Omega-3 pro zdravé těhotenství

cm lezici tehotna zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Existuje spousta důkazů o prospěšnosti omega-3 nenasycených mastných kyselin (například ve formě rybího tuku) v průběhu těhotenství – pro dítě i pro matku.

Proč je rybí tuk v těhotenství potřebný

Jestliže konzumujete v průběhu těhotenství hodně rybího tuku, zjistíte, že máte pod kontrolou krevní tlak a také hladinu cholesterolu. Studie dále prokázala méně případů poporodní deprese u matek, které rybí tuk konzumovaly. Navíc ženy, které měly dostatek rybího tuku, netrpěly tolik bolestmi zad a bolestmi kloubů, které jsou pro těhotenství tak příznačné.

Největší prospěch z rybího tuku v průběhu těhotenství má však dítě. Děti narozené ženám, které v průběhu těhotenství konzumovaly hodně rybího tuku, mají statisticky vyšší IQ. Také mají lepší koordinaci rukou a očí a jejich vyjadřovací schopnosti jsou lepší. Bylo totiž prokázáno, že dostatek omega-3 mastných kyselin je nezbytný pro zdravý vývoj mozku dítěte před jeho narozením. Omega-3 mastné kyseliny jsou totiž významnou součástí mozkové tkáně.

Zdroje rybího tuku v průběhu těhotenství

Otázka konzumace různých druhů ryb v průběhu těhotenství je hodně sporná, a to kvůli obsahu rtuti v těchto rybách. Ty samé ryby jsou ale nejlepším zdrojem rybího tuku.

Naštěstí v dnešní době již nemusíte vůbec jíst ryby a přesto z nich můžete profitovat. Rybí tuk se teď totiž prodává v kapslích, které můžete v průběhu těhotenství bezpečně užívat. Dalším významným zdrojem omega-3 je čerstvě rozmixované lněné semínko.