Oves setý

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Oves setý (Avena sativa) je nejrozšířenější druh ovsa. Do Evropy se dostal nejprve jako plevel mezi ječmenem a pšenicí. Původem je z Číny a Mongolska. Je to nejmladší kulturní obilnina.

Oves setý je jednoletá tráva, která dorůstá výšky až 150 centimetrů. Roste jednotlivě, stébla jsou hladká, přímá a poměrně mohutná. Druhem květenství je lata. Kvete od června do srpna.

V minulosti byl důležitou hospodářskou plodinou. Obilky (suché nepukavé plody) sloužily ke krmení koní (tzv. obrok), ostatně to se zachovalo i v lidových písních (“dej koním obroku…”). Dnes se nechová již tolik koní jako dříve, takže poklesla i spotřeba ovsa jako krmiva.

Oves je vhodnou potravinou, kterou můžeme zařadit do zdravého jídelníčku. Je možné zmínit například ovesné vločky, kaše, sní-daňové směsi, tyčinky či různé koktejly. Na oves můžeme narazit i jako součást diet pro osoby s nadváhou či jako součást stravy sportovců. Je to pro obsah bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů, které jsou v něm bohatě zastoupeny. Z dalších obsažených přírodních látek v nati ovsa setého lze zmínit cukry, flavonoidy, kyselinu křemičitou či aminokyseliny. Jeho obilky navíc obsahují kromě zmíněných bílkovin steroidy, škrob, saponiny, vitamíny ze skupiny B nebo glykosidy (avenin, vanillosid).

V literatuře se můžeme setkat s řadou doporučení ohledně užívání ovsa setého (ve formě potravin či doplňků stravy) jako součást celkové léčby, například u zvýšené hladiny cholesterolu, revmatismu, zvýšené hladině krevního cukru, úzkostných stavů nebo při žlučníkových potížích. V léčitelství byl obklad ve formě ovesné kaše aplikován u nemocí horních cest dýchacích.

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že oves setý se v některých zemích používá i pro výrobu alkoholických nápojů. V anglosaských zemích je používán jako přísada do piva a v Rusku pro výrobu alkoholického kvasu.