Proč je impotence a neplodnost tak rozšířeným problémem?

cm znaky muz zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pro pohlavní výkonnost jsou nezbytné endokrinní žlázy a jejich hormony. Mužský pohlavní hormon testosteron a ženský hormon estrogen jsou nezbytné pro normální pohlavní funkci. Všechny endogenní hormony pracují v harmonii jako orchestr a jejich dirigentem je hypofýza, která se nachází na spodní straně mozku.

Hormony hypofýzy regulují funkce všech endogenních žláz, včetně pohlavních žláz a nadledvinek. Podněcují mužská varlata k produkci semenné tekutiny a ženské vaječníky k tvorbě vajíček a nadledvinky k tomu, aby uchovávaly správnou hladinu cukru v krvi, při které se cítíme dobře, což je první předpoklad jakékoliv sexuální aktivity.

Hypofýza dobře pracuje, když má dostatek vitaminu E, ten se vyskytuje v potravinách jako jsou syrové obilné klíčky a olej z nich, a dalších za studena lisovaných olejích. Pro správnou funkci nadledvinek jsou důležité proteiny, vitamin E a B-komplex, zvláště pak B12, cholin a kyselina pantotenová. Dobrým zdrojem těchto látek jsou slunečnicová a sezamová semena. Dobrým afrodisiakem mohou být lehce ogrilovaná játra, sypaná sezamovými semeny a pšeničnými klíčky. Základem pro hormony hypofýzy, nadledvinek a pohlavní hormony je cholesterol, který se pohlavní aktivitou vyčerpává, pokud není přítomna kyselina pantotenová, aby jej doplnila. Potraviny bohaté na kyselinu pantotenovou jsou fazole, játra, tresčí jikry, ořechy, pivovarské kvasnice, mateří kašička, která si zaslouží zvláštní pozornost. Velké dávky mateří kašičky zlepšují pohlavní funkce.

Celý mužský reprodukční systém obsahuje vysoké koncentrace zinku. Ve spermatu se dokonce nachází nejvyšší koncentrace zinku vůbec. Velkým zdrojem zinku jsou např. ústřice. Studie ukazují,že i mírný nedostatek zinku po dobu několika měsíců může způsobit vážné sexuální poruchy a snížení pohlavní touhy. Zinkové potravinové doplňky pomáhají zvýšit počet spermií a rovněž vedou ke zvýšení pohlavní touhy. Průmyslové zpracování potravin (rafinace mouky, leštění rýže) odnímá zinek, cigaretový kouř obsahuje kadmium, které zpomaluje metabolismus zinku a mimoto se kadmium hromadí ve varlatech. Kuřáci jsou proto k nedostatku zinku zvláště náchylní. Dalším důvodem je alkohol, který vylučuje zinek z těla, neplnohodnotná strava a slazené limonády. Zinek dále odbourávají antikoncepční pilulky. Není proto divu, že impotence a neplodnost jsou tak rozšířeným problémem.

Dobrým zdrojem zinku jsou mimo ústřic také sledi, maso, houby, syrové pšeničné klíčky, pivovarské kvasnice, dýňová semena, vejce, ořechy, pyl a melasa.

Pro tvorbu spermatu je nezbytný vitamin A. Jedním z důvodů, proč bývají alkoholici často neplodní, může být i to, že alkohol zamezuje přeměně vitaminu A.

Muži i ženy, kteří mají problémy dosáhnout orgasmu, často příznivě reagují na doplňování vitaminu B3 (niacin), protože ten uvolňuje histamin a jeho uvolňování je nezbytným předpokladem pro orgasmus. Způsobuje zčervenání, prokrvení některých částí těla (tváře, krk) během pohlavního vzrušení.


Strava chudá na selen zvyšuje pravděpodobnost mužské impotence i u mladých mužů. Dobrým zdrojem, jak posílit sexuální reakce, jsou přesnídávky, sestávající se z různých semen, ořechů a sójových bobů. Párky a konzervovaná masa jsou prosycena nitrity a nitráty, které mají na svědomí pokles pohlavní aktivity.