Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Minerální látky jsou pro tělo nezbytné

23.06.2011
Díky našemu současnému způsobu života se nám minerálů a stopových prvků začíná chronicky nedostávat, jejich pravidelné doplňování by se proto mělo stát samozřejmostí. Víme ale, jakou roli obecně i jednotlivé minerály v našem organismu hrají?

Minerály si neumíme vytvořit
Minerální látky tvoří přibližně 4 % celkové tělesné hmotnosti člověka. Ačkoliv minerály a stopové prvky nejsou nositeli energie, představují zcela nezbytnou složku naší stravy. Naše tělo si je nedokáže samo vytvořit, jsme proto odkázáni na jejich příjem potravou a vodou. V ideálním případě je většina minerálů v dostatečném množství obsažena ve vhodné stravě, ale při běžné konzumaci “moderní” stravy plné tuků, cukrů a soli dochází k nedostatečnému příjmu určitých minerálních látek.Pokud je přísun minerálů dlouhodobě nízký, čerpá organismus ze zásob uložených ve svalech, játrech a kostech. Nejvýznamnější z hlediska nutričních defektů je nedostatek vápníku, železa a jódu. V posledních letech je také kladen důraz na dostatečnou suplementaci hořčíkem a zinkem. Zajímavým faktem je, že předávkování minerály, ke kterému může dojít při užívání některých farmaceutických přípravků, má daleko nebezpečnější následky než podávání nadbytečného množství vitaminů. Tento problém je při podávání Fytomineralu eliminován, protože minerální látky v něm obsažené jsou díky koloidní formě zcela netoxické a nemůže docházet k jejich předávkování ani nerovnováze.Mezi nejdůležitější minerály (také zvané makroelementy) lidského těla patří sodík, draslík, vápník, fosfor, chlór, hořčík a síra. Lidský organismus sice umí krátkodobě rovnováhu minerálních látek udržet, nicméně jejich nedostatek, nadbytek či nesprávný poměr mohou vést ke zdravotním problémům.Co jsou stopové prvky?
Stopovými nazýváme ty prvky, jejichž koncentrace ve tkáních jsou nižší než 50 mg/ kg. V lidských tkáních to jsou: zinek, jód, selen, železo, měď, mangan, chróm, kobalt, molybden, fluór, lithium, nikl, cín, vanad, hliník, arzen, kadmium, olovo a rtuť. Prvních deset prvků je považováno za esenciální, tedy nezbytně nutné pro život. U některých dalších nebyla jejich úloha dosud jednoznačně určena. Nicméně se podílejí na fyzio-
logických procesech organismu. Hliník, arzen, kadmium, olovo a rtuť jsou toxické stopové prvky, u nichž není známá jejich biologická funkce, ale v lidském organismu se přirozeně vyskytují.K čemu minerály potřebujeme
Stopové prvky jsou základní částí každého enzymu nebo s nimi vzájemně působí, podílejí se na jejich tvorbě. Spolu s minerálními látkami jsou potřebné pro obrovské množství biochemických procesů, slouží k výstavbě tkání v těle, regulaci pochodů látkové přeměny a zúčastňují se i vedení nervových vzruchů. Dále zvyšují využitelnost vitaminů (například vitamin E neumí tělo přijímat bez koloidní formy zinku) a ostatních látek potřebných pro výživu člověka. Mají vliv na hladinu cholesterolu a cukru v krvi a zpomalování aterosklerotických změn na cévách. Z dalších účinků je také nutné zaznamenat jejich vliv na regulaci metabolismu lidských buněk a detoxikaci organismu. Napomáhají regulovat hormonální činnost endokrinního systému těla a hrají důležitou roli při syntéze DNA, která je základem obnovování a rozmnožování buněk.Protože staré buňky jsou neustále nahrazovány novými, je pro správné fungování všech buněčných procesů nutné dostatečné množství stopových prvků. DNA je životně nezbytnou látkou, která ve své struktuře kóduje a buňkám zadává jejich program, a tím předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu. Jestliže má buňka nedostatek minerálních látek, může dojít k nesprávnému naprogramování a fungování buněčných procesů. Buňka tak sice může být aktivní, ale neplní správně svou funkci. Mizivé množství nesprávně fungujících buněk v těle nevadí. Nicméně pokud náš organismus nemůže průběžně produkovat zdravé buňky, objevují se různá onemocnění, předčasné stárnutí i nekontrolovatelná a nepřesná buněčná dělení, která mohou vést až k nádorovým procesům.Celková nabídka přípravků obsahujících minerály.


Související články:
Co nezpůsobuje smrt: vitamíny, minerály, aminokyseliny ani byliny
Minerální látky - jejich zdroje a význam pro organismus
Vápníkový doplněk?
Následky nedostatku hořčíku mohou být překvapivě hořké
Železo - Fe
Bolest pátého hlavového nervu
Mocná dvojice minerálů
Selen: prvek, který neznáte
Předejděte nemocem způsobeným stárnutím - s pomocí vitamínů a minerálů
Minerály a vitamíny – pokles obsahu v zemědělských plodinách
Hliník v zaručeně přírodních produktech
Minerály
Bismut
Fluor - nepřítel nebo pomocník?


23.06.2011
autor: Ing. Veronika Hanzlíková
zdroj: magazín Vitae 5/2011
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS