Prostata

cm stary muz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Muže mezi 40 – 50 lety často začíná trápit prostata, přesněji zvětšená prostata neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP). V důsledku růstu prostaty a zvýšeného napětí jejího hladkého svalstva je močová trubice ve své prostatické části zúžená, jakoby utažená škrtící kličkou provazu.

Tím jsou podmíněny charakteristické příznaky: Nejprve to bývá časté nucení na moč (zvláště v noci) a ochabování nebo přerušování močového paprsku. Později musí pacient chvíli čekat než akt močení začne a má potíže s jeho ukončením (ukapávání moče). Toto stádium se nazývá stádium I. Za několik týdnů, někdy až za několik let se začnou příznaky zhoršovat, močení je obtížnější, doba opožďování začátku močení se prodlužuje, frekvence močení v noci se zvětšuje a pacient musí vyvinout čím dále větší úsilí, aby se vymočil. Často má oprávněný pocit, že po vymočení není močový měchýř vyprázdněný (II. stadium). Většinou nejpozději v této době vyhledá většina pacientů lékaře. Pouze u takových nemocných, kteří mají sníženou schopnost vnímat bolest, se vyvine stádium III: zadržování moče se zvětšuje, svalovina měchýře ochabuje a moč v močových cestách stagnuje. To porušuje činnost ledvin, pacient začne trpět žízní, osychá mu jazyk, ztrácí chuť k jídlu, celkově chátrá – vyvíjí se u něj urémie. K vyloučení rakoviny prostaty se běžně používá test na PSA (prostatický specifický antigen), který rozliší BHP od karcinomu prostaty.

Z hlediska klasické medicíny je hlavní příčinou BHP nadbytečné množství dihydrotestosteronu (DHT), který vzniká v prostatě z testosteronu. DHT působí zvětšení žlázových buněk prostaty a tím i její zbytnění. Vedle toho je BHP způsobena i akumulací estrogenu ve stárnoucí žláze a nedostatkem mastných kyselin, zinku a některých esenciálních aminokyselin.

Z hlediska celostní medicíny se na vzniku BHP podílí celkový nepříznivý zdravotní stav, plynoucí z dlouhodobých nežádoucích životních návyků jako je kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nadměrná konzumace tuků a další dietní chyby, vysoká hladina stresu, sedavý způsob života. Potíže s prostatou mají i určité psychické a emocionální příčiny: mentální obavy oslabující potenci, sexuální tlak a vina, přesvědčení, že člověk musí zestárnout, kapitulace. K bezproblémové funkci prostaty přispívá pravidelná, věku přiměřená sexuální aktivita.

Léčení BHP:

  1. Radikální tedy chirurgické řešení …
  2. Konzervativní léčba, tedy pomocí léků, většinou obnáší léky na bázi alfa – 1 blokátorů a inhibitorů 5 – alfa reduktázy. Alfa 1 blokátory snižují napětí hladkého svalstva prostaty a tím zmenšují sevření močové trubice. Nepříjemným vedlejším účinkem je snížení krevního tlaku, dále bušení srdce, závratě, ospalost, sexuální poruchy, nevolnost, otoky v dolní části bérce a bolesti hlavy. Podávané inhibitory snižující aktivitu enzymu 5 alfa reduktázy způsobují tzv. parciální kastraci, která vede ke snížení objemu prostaty až o 30%. Nežádoucí účinky impotence a snížení vztahu ke druhému pohlaví se nevyskytují příliš často.
  3. Doplňkové léčení a aktivní prevence pomocí rostlinných produktů a změny životního stylu. Zdravá výživa, pohybová aktivita, vyhýbání se stresů a nekouření jsou základním požadavkem aktivní prevence a léčby. Příznivě v tomto směru působí pití zeleného čaje pro obsah flavonoidů, konzumace soji pro obsah genisteinu redukujícího růst prostaty a pojídání dýňových semínek pro vysoký obsah zinku. Dále příznivě působí posilování svalů pánevního dna, které spočívá ve střídavém stažení a uvolnění těchto svalů. Nejlépe se toto cvičení naučí pacienti při močení, když se snaží zpomalit nebo zcela zastavit a potom naopak uvlonit proud moče. V Rakousku a Německu lékaři využívají ve více než 90% všech případů léčby BHP fytoterapii. Fytoterapie slouží k udržení zdravé prostaty a k neškodnému léčení symptomů tohoto onemocnění. Nejčastěji užívanou bylinou pro léčbu a prevenci BHP je extrakt sušeného plodu palmy Serenoa repens. Z antioxidačních přípravků chránících před degenerativními procesy vč. rakoviny a pro obsah zinku, prvku důležitého pro prostatu lze doporučit např.  zinek s vysokou vstřebatelností. Velmi komplexním a účinným přípravkem, který uspokojuje požadavky na zdravou prostatu a současně zlepšuje zažívání a kardiovaskulární systém a pomáhá při problémech močového ústrojí je přípravek maca. Muži na tomto přípravku nejvíce oceňují to, že posiluje libido, snižuje koitální impotenci, působí jako tonikum a afrodiziakum.