Oves setý

Oves setý (Avena sativa) je nejrozšířenější druh ovsa. Do Evropy se dostal nejprve jako plevel mezi ječmenem a pšenicí. Původem je z Číny a Mongolska. Je to nejmladší kulturní obilnina.

Oves setý je jednoletá tráva, která dorůstá výšky až 150 centimetrů. Roste jednotlivě, stébla jsou hladká, přímá a poměrně mohutná. Druhem květenství je lata. Kvete od června do srpna.

V minulosti byl důležitou hospodářskou plodinou. Obilky (suché nepukavé plody) sloužily ke krmení koní (tzv. obrok), ostatně to se zachovalo i v lidových písních (“dej koním obroku…”). Dnes se nechová již tolik koní jako dříve, takže poklesla i spotřeba ovsa jako krmiva.

Oves je vhodnou potravinou, kterou můžeme zařadit do zdravého jídelníčku. Je možné zmínit například ovesné vločky, kaše, sní-daňové směsi, tyčinky či různé koktejly. Na oves můžeme narazit i jako součást diet pro osoby s nadváhou či jako součást stravy sportovců. Je to pro obsah bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů, které jsou v něm bohatě zastoupeny. Z dalších obsažených přírodních látek v nati ovsa setého lze zmínit cukry, flavonoidy, kyselinu křemičitou či aminokyseliny. Jeho obilky navíc obsahují kromě zmíněných bílkovin steroidy, škrob, saponiny, vitamíny ze skupiny B nebo glykosidy (avenin, vanillosid).

V literatuře se můžeme setkat s řadou doporučení ohledně užívání ovsa setého (ve formě potravin či doplňků stravy) jako součást celkové léčby, například u zvýšené hladiny cholesterolu, revmatismu, zvýšené hladině krevního cukru, úzkostných stavů nebo při žlučníkových potížích. V léčitelství byl obklad ve formě ovesné kaše aplikován u nemocí horních cest dýchacích.

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že oves setý se v některých zemích používá i pro výrobu alkoholických nápojů. V anglosaských zemích je používán jako přísada do piva a v Rusku pro výrobu alkoholického kvasu.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.