strava - pomoc při překyselení
Vitamín B3 – Niacin
Dýně Hokaido
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Mládež, alkohol a oparový virus
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Priessnitzův obklad
(c) 2004-2016 www.celostnimedicina.cz
O násRSS