Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Palpitace

27.11.2012
Palpitace je bušení srdce. Když si je člověk uvědomuje, stane se z tohoto projevu nepříjemný pocit. Uvědomování si srdeční činnosti se za normálních okolností nestává. Často je tato palpitace spojena s tachykardií, s vysokou frekvencí pulsu... Podobný pocit vzniká při extrasystolách, při nepravidelných úderech srdce. Asi nejčastěji se s palpitací setkáváme při rozrušení, napjatém očekávání nebo při velké, nárazové námaze. „Mám srdce až v krku“ říkají studenti před zkouškou nebo herci před vstupem na jeviště. Tyto stavy mohou být záchvatovité, jsou více výrazné a člověk u nich zneklidní. Tehdy je důvod navštívit svého lékaře. Společně pak hledejte podstatu silné palpitace, nechte provést interní vyšetření, rentgen hrudníku a srdce, naměřit EKG a provést nezbytné laboratorní vyšetření. Je třeba vyloučit organickou srdeční vadu.

 

Častou příčinou bývá porucha štítné žlázy, kdy nadprodukce hormonů štítné žlázy je spojena se zrychlenou srdeční akcí a nepříjemným bušením srdce.

 

Srdeční akce se také zrychlí při snížení koncentrace cukru v krvi (hypoglykémie).

 

Srdce reaguje zrychlením a někdy i palpitací z nedostatku hemoglobinu, při chudokrevnosti, což znamená horší schopnost krve dopravit kyslík do tkání. Proto srdce reaguje zrychlením akce.

 

S palpitací se také mohou setkat kuřáci, pokud vykouří více cigaret po sobě, objeví se také při pití nápojů obsahujících kofein a tein (káva, čaj, coca-cola), a pak zvláště v kombinaci s kouřením, pitím alkoholu a nedostatkem spánku. Tento jev popisují řidiči, pokud zdolávají dlouhou vzdálenost bez odpočinku a kompenzují únavu právě konzumací kávy a cigaretou.

 

Palpitace se může objevit také po přejezení se. Když musí žaludek trávit velký objem potravy, odvádí se krev od srdce do trávicí soustavy. To může vést k bušení srdce.

 

Je třeba ještě uvést, že bušení srdce mohou způsobovat také některé chemické léky. Zvláště ty, které užívají astmatici, alergici a lidé snažící se zhubnout pomocí léků.

 

Palpitace je mnohem nepříjemněji pociťována úzkostným neurotikem než nemocným stíženým byť i vážnou organickou srdeční vadou.

 

Léčení se pak zaměří na základní nemoc - palpitace je pouze projevem. Řešení uvedených poruch patří do rukou specialistů. Pokud není podkladem organická podstata, měl by lékař se svým pacientem probrat jeho životní události, protože často právě zde jsou kořeny palpitací. Může pomoci tlumivými prostředky, odedávna se osvědčovaly přípravky z kozlíku lékařského (valeriana).

 

I v naší nabídce je obsažen např. v TREND RELAX.

 

Srdeční činnost je řízena tzv. vegetativním nervovým systémem, jenž kontroluje činnost orgánů - srdce, cév, žláz - bez závislosti na naší vůli. A právě výše uvedené prostředky jej mohou zklidňovat.

 

Celková nabídka přípravků pro zdravé srdce.


Související články:
Anxieta
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Angina pectoris
Syndrom zlomeného srdce


27.11.2012
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS