Menthol

cm medunka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Menthol je po chemické stránce monocyklický terpen. Důležité ovšem je, že se nachází v rostlinách rodu Mentha, hlavně v mátě peprné. Mentol dává mátě její silně aromatickou chuť a vůni, působí jako stimulant. Máta je známá vytrvalá bylina, která má nejen uplatnění jako léčivá rostlina, ale využívá se i v kuchyni a v kosmetice.

Samotný výtažek z máty (např. ve formě silice) má účinek na žaludek – působí proti křečím. Při vnějším použití je máta užitečná jako odvar na výplachy při bolestech zubů a dásní, současně i zpříjemňuje a čistí dech. Používá se i jako kloktadlo.

Z máty se připravuje mátový olej, mátový sirup či i mátový likér. Čerstvé mátové lístky je také možno přidat do vody na koupel díky jejich osvěžujícím účinkům. Přírodní produkce by ovšem potřebu mentholu nepokryla, proto se vyrábí uměle z látky thymol. Thymol je monoterpenový fenolický derivát. Je to bílá krystalická látka příjemné vůně a silných antiseptických vlastností. Lze ji najít v další rostlině z rodu Mentha, v tymiánu.

Menthol působí lokálně antisepticky, má místní znecitlivující účinky a tlumí bolest. Dále chladí a způsobuje místní prokrvení, což ho řadí do skupiny derivancií. Derivancia způsobují překrvení a mírné podráždění a rovněž i pocit tepla v oblasti, kde je použijeme. Přináší úlevu u zánětlivých onemocnění kloubů a měkkých tkání akutního nebo chronického charakteru. Dále má účinky proti-svědivé.

Mentol má velké uplatnění. Objevuje se v řadě nejrůznějších mazání, mastech, gelech či krémech. Můžeme ho najít i v šamponech, rovněž tak ve sprejích pro osvěžení dechu. Také je často obsažen v zubních pastách.