Menthol

Menthol je po chemické stránce monocyklický terpen. Důležité ovšem je, že se nachází v rostlinách rodu Mentha, hlavně v mátě peprné. Mentol dává mátě její silně aromatickou chuť a vůni, působí jako stimulant. Máta je známá vytrvalá bylina, která má nejen uplatnění jako léčivá rostlina, ale využívá se i v kuchyni a v kosmetice.

Samotný výtažek z máty (např. ve formě silice) má účinek na žaludek – působí proti křečím. Při vnějším použití je máta užitečná jako odvar na výplachy při bolestech zubů a dásní, současně i zpříjemňuje a čistí dech. Používá se i jako kloktadlo.

Z máty se připravuje mátový olej, mátový sirup či i mátový likér. Čerstvé mátové lístky je také možno přidat do vody na koupel díky jejich osvěžujícím účinkům. Přírodní produkce by ovšem potřebu mentholu nepokryla, proto se vyrábí uměle z látky thymol. Thymol je monoterpenový fenolický derivát. Je to bílá krystalická látka příjemné vůně a silných antiseptických vlastností. Lze ji najít v další rostlině z rodu Mentha, v tymiánu.

Menthol působí lokálně antisepticky, má místní znecitlivující účinky a tlumí bolest. Dále chladí a způsobuje místní prokrvení, což ho řadí do skupiny derivancií. Derivancia způsobují překrvení a mírné podráždění a rovněž i pocit tepla v oblasti, kde je použijeme. Přináší úlevu u zánětlivých onemocnění kloubů a měkkých tkání akutního nebo chronického charakteru. Dále má účinky proti-svědivé.

Mentol má velké uplatnění. Objevuje se v řadě nejrůznějších mazání, mastech, gelech či krémech. Můžeme ho najít i v šamponech, rovněž tak ve sprejích pro osvěžení dechu. Také je často obsažen v zubních pastách.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.