Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Proteáza

06.05.2017
Řetězec

Proteáza či proteináza je vlastně označení pro celou skupinu enzymů. Proteázy patří mezi fylogeneticky (z hlediska vývoje druhů organismů) velmi staré bílkoviny, které se vyvinuly už u primitivních organismů, tzv. archebakterií. Svědčí o tom fakt, že jejich proteolytický aparát je podobný proteazomům (proteazom je proteinový komplex uvnitř všech eukaryot, archeí, a také některých bakterií) vyšších buněk. To, že proteázy vznikly v průběhu evoluce tak brzo a přetrvaly do naší doby, je rozhodně důkaz o jejich mimořádném fyziologickém významu.

Funkce proteázy

Jejich funkcí v organismu je štěpit bílkoviny (proteiny, proto ten název). To probíhá tak, že hydrolyzují peptidické vazby aminokyselin, proto je biochemici zařazují do třídy hydroláz. Je známo celkem šest typů proteáz. Podle místa, kde právě štěpí bílkoviny, se dělí na exoproteázy a endoproteázy. Endoproteázy štěpí proteiny uvnitř peptidického řetězce a narušují jeho terciární strukturu. Při ovlivňování chemických reakcí uvnitř organismu hrají daleko významnější úlohu endoproteázy. K proteázám patří pepsin, chymotrypsin či trypsin. Jejich význam spočívá ve schopnosti ovlivňovat v našem organismu celou řadu relativně nesouvisejících procesů.

 

Z těch nejdůležitějších je možno uvést účast v zánětlivé reakci a apoptóze neboli programované buněčné smrti (mechanismus sloužící k eliminaci nepotřebných či poškozených buněk), kontrolu koagulace (srážlivosti) a kontrolu některých neurofyziologických pochodů, trávení bílkovinné potravy, ale i spojení spermie s vajíčkem.

 

Význam proteázy při terapii

Mohou se uplatnit při terapii metabolického syndromu, především na molekulární úrovni biologických dějů souvisejících s prokoagulačním a prozánětlivým stavem. Pozitivní terapeutický vliv perorálně podávaných proteáz na zánět je znám již od poloviny 20. století a stále je středem zájmu vědeckých týmů. Některé z nich se používají ve farmakoterapii zánětlivých onemocnění, při hojení ran i jako antiedematózní léky s výrazným lymfotropním účinkem.

 

Proteázu můžeme najít v přípravcích Lepicol, Enzyme Star nebo Multi Star (Maximol Solution).

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Proteázu.


Související články:
Důležitost enzymů v potravě
Trávicí enzymy
Papain


06.05.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS