Pomoc z přírody při únavě a vyčerpání

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Koloběh běžných pracovních, rodinných a osobních povinností klade větší nároky na náš organismus, čímž se zvyšuje riziko vzniku stavů vyčerpanosti a únavy. Proto bych rád připomenul některé přírodní látky, které v tomto ohledu přispívají k posílení organismu, ke zmírnění únavy, větší odolnosti vůči stresu, k regeneraci, ke zlepšení paměti a koncentrace.

Velkou skupinou přírodních látek, které nám pomáhají se lépe adaptovat vůči zvýšeným nárokům na náš jak fyzický, tak psychický stav (stres doma nebo v práci, chřipková epidemie, dlouhodobá únava, těžká fyzická práce, rekonvalescence po nemoci apod.). Tyto látky podle toho dostaly název – adaptogeny. Tyto látky se objevují v řadě léčivých bylin.

Adaptogeny

Mezi nejznámější patří ženšen všehoj (Panax ginseng, obsahuje ginsenoidy), rozchodnice růžová (Rhodiola rosea, obsahuje rosaviny a kyselinu salidrovou), eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus, obsahuje eleutherosidy) a také indický ženšen (Withania somnifera, obsahuje withanolidy). Adaptogeny se objevují i v dalších rostlinách, mezi které patří například klanopraška čínská či leuzea saflorová.

Rdesno mnohokvěté

Léčivou rostlinou z čínské tradiční medicíny, která posiluje náš organismus, je rdesno mnohokvěté. Tato bylina působí komplexně – v čínské tradiční medicíně se uvádí, že pomáhá regenerovat svalstvo (to je dobré pro sportovce, ale vůbec po jakékoliv fyzické námaze), podporuje plodnost (u mužů má zvyšovat počet spermií a u žen navozuje ovulaci), výrazně zlepšuje fyzické a psychické zdraví, snižuje krevní cholesterol, pomáhá při ateroskleróze (kromě snižování hladiny celkového cholesterolu také snižuje hladinu triacylglycerolů) a podporuje snižování zvýšeného krevního tlaku. Hlavní účinná látka, stilbenový glykosid, má mít rovněž protizánětlivé účinky a měl by pozitivně působit při procesu paměti a učení.

Housenice čínská

Z dalších přírodních látek můžeme zmínit housenici čínskou (Cordyceps sinensis). Housenice čínská je, jak název napovídá, cizorodá houba pocházející z Číny, která pomáhá posilovat imunitní systém (díky obsaženým nukleotidům a glukanům). Dále působí proti zánětům a infekcím, pomáhá snižovat stres, podporuje kardiovaskulární systém a harmonizuje krevní tlak.

Léčivé rostliny na paměť a soustředění

Další skupinou jsou léčivé rostliny a přírodní látky, které pomáhají zlepšovat soustředění, paměť a koncentraci. To vše pomáhá i při únavě a vyčerpání.

Nejznámější z těchto rostlin je jinan dvoulaločnatý (Ginkgo biloba), ačkoliv, v tomto případě, se jedná o strom. Českým čtenářům dobře známý z románů Jaroslava Foglara o Rychlý šípech a Stínadlech. Jako rostlinná droga se z něj používají jeho listy. Díky obsaženým látkám (flavonoidní glykosidy, terpenové laktony) pomáhá rozšiřovat žíly (vasodilatační působení), což působí příznivě u řady nemocí. Působí pozitivně při poruchách paměti (zlepšuje zásobování mozkových buněk kyslíkem) nebo při špatném prokrvení končetin. Rovněž pomáhá zlepšovat přívod krve ke sluchovým nervům, což může pomoci při zhoršování sluchu, pokud je tímto efektem způsobeno i při pískání v uších, či při závratích. Extrakty z ginkgo biloby lze preventivně užívat proti výskytu infarktu myokardu či proti náhlým mozkovým chorobám. Odborníci také přemýšlejí nad tím, zda užívání může působit pozitivně při Alzheimerově chorobě.

Další léčivou rostlinou z tradiční čínské medicíny je klanopraška čínská (Schizandra chinensis). Pomáhá snižovat únavu, zlepšuje schopnost koncentrace a soustředění. Nejdůležitější účinnou látkou je derivát lignanu schizandrin. Do této skupiny patří i další obsažené látky.

Velmi užitečnou léčivou rostlinou je pupečník asijský (Centela asiatica), který najdeme v přírodních přípravcích pod názvem Gotu kola. Pupečník asijský rovněž podporuje koncentraci a učení a harmonizuje práci mozkových hemisfér. Rovněž působí proti únavě a podporuje odolnost vůči stresu. Mezi hlavní účinné látky patří triterpenické glykosidy a jejich kyseliny.  Často je součástí složených přípravků i lecitin, který pomáhá zlepšovat paměť, snižovat hladinu cholesterolu a čistit cévní stěnu.

Poslední z látek, kterou bych chtěl zmínit, je dimetylaminoetanol, známý pod zkratkou DMAE, který zvyšuje produkci cholinu a acetylcholinu v mozku (a zároveň je jejich prekurzorem), které příznivě ovlivňují naši schopnost koncentrace a soustředění. Je doporučován na podporu učení, proti únavě a celkově na zvýšení mentální energie.