Lomikámen zrnatý

cm lomikamen

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lomikámen zrnatý (Saxifraga granulata) patří do čeledi Saxifragacea – lomikamenovité. Vyskytuje se ve velké části Evropy, například v Pobaltí, Polsku či jižní Evropě (méně), ale také i u nás. Roste jak na loukách, slunných stráních, ovšem také ho můžeme najít v příkopech u silnic.

Dosahuje výšky až 40 centimetrů. Má většinou větvenou lodyhu, která je hustě osázena stopkami a porostlá chloupky. Někdy jsou lodyhy načervenalé barvy. Listy přízemních růžic jsou dlouze řapíkaté, stopkatě žláznaté i chlupaté. Květenství má ve formě vrcholíku. Kalich je srostlý s korunními lístky, které jsou bílé barvy. Plodem je tobolka.

Ohledně názvu panuje určitá nejistota – buď souvisí s faktem, že lomikámen roste na místech geologických zlomů, na nichž dokáže svými kořeny kámen „rozlámat“, nebo také od faktu, že dokáže, obrazně řečeno, „lámat“ kameny v těle. Samotný název pochází z latinského saxum = skála a frango = lámat.

Jako rostlinná droga se používá nať, Herba saxifragae, zejména v lidovém léčitelství. Zde se uvádí, že působí močopudně, podporuje odhlenění plic (tedy expektorans) nebo působí proti vypadávání vlasů. Z důležitých látek obsahuje třísloviny, hořčiny, pryskyřici, glykosid bergenin a jiné látky.

Na zahrádkách můžeme lomikámen zrnitý objevit na skalničkách. V zemědělské praxi je považován za kvalitního ukazatele extenzivního lučního hospodaření. Na loukách, kde roste ve větším množství, vytváří často bílý ozdobný koberec, který je velmi výrazný a je ho možno vidět už i z větší dálky. Jako zajímavost na konec lze uvést, že dobytek se lomikameni zrnatému na pastvě vyhýbá, protože celá rostlina chutná kysele.