Menopauza – pomoc najdete v přírodě

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příznaky přechodu ženy z plodného období do období tzv. pohlavního klidu nebývají příjemné. Pomoc najdete v přírodě i v lékárně. Klimakterium nebo také přechod je období kolem poslední menstruace, kdy ustává aktivita vaječníků, což se projeví nejdříve neplodností ženy, pak výpadky menstruace a postupně se snižuje i tvorba hlavních ženských pohlavních hormonů estrogenů. Obtíže z toho vyplývající se souhrnně nazývají estrogen-deficitní syndrom.

Mezi tyto příznaky patří nepravidelná menstruace, návaly horka, noční pocení a psychické změny, nespavost, úzkost a deprese, podrážděnost, změny nálad, bušení srdce.

Později se objevuje osteoporóza, zrychlené řídnutí kostí v důsledku absence pohlavních hormonů a mohou se objevit kardiovaskulární onemocnění (nemoci srdce a cév). Mnohé ženy trpí průběžně urogenitálními příznaky (z oblasti rodidel a močového ústrojí) – suchostí a pálením v pochvě, opakovanými poševními infekcemi, pálením při močení, nucením k častému močení, obtížemi s udržením moči, bolestivým pohlavním stykem.

Hormonální terapie
Principem konvenční a často předepisované léčby je náhrada chybějících vaječníkových hormonů podáváním chemicky připravovaného syntetického hormonálního léku (hormonální substituční terapie) Entuziasmus spojený se začátky HST pozvolna opadává a v poslední době se často setkáváme s hledáním „přírodních“ alternativ.

Existuje rozsáhlá vědecká evidence, která dokazuje spojitost mezi užíváním syntetické HRT a výskytem rakoviny. Studie uvedené v New England Journal of Medicine (1995) uvádí, že ženy užívající hormony déle než 5 let měly o 30 až 40 % vyšší výskyt rakoviny prsu než ženy, které syntetické HRT neužívaly. Podobné výsledky přinesla i rozsáhlá studie Women´s Health Iniciative z roku 2002 (USA) – jako následky užívání syntetické HRT potvrdila nárůst výskytu rakoviny prsu, infarktu a mozkové mrtvice.

Rostlinná léčba
Fytoterapie je podávání rostlinných výtažků nehormonální povahy s účinkem podobným hormonu. Tyto přírodní preparáty mohou užívat i ty ženy, které nemohou užívat hormonální substituci vzhledem k jejím negativním vedlejším účinkům. Dalším důležitým důvodem k užívání těchto fytofarmak je jejich preventivní působení proti rakovině prsu a tlustého střeva, na snižování cholesterolu a zvýšení přirozené obranyschopnosti organismu. K nejčastěji používaným rostlinným přípravkům patří oddenek ploštičníku (Cimicifugae racemosa), Dioscorea villosa, Trifolium pratense, Angelica sinensis, Vitex angus -castus, Arctium Lapppa, extrakt ze sojových klíčků, který obsahuje isoflavony, saponiny, nensycené mastné kyseliny, fytosteroly, oligosacharidy, lecitin, vlákninu, dále včelí mateří kašička, květní pyl, fermentovaný pyl (perga), koenzym Q10, selen, lecitin, beta karoten, železo, vitamin C a vitamín E.