Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku


Pozor na plísně! Léto přináší jejich zvýšený výskyt!

16.07.2016
Plísně Léto sebou kromě radostí přináší i nejedno úskalí pro naše zdraví. Jedním z nich jsou plísně nohou - nenápadný, ale urputný nepřítel. Letní koupání na koupališti (i krytém) znamená díky zvýšené koncentraci bosky chodících lidí zvýšené riziko jejich vzniku.

Jak se proti nim bránit?

Jako u jiných nemocí, i zde platí, že nejjednodušší je jim předcházet. V každém případě nosit i vhodnou obuv - například oblíbené umělohmotné žabky. Důležité je i používat vlastní ručník. Z hlediska složení stravy je doporučováno vynechat slazené nápoje a také pečivo obsahující bílou mouku. Obě tyto složky potravy mohou podporovat vznik infekce.

 

Je třeba vzít do úvahy, že zvýšené riziko je v prostorách, kde pohybuje více osob bez obuvi, jako jsou koupaliště, bazény, sauny a podobně. Také je třeba se vyhnout nošení neprodyšného oblečení a obuvi, protože tím se pod nimi vytváří teplé a vlhké prostředí, kde se původcům infekce daří. Onychomykóza je také důsledkem špatného prokrvení nohou.

 

Prevence

Preventivně je možné používat na nohy spreje obsahující chlorofyl (pohlcuje zápach) či šalvějový deodorant (snižuje pocení a tím tvorbu vhodného prostředí pro vznik infekce). Rovněž je dobré i speciálními prostředky vystříkávat punčochy, ponožky a boty (antimikrobiální sprej do obuvi), pokud je v našem okolí infekce či my nechceme, aby se infekce z našich nohou šířila dále.

 

Vlastní plíseň neboli mykóza nehtů se odborně označuje jako onychomykóza. Může být způsobena různými mikroorganismy, mezi nejčastější původce patří dermatofyty, které jsou řazena mezi houby. Mezi další původce patří jiný druh hub, saprofytické houby či kvasinky. Tyto mikroorganismy pronikají do nehtového lůžka. Diagnózu může přesně stanovit pouze mykologické vyšetření u kožního lékaře. Odborníci uvádějí, že asi polovina všech onychomykóz je způsobena houbami.

 

K typickému obrazu onemocnění patří deformovaný nehet, žlutě zbarvený v dolním okraji. Tuto žluté zbarvení je dáno tím, že mykóza ničí základní stavební kámen nehtů – keratin. Což se dále projevuje ztluštěním nehtu, jeho olupováním až deformací.

 

Imunita a nehty?

Odborníci rovněž uvádějí, že snižování imunity může zvyšovat riziko infekce původci mykózy nehtů. Je tudíž dobré užívat doplňky stravy, které mohou podporovat imunitu nebo konzumace přípravků obsahující probiotika nebo potravin, které je obsahují pivovarské kvasnice (Pangamin). Na podporu imunity lze například doporučit kombinaci echinacey a ženšenu.

Léčba mykózy

V případě léčby mykózy nohou či nehtů platí, že čím dříve, tím lépe. Čím dříve se začne, tím je léčba účinnější a rychlejší. Z klasických chemických léků je dobré mazat nehet a okolí mastmi ze skupiny antimykotik. Nehet je třeba zastřihovat, ať se pod něj dostane co nejvíce účinné látky.

 

Z přírodních přípravků je velmi oblíbená tzv. chytrá houba. U ní výrobce uvedl na trh několik přípravků, takže je třeba rozlišovat. Existuje základní verze chytré houby, která se aplikuje mezi prsty a na plosky nohou. Tu je možné využít při nehtové mykóze k ošetřování okolí poškozeného nehtu, aby nedošlo k rozšíření infekce. Pak je zde speciální verze chytré houby přímo na nehtovou plíseň (Chytrá houba na nehty). Vždy je ale třeba pečlivě a trpělivě dodržovat návod výrobce. Léčba podle závažnosti se může protáhnout až na několik měsíců, takže trpělivost je opravdu na místě. Co se týče intervalu aplikací, pokud je to rozvinutá mykóza, je dobré to opakovat, dokud nedojde k výraznému zlepšení.

 

Doporučuji rovněž se snažit nehet odstřihávat a obrušovat pilníčkem, aby se roztok dostal co nejvíce k plísni, která je jinak "ukrytá" pod nehtem.

 

Pak ještě existují speciální nehtové tyčinky, které vytvoří na nehtech ochranný film, který zamezuje průniku a rozvoji onychomykóz a jiných dermatofytů. Brání přítomným mykotickým patogenům v přístupu kyslíku a dalších živin, které jsou nezbytné pro jejich růst a vývoj.

 

Kombinace produktů přímo na plíseň

Co se týče přírodních přípravků, které je možné užívat, je možné doporučit buď lapacho nebo vilcacoru, ale možné zvolit přímo kombinaci přípravků na plísně.

 

Nepodcenit mykózu

Je třeba upozornit, že pokud mykózu podceníme, nebezpečí komplikací spočívá v tom, že infekce může být přenesena na jiné části těla a u diabetiků může dojít až ke gangréně prstů. Pokud je tedy léčba již delší dobu zanedbaná, pak doporučuji zajít za dermatologem.

 

Celková nabídka přípravků proti plísním.


Související články:
Plíseň pod nehty je obtížná…
Šalvěj, záležitost vskutku léčivá a voňavá
Bylinky z pralesa - rudé a žluté Lapacho
Zatočte s plísněmi nohou. Navždy!
Chytrá houba, před kterou plísně utíkají


16.07.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Priessnitzův obklad
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Gastritida
Jak podpořit vylučování toxinů?
Diosmin
Trávící problémy, bolest hlavy, nespavost a další potíže. Jakou mají podle psychoanalýzy příčinu?
Bylinná péče o zrak
Jak a kudy k nám pronikají toxiny?

317,- Kč

95,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS