Ořešák královský (Juglans regia)

cm rostlina v dlanich

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ořešák královský je původním stromem našeho kontinentu, který roste od jihovýchodní Evropy až k Himalájím. Tento strom patří stále mezi nejoblíbenější ovocné stromy českých zahrad. Je to vysoký strom se zajímavým olistěním. Jeho listy jsou velké, sytě zelené, lichozpeřené a raší pozdě. Vyznačují se osobitou vůni. Květy jsou jehnědy. Jen zřídkavě může listy či květy popálit pozdní mráz, nicméně strom znovu obrazí.

Jeho plody jsou vlašské ořechy s tvrdou skořápkou. U tohoto základního druhu dozrávají v říjnu a objevují se přibližně od osmého roku věku. Léčivé účinky látek obsažených v ořešáku královském znali už naši předkové. Jeho semena – ořechy – jsou zdravou potravou, listy a kůra lékem s tradicí v lidovém léčitelství ale i v současné farmakologii. Slupky ořechů se používají k přírodnímu barvení látek (dříve dokonce i k barvení vlasů, kterým dodávají hnědou barvu, někdy s lehce mahagonovým nádechem). Semena ořešáku, vlašské ořechy nejsou jen obyčejným zpestřením jídelníčku, ale rovněž obsahují hodně léčivých látek. Zralé ořechy obsahují až 50 – 70 % tuků, hlavně velmi významné jsou nenasycené mastné kyseliny, a mají také vysoký obsah důležitých bílkovin. Nenasycené mastné kyseliny mají další velmi důležitý účinek v našem těle – pomáhají snižovat hladinu tzv. škodlivého cholesterolu v krvi, jsou tedy dobrou prevencí cévních onemocnění a infarktu.

Zralé ořechy jsou totiž významným zdrojem vitaminů skupiny B, které jsou důležité např. pro správnou činnost mozku, našeho nervového systému, ale i pro kůži a funkci našich vnitřních orgánů. Ze zralých ořechů můžeme lisováním získávat velmi kvalitní rostlinný olej, který je možno používat nejen v kuchyni, ale i v kosmetice, Ořešák je znám je například pro svou schopnost urychlit opálení kůže. Zralé ořechy se nejčastěji suší pro další uskladnění, jinou velmi oblíbenou konzervací je např. nakládání do medu, které má svou tradici hlavně na jihu Evropy. Nezralé plody ořešáku se používají k výrobě likérů, ořechových vín a alkoholových tinktur. Tyto výtažky z nezralých ořechů se v lidovém léčitelství doporučují pro jejich antibakteriální účinky posílené alkoholem používat k čistění a léčení našeho zažívacího traktu. Působí nejen v žaludku, ale i ve střevech, která pročisťuje a chrání před nežádoucími mikroorganismy.

Listy ořešáku mají podobné účinné látky jako nezralé plody ořešáku. Listy se sbírají nejlépe v červnu a červenci a suší se pro pozdější použití. V lidovém léčitelství je doporučováno jejich využití při léčbě zevních problémů. Naši předkové používali odvar z listů na ošetření špatně se hojících poranění kůže a k jejich dezinfekci. Antibakteriální účinky zabraňují zánětu postiženého místa na kůži a tím urychlují hojení. Dalším známým využitím odvaru z listů je koupel proti pocení nohou a kožním plísním a pleťová voda pro léčbu akné. Odvar je vhodný i pro pravidelné oplachování vlasové pokožky jako prevence padání vlasů, zmírňuje projevy lupenky a pomáhá léčit některé druhy ekzémů.