Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Léčivé rostliny při lokální léčbě zánětu

01.10.2012
Zánět je obranná reakce živého organismu na různé druhy poškození. Fyziologicky zastává obrannou funkci, ale může být také poškozující reakcí organismu (rozvoj chronického zánětlivého procesu). Může být vyvolán infekčními mikroorganismy, působením chemických a fyzikálních vlivů nebo ischémií tkáně.

Při lokální léčbě zánětu může pomoci řada léčivých rostlin. Používají se obvykle při zhmoždění, podvrtnutí a následných otocích nebo při stavech po nadměrné námaze. Rovněž jejich použití je užitečné při přetížení svalů a kloubů v souvislosti s nadměrným zatížením při sportu či jiné zvýšené fyzické aktivitě. Aplikují se na místech, kde není porušena kůže.

 

Obecně pro všechny uvedené léčivé rostliny platí, že jejich extrakty se používají k místní léčbě zánětlivých onemocnění podkoží, šlach a kloubů. Extraktem je míněn výtažek z rostliny zpracovaný do různých léčivých přípravků - mastí, krémů, balzámů a podobně. Extrakt z kostivalu lékařského se dá navíc použít i u špatně hojících se ran.

 

Jednou z nejoblíbenějších rostlin je arnika horská (Arnica montana). Z této léčivé rostliny se používá květ a extrakt z něho má mírný protizánětlivý účinek (není doporučena aplikace v těhotenství a kojení a u dětí do 15 let věku). Aplikuje se ve formě spreje, masti či krému na postižené místo jednou až třikrát denně. Výtažek z arniky můžete najít v našem sortimentu v přípravku Koňská mast chladivá forte.

 

Velmi oblíbený je také extrakt z nati nebo kořene kostivalu lékařského (Symphytum officinalis), který obsahuje směs látek s protizánětlivým účinkem (zejména alantoin a kyselinu rozmarýnovou). U kostivalu, na rozdíl od arniky nejsou známá rizika pro těhotné a kojící ženy. Obvykle se nanáší jednou až několikrát denně na postižené místo. Důležité je použití formou masťového obvazu. Pomáhá u poúrazových stavů, doprovázených otokem bolestí a zánětem. Výtažek z kostivalu můžeme najít v přípravku Koňská mast hřejivá.

 

V řadě přírodních přípravků se můžeme setkat s extraktem z kůry stromu Boswellie serrata. Tento extrakt obsahuje velké množství látek označené jako boswellové kyseliny. Ty patří do skupiny protizánětlivých triterpenoidů. Mají protizánětlivé a antiarthritické účinky. Tyto kyseliny zastavují dva enzymy odpovědné za vznik zánětů a tím zabraňují spuštění zánětlivého procesu. Výtažek z boswellie můžete najít v přípravku Stopkašel Dr. Weiss.

 

V řadě mastí, krémů, balzámů či mazání se můžeme setkat i s dalšími extrakty z léčivých rostlin. Patří k nim rozmarýnový a jalovcový olej, borovicová silice, vrbová kůra, kopřivová nať, květy levandule, heřmánek a další. Řadu z těchto mastí můžete najít v řadě přípravků s označením Koňská mast (viz odkazy výše).

 

Obecně se nedoporučuje tyto extrakty používat při alergii na ně, na otevřené plochy či na plochy s rizikem krvácení. Rovněž se nesmí aplikovat do očí a na sliznice.


Související články a videa:
VIDEO: Těžké záněty
Revmatoidní zánět z hlediska přírodní medicíny
Zánět je nutnou součástí života
Účinnější než syntetické léky na klouby


01.10.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS