Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Přírodní látky pro pevné kosti

15.05.2018
Kosti Kosti, společně se zuby, patří k nejpevnějším tkáním našeho těla. Přesto musíme jejich stavu věnovat pozornost, zejména s přibývajícím věkem. Jaké přírodní prvky musí být přítomné v naší stravě, abychom se mohli i v pokročilém věku spolehnout na pevnost našich kostí? Něco si o nich povíme...

Vápník

Asi nejznámější je minerál vápník. Vápník vytváří pevnou strukturu zubů a kostí. Zhruba 99 % všeho vápníku, který přijmeme v potravě (či lécích nebo doplňcích stravy) se po vstřebání do krevního oběhu ukládá v kostech! Na dodržení stálé a vyrovnané hladiny vápníku v organismu (tzv. homeostázy) se podílí několik typů kostních buněk. Jeho koncentraci v krvi zvyšují tzv. osteoklasty, které odbourávají kostní tkáň. Naopak jeho koncentraci snižují tzv. osteoblasty, které se podílejí na novotvorbě kostí. K tomu potřebují nezbytně vápník, čímž snižují jeho koncentraci v krvi. Mezi hormony, které udržují stálou hladinu vápníku, patří kalcitonin, parathormon a vitamin D3 za spoluúčasti střeva, ledvin a kostí. V případě nedostatku vitamínu D3 dochází ke vzniku křivice – osteomalacie nebo řídnutí kostí – osteoporózy. K odbourávání vápníků v kostech dochází i v případě, kdy ho organismus potřebuje pro jiné účely (například proces krevní srážlivosti, tvorba některých enzymů a hormonů nebo činnost svalů).

 

Jak již bylo zmíněno, vitamín D je nezbytný pro vstřebání vápníku z trávicího traktu do krve. Stejně tak podporuje vstřebávání fosfátů. Fosfor získaný z nich je také důležitý pro stavbu a dobrý stav kostí. Mezi vápníkem a fosforem panuje inverzní vztah, což obvykle znamená, čím více je v krvi fosforu, tím je méně vápníku a naopak.

 

Hořčík

Dalším důležitým minerálem pro stavbu kostí je hořčík (magnézium). V kostech se nachází až 60 % hořčíku obsaženého v našem těle. Z tohoto množství je asi jeho jedna třetina na povrchu kostí. Tvoří vlastně zásobárnu hořčíku pro organismus, protože v případě jeho nedostatku se odtud vyplaví do krevního oběhu. Pokud je hořčíku nedostatek, dochází (mimo jiné) k úbytku kostní hmoty, kosti jsou tak křehčí a náchylnější ke zlomeninám.

 

Zinek

Důležitým prvkem je i zinek, který máme jinak spojený, obvykle v kombinaci s vitamínem C, s podporou imunity nebo v kombinaci s jinými minerály pro zachování dobrého stavu kůže, vlasů a nehtů. Nicméně některé studie prokázaly, že v kombinaci s dalšími vitamíny jako jsou mangan, měď a vápník, pomáhá zinek zabraňovat úbytku kostní hmoty zejména v oblasti páteře. Pokud má tělo výrazný nedostatek zinku, dochází ke snížení růstu kostí, což má za následek opožděný vývoj mladého jedince. V kostech se nachází, jak zmiňují odborníci, celkem až třetina zinku obsaženého v našem těle. V případě jeho výrazného nedostatku může u dětí a mladistvých dojít k poruše růstu. U dospělých může dojít k poruše metabolismu kostní tkáně, která má na starost obměnu kostních buněk.

 

Měď

Jak již bylo naznačeno, důležitou roli hrají i další minerály a stopové prvky, které si již tak často s kostmi nespojujeme. Měď je důležitá pro vznik kolagenu, a tedy i pevnost kostí (mezibuněčná kostní hmota je tvořena svazky kolagenních vláken). Při nedostatku mědi (může být i vrozená) dochází k poruše syntézy kolagenu a elastinu. Tato porucha vede ke změnám na kostech (a také na cévních stěnách). Její nedostatek se projevuje poruchou tvorby a kvality kostí.

 

Mangan a bór

Stav kostí ovlivňují i další stopové prvky jako mangan a bór. Aktivují osteoblasty, což jsou kostní buňky, které vyvářejí kostní hmotu (odborně kostní matrix). Dále zvyšují hustotu kostního minerálu a podporují aktivitu některých vitamínů a citlivost kostní tkáně k některým hormonům.

 

Vitamín K2

Na závěr bych se zmínil o méně známějším sourozenci vitamínu K1 - vitamínu K2. Existují dvě přirozeně se vyskytující formy vitamínu K. Vitamín K1, fylochinon, je syntetizován rostlinami. Vitamín K2, menachinon, je produkován bakteriemi. Zatímco vitamín K1 je využíván především pro srážení krve a jeho hlavním orgánem působení jsou játra, K2 hraje důležitou úlohu v nekoagulačních dějích, a to v metabolismu a mineralizaci kostí, ale také i v buněčném růstu a v metabolismu buněk cévní stěny. Vitamin K2 je doporučován jako prevence či jako doplněk léčby osteoporózy.

 

Výčet látek důležitých pro stav kostí jistě není úplný, ale je vidět, že dobrý stav kostí, zejména v pokročilém věku, závisí na souhře mnoha faktorů a to je určitě dobré mít na mysli.

 

Celková nabídka přípravků pro zdravé a pevné kosti.


Související články:
Bolestivé stavy kostí u dětí
Nedostatek vápníku
5 tipů, jak bojovat s osteoporózou: Vápník doplní ryby, od bolesti uleví smrk a túje
Vitamin K2 (menachinon) - méně známější bratr vitamínu K1 (fylochinon)


15.05.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

359,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS