Proč do jídelníčku zařadit mořské řasy?

morske rasy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mořské řasy se v poslední době stávají velmi oblíbenou surovinou nejen pro přípravy jídel v teplé a studené kuchyni, ale také pochoutkou s mnoha benefity. Lidé si uvědomují jejich nutriční bohatost a nepostradatelnost ve zdravém jídelníčku. Používají se při přípravě sushi, asijských polévek, salátů, vařených pokrmů, ale také pro přípravu smoothie, pomazánek či dezertů.

Co obsahují

Mořské řasy obvykle obsahují vysoké množství jódu, vápníku, železa, draslíku a hořčíku. Z vitamínů obsahují především vitamíny A, B, D, E, C, K a kyselinu listovou. Mohou tak vhodně doplnit dnešní stravu, často chudou na vitamíny, minerální látky, stopové prvky a vlákninu. Významné jsou také díky obsahu omega-3 mastných kyselin, EPA a DHA. Jedná se o původní zdroj těchto mastných kyselin.

Mořské řasy a jód

Velkým pozitivem některých mořských řas je významný obsah jódu v přírodní formě.

Jód má povolená následující zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU:

  • přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím
  • přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
  • přispívá k normální činnosti nervové soustavy
  • přispívá k udržení normálního stavu pokožky
  • přispívá k normální tvorbě hormonů štítné žlázy a k normální činnosti štítné žlázy

V psychosomatice se štítné žláze říká náš „emoční štít“ a její poruchy mohou být spojeny s naší psychikou. Jedinec je pak více emotivní, v neustálém stresu a napětí, a to nejen psychickém, ale i fyzickém. Nejen proto je důležité správnou funkci štítné žlázy podporovat. A jak jinak než vyváženou stravou. Jód je obecně obsažen v řasách jako je kombu, kelp, irský mech, kelpové nudle. Menší množství najdete ve wakame či nori řasách.

Mořské řasy je vhodné zařadit do jídelníčku pravidelně a v menším množství, aby si tělo zvyklo a začalo všechny potřebné živiny vstřebávat. Irský mech je rostlinnou alternativou živočišného kolagenu a želatiny. Karagenové řasy jsou skvělé pro zlepšení funkce střeva a zažívacího traktu. Obsahují probiotické kultury a také vlákninu a vytváří ochranný povlak na střevech. Chrání je a mají příznivý vliv na střevní mikroflóru. To platí celkově o všech mořských řasách. Pokud jsou vaše střeva zdravá, jsou schopna přijímat všechny potřebné živiny. Navíc je obecně známo, že skvělá funkce střev a zažívání je spojena s naší imunitou a celkovým zdravím.

U mořských řas je důležitá synergie (nebo-li spolupůsobení) všech živin, které obsahují. Docílíme tím nejlepšího efektu na naše zdraví. Proto se doporučuje konzumovat řasy v co nejpřírodnější formě. Některé řasy jako irský mech nebo řasu kelp či wakame lze koupit i v RAW podobě a po opláchnutí ihned konzumovat.

Mořské řasy a detoxikace

Začíná jaro a mořské řasy jsou často nepostradatelnou součástí nejrůznějších detoxikačních programů. Volit můžete zelené řasy (chlorella, spirulina) bohaté na chlorofyl, vitamíny a antioxidanty, ale také irský mech. Pokud zvolíte práškovou či sušenou formu, která je přeci jen prakticky lépe využitelná a konzumovatelná, pak si rozhodně hlídejte zpracování a proces výroby. Ujistěte se, že vaše řasa prošla šetrným procesem zpracování.  Pokud chcete „užívat“ mořské řasy i zvenčí, můžete zkusit kosmetiku s těmito organismy.

Mořské řasy se často přidávají také do pokrmů, solí, koření a hotových jídel. Inspiraci najdete všude.

Tak co dnes zkusit zařadit aspoň jednu mořskou řasu do našeho jídelníčku a zkusit něco nového?

Květa Vondráková

specialistka na mořskou řasu Irský mech (rostlinnou alternativu kolagenu a želatiny,) a zdravé vaření i životní styl