Očistný yzop

cm yzop 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Historie používání yzopu, blízkého příbuzného třeba saturejky, sahá k počátkům lidské civilizace. Zejména té evropské. Pochází totiž ze Středomoří, a tak byl, samozřejmě díky svým vlastnostem, doslova posvátnou rostlinou pro dávné Hebrejce, Egypťany, Řeky i Římany. Jeho latinský název Hyssopusofficinalis vychází buď z řeckého hys – vepř a ops – tvář, snad pro květy připomínající prasečí rypák, nebo z hebrejského ezob – posvátná bylina.

Zmiňují ho i některé překlady Bible: „Vyčistíš mne s yzopem a já budu čistý.“ Právě k očistě chrámů a kostelů a jiných posvátných míst byl používán a pěstován kněžími od antiky po středověk. Očistné účinky však nemá hyzopek, jak mu v Čechách říkali, jen „duchovní“, ale i praktické: drť či celé větvičky ve spíži či podél stěn odrazovaly dotěrný hmyz, odvarem se bojovalo s vešmi, blechami, kašlem, žaludečními problémy i s malomocenstvím. Díky svému aroma se stal yzop přirozeně i oblíbeným kořením.

POLÉHAVÝ POLOKEŘ

Ze Středomoří se yzop postupně rozšířil po jižní a střední Evropě i Asii, hojně se pěstuje např. ve Francii, v Rusku a Indii, všude snadno zplaňuje. Miluje teplé, slunné a suché kamenité (hlavně vápencové) stráně a stepi, lomy, příkopy apod., jinak je nenáročný a na zahradě (balkoně) i okrasný.

Yzop lékařský řadíme do čeledi hluchavkovitých. Je to vytrvalý, silně aromatický polokeř s hlubokými (až 1 m) kořeny. Jeho stále-zelená bohatě větvená koruna, na výšku 20–60 cm, se plazí po zemi, na délku tak může dorůst až do 1,5 metru. Podlouhlé, kopinaté a přisedlé listy mají po obou stranách mnoho aromatických žlázek. Dřevnaté větve kryje šupinovitá borka. Na koncích rovných bylinných větví vykvétají od července do září lichoklasy se 3–7 tmavě modrofialovými květy. Každý květ má dva srostlé pysky, ze kterých trčí 4 dlouhé tyčinky a čnělka s bliznou. Zajímavostí je, že všechny květy jsou obrácené jedním směrem. Pro další využití se sbírá bylinná lodyha v plném květu, ráno po oschnutí rosy (obsah účinných látek je nejvyšší). Sušený ve vrstvách, v průvanu a ve stínu (do 40 °C) má yzop stejnou barvu jako živý – listy svěží zelenou, květy modrofialovou. Sklízet se dá i třikrát za sezonu.

Výtažek obsahuje až 1 % antiseptických silic (pinen, pinokamfon, limonen), flavonový glykosid hesperidin, až 8 % tříslovin, hořčiny, pryskyřice, organické kyseliny a minerály.

Yzop

SÍLA POSVÁTNÉ BYLINY

Yzop se proslavil zejména díky silným dezinfekčním, ne-li antibiotickým účinkům. Toho se využívá k léčbě:

  1. zánětů cest dýchacích – yzop se užívá formou kloktadla či odvaru proti kašli, zahlenění, při zánětech hrtanu a mandlí, i astmatu;
  2. trávicích obtíží – podporuje chuť k jídlu a trávení, užívá se při nadýmání, zácpě a střevních infekcích;
  3. vylučovacích obtížích – podporuje činnost ledvin, je močopudný a užívá se při zánětech močových cest.

Zevně se yzop formou obkladu či koupelí hodí na dezinfekci a hojení ran, šrámů a ekzémů, na infekce očí a uší, či na hmyzí bodnutí nebo pokousání. Yzop se doporučuje také při bolestivé menstruaci a nočním pocení, uklidňuje nervy, mírně zvyšuje krevní tlak a silně stimuluje celý organismus. Yzopový olej se používá při masážích ochrnutých končetin (po mrtvici apod.). Předmětem výzkumu je schopnost yzopu léčit opary a snad i HIV.

Jak bylo řečeno, yzop je mocná léčivka, svými účinky podobná šalvěji, a proto je třeba k ní přistupovat s respektem a užívat s mírou. Vysoké koncentrace stimulujících látek totiž mohou způsobit křeče a epileptické stavy. Yzop nesmí užívat těhotné ženy a nedoporučuje se ani při stavech nervozity a podráždění.

UNIVERZÁLNÍ KOŘENÍ

Vedle odvaru či kloktadla je oblíbenou formou užívání yzopové víno (údajné afrodiziakum), či yzopová voda (výluh za studena). Kuchyňské využití je samotnou kapitolou. Yzop pomáhá trávení a zároveň je dost aromatický, používá se k dochucování snad všeho: masa, polévek, omáček, salátů, zeleniny, paštik, nádivek a salátů, ale přidává se i do sladkých ovocných koláčů, kompotů, dezertů, likérů i nealko nápojů. Osvědčené jsou kombinace yzopu s bobkovým listem, petrželkou, tymiánem, mátou, se zelím, řepou, s hrachem i dýní a s kyselým ovocem, jako jsou višně, maliny, broskve nebo rybíz.