Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Lékořice lysá - balzám na naše dýchací cesty i imunitu

08.03.2010
Lékořice, latinským názvem Glycyrrhiza glabra je velmi stará léčivka. První zmínky o ní se objevují už na egyptských papyrosech, asyrských tabulkách i v čínských herbářích. Její latinský název symbolizuje sladký a lepkavý kořen. Tato rostlina vyrůstá ve vysoký keř s modrými kvítky z čeledi bobovitých, pěstuje se v Turecku a Řecku. Drogou je černý kořen, který obsahuje především glycyrizin, fytoestrogeny a flavonoidy.

Léčivé účinky lékořice:
Dobré léčivé vlastnosti lékořice se uplatňují především u dýchacích orgánů, protože výborně odhleňuje a tím usnadňuje vykašlávání. Je rovněž mírně močopudná, upravuje látkovou výměnu, podporuje činnost nadledvinek (čímž je vhodná k léčení chronického únavového syndromu, fibromyalgie a jiných nemocí ovlivňovaných hladinou hormonu kortizonu, což je hlavní hormon nadledvinek). Tuto bylinku můžeme s úspěchem použít při léčbě každého zánětlivého onemocnění. Svými léčebnými účinky působí i při hepatitidě, protože umí potlačit virus, který ji vyvolává.Lékořice má rovněž velmi regenerující účinky na slinivku. Tento orgán je spojován se všemi sliznicemi v lidském organismu. Takže například při potížích se žaludkem, střevy, sliznicí jícnu, dýchacími obtížemi atd., je nutné posílit slinivku a na to je lékořice naprosto geniální. Tato léčivka přináší úlevu i při menstruačních a klimakterických potížích. Glycirizin má estrogenní účinky a je schopen vázat se na estrogenní receptory v organismu. Pokud je v těle nadbytek estrogenů, blokuje glycirizin jejich přístup k receptorům a snižuje tak jejich účinek. Lékořice pomáhá také udržovat průchodnost cév a tím tedy předcházet srdečním nemocem. Moderní výzkumy se zaměřují na možný protirakovinné účinky lékořice. Studie potvrdily, že tato rostlina zvyšuje aktivitu imunitního systému, což je vlastně základ prevence tohoto onemocnění. Masti vyráběné z lékořice mají příznivý vliv na kožní neduhy.LÉKOŘICOVÝ ČAJ
Potřebujeme: půl lžičky drceného kořene lékořice
Postup: Drogu přelijeme třemi dcl vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a popíjíme po doušcích.KAŠLÍK
Potřebujeme: jednu čajovou lžičku jitrocelových listů, jednu čajovou lžičku květů divizny, půl čajové lžičky drceného lékořicového kořene (můžeme použít i květ slézu či podběl)
Postup: Všechny uvedené byliny přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Pak scedíme a popíjíme během dne po douškách. Tento čaj je vhodný i pro malé děti, neměl by se však popíjet déle než deset dní.

 

Pro děti používáme následující ředění:

  • do dvou let věku – jednu čajovou lžičku již hotového čaje zředíme s dvěma dcl čisté vody
  • od tří do pěti let - dvě čajové lžičky již hotového čaje zředíme s dvěma dcl čisté vody
  • pak už ředit nemusíme.

 

V zimním období je dobré dvakrát až třikrát týdně si kořenem lékořice osladit čaj. Doporučila bych to i u malých dětí. Je to výborná prevence proti všem respiračním onemocněním. Tímto způsobem i průběžně odhleňujeme organismus.LÉKOŘICOVÁ TINKTURA
Tento přípravek je vhodný na regeneraci slinivky, při poruchách menstruačního cyklu či klimakteriu. Tinkturu užíváme třikrát denně patnáct kapek, pravidelně po dobu osmi týdnů.
Potřebujeme: Jednu lžíci drceného kořene lékořice přelijeme třemi dcl šedesáti procentního lihu. Pak necháme čtrnáct dní na teplém místě louhovat. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováváme v temnu. Touto tinkturou si můžeme ošetřovat i kožní neduhy.Lékořici bychom měli užívat maximálně osm týdnů, potom by měla následovat alespoň dvou měsíční pauza. Pozor - Glycyrizin mírně zvyšuje krevní tlak. Tato léčivka je oblíbená v potravinářském a cukrářském průmyslu. Kde se z ní vyrábějí bonbóny proti kašli, černé tyčinky - pendreky. Lékořice se rovněž využívá při výrobě likérů a cigaretových a šňupacích tabáků.

 


Celková nabídka přípravků obsahujících Lékořici lysou.


Související články:
Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)
Děti a nachlazení
Přijde zima, přijde kašel
Anýz vonný (Pimpinella anisum)
Hluchavka bílá (Lamium album)
Jitrocel
Psyllium - Jitrocel indický
Tymián
Ostropestřec
Bylinky a kašel
Jak se zbavit kašle - suchý a vlhký kašel, kašel jako příznak vážnější nemoci


08.03.2010
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS