Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Opalování a antioxidanty

17.06.2014
Opalování Možná si to neuvědomujeme, ale největším naším orgánem je naše kůže. Uvádí se, že průměrně na nás pokrývá asi dva metry čtvereční plochy. Její velmi důležitou funkcí je to, že pomáhá díky vylučování potu vyrovnávat rozdíly mezi vnějším a vnitřním prostředím. Kůže obsahuje tělíska, která nám pomáhají rozeznávat z okolí teplé či studené, pomáhají nám cítit tlak či bolest.

Jedním z velkých rizik je vystavení kůže slunečnímu záření, nejen v letní době, ale vlastně vzhledem k celoročním dovoleným v exotických krajích kdykoliv a kdekoliv.

 

Odborníci uvádějí, že stačí zhruba dvacetiminutový pobyt na sluníčku, aby náš organismus obdržel dávku vitaminu D, který je důležitý pro růst a metabolismus kostí. Dále prostřednictvím slunečního záření dostáváme svoji dávku endorfinů.

 

Delší doba, které jsme vystaveni slunečnímu záření, navíc za předpokladu, že se dostatečně nechráníme ochrannými prostředky, může působit negativně. Poškozuje pokožku a zapříčiňuje předčasné stárnutí kůže a tvorbu vrásek (kůže sama o sobě má malou schopnost regenerace).

 

Antioxidanty

Jedním z přírodních prostředků, které pomáhají v ochraně kůže, jsou antioxidanty. Jejich hlavní funkcí je ochrana organismu proti volným radikálům, které mají nejen negativní vliv na stav kůže, ale oslabují také imunitu, ničí klouby a v neposlední řadě zvyšují riziko vzniku rakoviny. Je dobré si uvědomit, že volné radikály se mohou v těle objevit, i když se neopalujeme a chráníme se před sluníčkem ve stínu.

 

Na jejich vzniku se podílí i fyzická a psychická zátěž, nezdravá životospráva, nedostatek spánku, stres a vůbec psychická nepohoda. To znamená, že zvýšenou potřebu antioxidantů můžete pociťovat kdykoli během roku.

 

Antioxidanty právě vážou tyto volné radikály a tím neutralizují jejich negativní působení. Dále dodávají pokožce látky pro zachování pružnosti a některé podporují tvorbu melaninu a urychlují opálení. K nejvýznamnějším antioxidantům patří betakaroten, lykopen, vitamin C, vitamin E, selen, koenzym Q10 a další.

 

Betakaroten

Mezi nejsilnější antioxidanty patří betakaroten, je silnějším antioxidantem než samotný vitamin A. Kromě již uvedených účinků antioxidantů navíc pomáhá docílit dlouhodobého bronzového opálení (i v zimním období bez opalování). Pomáhá i pacientům trpícím vitiligem, protože snižuje kontrast depigmentovaných ploch, které rovněž chrání před podrážděním slunečními paprsky.

 

Beta karoten patří mezi karotenoidy. Karotenoidy (alfakaroten, lutein, lykopen, astaxanthin, kryptoxanthin a mnoho dalších) se ukládají v kůži a vytvářejí vrstvu pigmentu, který chrání spodní vrstvy pokožky před poškozením UV zářením. Tak vzniká účinný filtr, který zamezuje proniknutí škodlivých paprsků k citlivým spodním vrstvám pokožky. Kůže díky tvorbě pigmentové vrstvy dostane bronzové zabarvení bez rizika vystavení nadměrnému opalování. Důležité je také vědět, že je lepší dát přednost přípravkům, které obsahují přírodní karotenoidy před přípravky, které obsahují pouze syntetický betakaroten.

 

Odborníci potvrzují, že kombinace různých druhů karotenoidů je v ochraně organismu účinnější než jen samotný betakaroten. Navíc syntetický betakaroten negativně ovlivňuje vstřebávání ostatních karotenoidů.

 

Antioxidanty lze najít i v potravinách. Řadu antioxidantů je možné najít v ovoci či zelenině. Dá se říci, že nejvíce antioxidantů obsahují ty "barevné" druhy ovoce a zeleniny, patří tam zejména vitamin C. Z ovoce a zeleniny je obecně na antioxidanty nejbohatší ta žlutooranžová (obsahuje antioxidant betakaroten). Dále antioxidanty můžete najít v rostlinných a živočišných tucích, obsahují je také například i ořechy (vitamin E). Dále je možno do jídelníčku zařadit více masa, vnitřností, mléčných výrobků a cereálií (bohaté na selen a zinek). Teoreticky by měl člověk vystačit z těmito látkami získanými z běžné stravy. Pokud tedy dodržujete známé pravidlo pěti porcí (velkých asi jako pěst ruky) ovoce a zeleniny denně. To ovšem je prakticky dosti obtížné, proto je vhodné zvolit i užívání přírodních přípravků obsahujících antioxidanty.

 

Kromě antioxidantů lze doporučit z minerálních prvků hořčík a železo, jejichž nedostatek může mít za následek vznik zarudlé jemné pokožky při opalování, která pálí a je nepříjemně napnutá.

 

Antioxidanty naleznete v naší nabídce.


Související články:
Volné radikály a antioxidanty
Bezpečnost při opalování
Kůže a opalování
Antioxidanty pomáhají v péči o pokožku i v létě
Astaxanthin – přírodní zázrak
Astaxanthin
Účinky astaxanthinu na organismus
Co jsou antioxidanty, proč je potřebujeme a z čeho je získáme?


17.06.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

495,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS