Mapa nemocí je v ústech: psychosomatika, propojení orgánů a zubů

krasny usmev

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bolest zubů se nikdy neohlašuje bezdůvodně. I nejmenší zubní indispozice může být signálem začínající dysfunkce určitého orgánu nebo části organismu. Například na stav řezáků má vliv na chod ledvin, močového měchýře a uší, stav špičáky na játra a žlučník. Jak fungují plíce a tlusté střevo se dá vyčíst podle dvou třenových zubů, na žaludek a slezinu reagují obě stoličky. Zuby moudrosti (pokud vyrostou) mohou mnohé prozradit o stavu srdce a tenkého střeva. Více si popíšeme dále.

Každý orgán má svůj zub

Vnitřní problémy organismu samozřejmě nejsou vždy doprovázeny poškozením zubů. Velmi často si ale stěžujeme na zubní potíže, aniž by byl nějaký viditelný důvod. Cítíme dokonce bolesti i v místech, kde byl zub už vytržen. Tento jev, který je znám jako fantómové bolesti, může být signálem těla příslušnému zubu, že s orgánem, ke kterému přináleží, něco není v pořádku.

Tento princip přenesené bolesti si vysvětlujeme pomocí průběhu meridiánů jednotlivých orgánů přes určitý zub.

Bolest zubů – předzvěst nemocí

Skutečnost, že existuje úzké propojení mezi vnitřními orgány a chrupem, znaly už nejstarší civilizace. Vědělo se od pradávna, že nemocné zuby mohou být příčinou mnohých bolestí a naopak, že nemocný orgán se projevuje bolestí určitého zubu.

Tuto souvislost potvrzuje i zpráva adresovaná králi Asarhaddonovi (680 – 669 př. n. l.), kde lékař píše: „Sděluji králi, svému pánu, jediné slovo: ZÁNĚT! On, jehož hlava, ruce i nohy jsou zaníceny, vděčí za tuto nemoc svým zubům: jeho zuby je třeba vytrhat. Proto je jeho nitro zaníceno. Bolest hned přejde a jeho stav bude uspokojivý.“

Psychosomatika zubů

Než se pustíme do psychosomatiky, připomeňme si:

  • Bolesti zubů nejsou vždy příznakem dysfunkce v organismu. Příčinou někdy může být kaz, který vzniká z různých důvodů. Nejčastěji při nedostatečné ústní hygieně, která umožňuje vznik kyselého povlaku nebo vlivem mikroorganismů, při porušeném metabolismu, infekcích, stresu atd., kdy je postupně rozrušována zubní sklovina.
  • Zuby a jednotlivé systémy organismu jsou navzájem propojené. Tak, jako nemocný zub může vyvolat infekce a celou řadu dalších komplikací, například zvýšení krevního tlaku, potíže v kardiovaskulární oblasti, migrénu, pocení, atd., stejně i nemocný orgán vysílá signál SOS bolestí do svého zubu, že něco není v pořádku.
  • Velice důležité je po vyléčení nemocného zubu vyšetřit orgány s ním spojené. Předejde se tím nežádoucím komplikacím.

Uvádíme základní přehled propojení zubů a orgánů.

0: Kořeny zubů

Jestliže je například zanícen kořen zubu, bolest se projevuje v temenní části hlavy, porucha horních řezáků způsobuje bolest čela, špičáky ve spáncích.

1,2,3: Řezáky (jedničky, dvojky) a špičáky (trojky)

Bolest prvních dvou horních a dolních řezáků může ukazovat na onemocnění ledvin, močového měchýře nebo zánět ucha. Jestliže vás trápí první řezák, tak je podezření na problémy s mandlemi nebo dutinami, záněty kostí a chrupavek, onemocnění prostaty, nebo selhání kyčelních kloubů.

Meridián ledviny a močového měchýře.

Symbolicky jedničky symbolizují archetypy – ženský (L řezák nahoře) a mužský (P řezák nahoře) princip v nás. Pokud dětem rostou spodní řezáky různě přes sebe, symbolická rovina ukazuje na nerovnovážný stav mezi rodiči dítěte. Dvojky e důležitý jejich vztah k jedničkám, který vzhledem vyobrazuje, jak se jedinec stojí ke svým rodičům.

Stálá tupá bolest špičáků může být signálem začínajících problémů žlučníku nebo hepatitidy. Emočně zde bývá neschopnost postavit se za vlastní zájmy a ukrytá pastivní agrese zdravého já.

Meridián jater a žlučníku.

4,5: Třenové zuby (čtyřky, pětky)

Bolesti obou třenových zubů mohou být zapříčiněny zápalem plic, zánětem tlustého střeva, dysbakteriózou, plicním astmatem, zánětem nosních dutin anebo respirační alergií. Stoličky mohou bolet při chorobách žaludku, slinivky břišní, žaludečních vředech nebo anemii.

Bolesti horních a dolních čtyřek naznačují artritidu, problémy s klouby a tlustým střevem. Skrze čtyřky se mohou ozývat kolena. Psychosomatika kolene je velmi často o podřízení se, pokleknutí a vlastním egu.

Meridián slezina a slinivka, žaludek.

V symbolické rovině se můžeme dívat na pravou stranu jako na to, jak se chceme prezentovat světu a čeho venku chceme dosáhnout. Na levé straně je to naopak – směrem dovnitř (vnitřní svět).

Výzvou zadních třenových (pětek) je dovolit si svobodně tvořit, přestat se vnitřně svazovat a využít naplno svou kreativitu.

6: Stoličky (šestky)

Horní šestky „se ozývají“ při zánětu lícních dutin, mandlí, onemocnění hrtanu, prsních žláz, nádorů štítné žlázy, zánětu vaječníků a sleziny. Dolní šestky zase upozorňují, že nejsou v pořádku tepny nebo nastupuje ateroskleróza.

Meridián plic a tlustého střeva

Šestky jsou velmi emoční zuby, které reagují na stres, ztrátu blízkých osob a emoční traumta. Zajímavá je šestka vpravo dole, která souvisí se smrtí a znovuzrozením (symbolicky), proto se může ozvat v období životních změn a transformací, kdy se bourají staré a nepotřebné struktury.

7: Sedmičky

Horní sedmičky odrážejí stav žilního systému – reagují na křečové žíly, hemoroidy a problémy plic – zápal plic, bronchitidu, astma nebo také na polypy tlustého střeva. Poukazují na to, jak jsou v harmonii naše vztahy s vnějším světem.

Meridián plic a tlustého střeva

6: Osmičky (zuby moudrosti)

Zuby moudrosti jsou propojené se srdcem na velmi hluboké úrovni. Objevují se až tehdy, když začne vlastní vývoj jedinece. Vztahují se k naší duši, našemu rozvoji, osobním výzvám vyššímu vědomí. Pokud se trhají bezvýznamně, mohou ovlivnit seberozvoj jedince. Fyzicky jsou s nimi spojené cévy a srdce.

Meridián srdce a tenkého střeva (životní oheň)

Emoce a další problémy se zuby

Velmi často u lidí potkáváme krvácející dásně, které zpravidla symbolizují nezvládnutou agresi a psychickou labilitu. Stejně jak je tomu u lidí, kteří skřípají zuby. Jedná se o způsob ventilace nepřiznaných emocí, které tělo odžívá ve spánku touto cestou.

Parodontóza je typická u lidí, kteří nechtějí řešit sami sebe a své problémy. Raději volí uzavírání se před světem, rezignaci a ústup. Za tím může být nedostatek sebedůvěry či dlouhodobé vyčerpání.

Kořenový váček stejně jako předchozí dva problémy upozorňuje na potlačování problému i emocí s ním spojených. Usazené a nevyjádřené emoce, také frustrace, strach a vztek, se mohou u somatizovat a zakuklit v podobě váčků u kořene zubu.

Přetrvávající dětské zuby představují u adolescentů (někdy i dospělých!) nechuť stát se dospělými a být zodpovědní za svůj vlastní život.