DHEA – dlouhý věk

cm duchodci na kole

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Organizace životních pochodů v našem těle je velmi důmyslná a důkladná. Všechny systémy jsou vzájemně propojené a tvoří jeden celek. Tomuto účelu slouží hormony, enzymy, vitamíny a další chemické látky. Orgány, které je produkují jsou např. nadledvinky, pohlavní gonády, štítná žláza, šišinka atd. Jedna z takových důležitých látek se nazývá dehydroepiandrosteron – dále jen DHEA.

Začíná se vyplavovat do krve asi v 6 letech života, nejvíce je ho v krvi asi kolem 26 let a potom pomalu klesá. U žen tento pokles probíhá rychleji a hladina DHEA klesá strměji v souvislosti s přechodem. Ve věku kolem 60 let nacházíme již jen asi 5 % této látky.

 

Graf - Změny v hladině sulfátu DHEA

 

DHEA je prekurzor – předhormon a tělo, si podle potřeby, z něj vytváří například estrogeny, progestrony – tedy hormony důležité pro menstruační cyklus, ale také mužský testosteron. Ovlivňuje tvorbu kortikoidů, které vykonávají mnoho funkcí např. v boji proti infekcím, zánětům, škodlivinám. DHEA hraje důležitou roli v metabolismu tuků. Člověk, který má jeho hladinu nízkou, pak tloustne a diví se proč. Jeho tuky se nespalují, ale ukládají. Nízkou hladinu DHEA nacházíme u diabetiků, protože zasahuje také do metabolismu cukrů.

Hladina DHEA je objektivním ukazatelem stáří organismu – můžeme mluvit o biologickém opotřebování v jakémkoliv období života. Liší se u mužů a žen. Dva stejně staří lidí mají každý jinou hladinu podle svého způsobu života. Jeden jedinec může být biologicky zachovalejší a jiný starší. DHEA je mateřský hormon a své uplatnění najde všude tam, kde jsou známky opotřebování, únavy, vyčerpání.

  • zlepšuje revmatické choroby
  • uplatňuje se preventivně v předcházení rakoviny
  • může bránit vzniku nebo zpomalit některé formy diabetu
  • zvyšuje imunitní proces, chrání proti infekcím
  • zlepšuje mozkovou a srdeční činnost
  • může být náhradou za doplnění estrogenu
  • předchází vzniku osteoporózy
  • usnadňuje redukční programy u obezity
  • účinně se podílí na zkvalitnění života

V přírodě tuto látku hledáme u škrobovité hlízy (sladký brambor – topinabur) čínských a mexických dioscoreí. V těchto zemích patří k základním potravinám. Léčivé a omlazující účinky dioscoreí jsou známy již z dob antických lékařů, teprve až v 60. letech našeho století zjistili, že část sapogeninů a diosgeninů se metabolizuje na DHEA.

Ústřední myšlenka
V případech, kdy vidíme pokles DHEA v projevech stárnutí, nebudeme podávat syntetický hormon, nýbrž rostlinný derivát, který v těle zvýší nabídku DHEA a tím má tělo možnost vyrobit si ten hormon nebo tu látku, kterou potřebuje!!! A v takové dávce, kterou potřebuje. Zvýší se regulační schopnosti organismu, zpomalí se proces stárnutí, degenerace orgánů atd.

Výzkumy z roku 2001 prokázaly účinnost Lepidium meyenii (Maca) na hormonální systém, sexuální chování a na mužskou erekci; na fyzické zdraví a stresové reakce; na červené krvinky a na výživu potřebnou k dobrému zdraví. Maca zlepšuje stav mysli. Zvyšuje hladinu DHEA. Takže podáme ho u osteoporózy, obezity, Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy, lupus erythematosus, ulcerosní colitidy, srdeční choroby a u mnoha jiných podobných např. AIDS.