Přírodní prostředky na uklidnění, na relaxaci a proti stresu

cm zena s ruzi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti se stále častěji objevují zdravotní problémy, které by se daly shrnout do škatulky psychika, ačkoliv se nejedná o vysloveně vážné psychické stavy, kam patří například lékařem diagnostikovaná klinická deprese či generalizovaná forma úzkostných stavů.

Často polykáme prášky na zmírnění lehčích psychických problémů, jako je stres, únava, nespavost, nervozita či lehčí formy úzkosti, když přitom můžeme tyto problémy zmírnit pomocí přírodních prostředků, zejména (ale nejenom) výtažků z léčivých rostlin. Tyto přírodní látky přitom neovlivňují bdělost, schopnosti koncentrace ani nejsou návykové.

Jaké přírodní látky tedy do této skupiny patří?

Jako méně známý příklad můžeme uvést extrakt z ovesných klíčků.

Z bylinek je naopak několik velmi známých. Jedna z nich je meduňka lékařská (Melissa officinalis), obsahující éterické silice. Meduňkový čaj z listů snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje a také zpříjemňuje spánek a rovněž podporuje dobré trávení. Lze také zmínit, že pomáhá uvolňovat křeče.

Další oblíbenou bylinkou je levandule lékařská (Lavandula angustifolia), aromatická a léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Nálev z květu levandule se přidává do koupele, což se používalo již ve starém Římě. Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích. Také mírně snižuje krevní tlak.

Další bylinkou je mučenka, která patří do rodu mučenkovitých. Ve volně prodejných lécích i přírodních přípravcích se používá pro mírné analgetické, sedativní a spasmolytické účinky (je obsažena v léku Novo-Passit, vyráběném již desítky let a doporučovaném jako sedativum). Hlavní oblastí použití mučenky jsou tedy neurotické stavy neklidu, lehké poruchy usínání, ale také přerušovaný spánek, ale také i vegetativní dystonie.

Velmi známý je kozlík lékařský. Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je léčivá rostlina s charakteristickým pachem (který milují kočky) z čeledi kozlíkovitých. Extrakt z rostliny příznivě působí při léčbě nespavosti. Podporuje spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků. Zkracuje dobu usínání a tím zlepšuje kvalitu spánku. Působí podobně jako nízké dávky léků na spaní – benzodiazepinů. Působí proti strachu, depresi a křečím. Snižuje krevní tlak a také mírně snižuje bolest.

Velmi často se můžeme v přírodních přípravcích, ale také přírodních lécích, setkat s třezalkou tečkovanou. Macerací květů třezalky v olivovém nebo slunečnicovém oleji se získá tzv. třezalkový olej jasně červené barvy, který má zklidňující a antidepresivní účinky. Jinak se pije čaj z nati třezalky (herba hyperici). Její užívání, na rozdíl od většiny přírodních látek, má ale také řadu omezení. Kontraindikací použití třezalkových drog je nízký krevní tlak, těžší formy cukrovky a alergie.

Třezalka se nesmí kombinovat s léky ze skupiny antidepresiv. K nežádoucím účinkům patří přecitlivělost na ultrafialové záření. Látky obsažené v třezalce jsou mohutnými induktory jaterních enzymů, třezalka může mít závažné a nepředvídatelné interakce s celou řadou běžně používaných léčiv, např. včetně snížení účinku hormonální antikoncepce, warfarinu, digoxinu, imunosupresiv (léků na úmyslné potlačení imunity, například po transplantacích či u HIV pozitivních pacientů).

Další, zřejmě nejmilovanější rostlinou Čechů, je chmel. Chmel je užitečný nejen jako zlatavý mok, ale i jako léčivá rostlina. Chmel otáčivý (Humulus lupulus) je vytrvalá dvoudomá pravotočivá liána z čeledi konopovitých. Jako účinnou látku obsahuje lupulin, který byl objeven ve Francii již roku 1813. Chmel se užívá při nespavosti, nervovém rozrušení, neklidu.

V některých přípravcích můžeme najít látku l-theanin, který stále nabývá většího významu. Je obsažena v zeleném čaji. Čajovník je jediná rostlina, která ji obsahuje. Je to aminokyselina, která přímým působením v mozku navozuje stav hluboké relaxace bez pocitu ospalosti. Má uklidňující účinky, zvyšuje aktivitu alfa vln a dokáže tak přispět k dobré kvalitě spánku.

Na závěr bych zmínil látku melatonin, který je bohužel v ČR obsažen pouze v léku na lékařský předpis (Circadin), ale například na Slovensku si doplňky stravy s melatoninem můžete volně koupit, či si je tam objednat. Melatonin je hormon s antioxidačním účinkem, který produkuje během spánku žláza a to šišinka mozková (epifýza). Jedná se o miniaturní žlázu umístěnou hluboko v mozku, která bývá také nazývána „třetí oko“. Jejím hlavním úkolem je dodržování pravidelných životních rytmů, především střídání bdění a spánku, dotváří tak naše vnitřní biologické hodiny.

Na zklidnění pomáhají také některé vitamíny a minerály. Doplnění vitamínů a minerálů při stresu je nezbytné, jelikož stres zvyšuje jejich spotřebu organismem a snižuje hladinu vitamínů a minerálů v krvi, čímž se opět zvyšuje náchylnost organismu podléhat stresovým situacím. Vitamíny skupiny B jsou nepostradatelné pro správné fungování nervové soustavy, zvládání stresu a pro klidný spánek. Jako potravinový doplněk jsou užitečné pro každý lidský organismus, nepostradatelné pak pro sportovce, manažery a studenty. Vitamín C je významný protistresový vitamín. Napomáhá k produkci protistresových hormonů. Na úplný závěr bych zmínil ještě hořčík, obsažených v řadě volně prodejných léků, přírodních přípravků, ale také v minerálkách – protože dostatek hořčíku v potravě je důležitý pro správnou činnost svalů a nervů (mírní podrážděnost a nervozitu).

K celkovému posílení organismu při zvýšené dávce denního stresu lze doporučit i preventivní užívání výtažku z rdesna mnohokvětého, které při pravidelném zvyšování zvyšuje naši odolnost proti-hrozbě zvýšených denních nároků na naši psychiku.