Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Léčivé rostliny jako diuretika

02.04.2019
rostlina

Diuretika jsou skupina přípravků, které se podílejí na vylučování tekutin (zvyšují tvorbu moči a tím podporují vylučování škodlivin z těla). K diureticky působícím látkám lze přiřadit i mnohé léčivé rostliny.

K významným léčivým rostlinám, které působí (mimo jiné) výrazně diureticky patří:

Bez černý (Sambucus nigra), fazol obecný (Phaseolus vulgaris), jehlice trnitá (Ononis spinosa), kapusta (Brassica oleracea), libeček lékařský (Levisticum officinale), mařinka vonná (Galium odoratum), ředkev setá (Raphanus sativus), celík zlatobýl (solidago virgaurea), kopřiva dvoudomá (Urtica urens), průtržník lysý (Herniaria glabra), chmel otáčivý (Humulus lupulus), přeslička rolní (Equisetum arvense), smetanka lékařská neboli pampeliška (Taraxacum officinale), sabalová trpasličí palma (Serenoa repens), Brahmi (Bacopa monnieri), Chanca Piedra (Phyllanthus niruri) a další.

Z hlediska obsažených přírodních látek jsou močopudné (diuretické) saponiny, silice (éterické oleje), organické kyseliny (zejména kyselina jablečná, vinná a citrónová), purinové alkaloidy (kofein, theobromin, theophyllin) nebo flavonoidy. Jako doplněk celkové léčby se mohou užívat při zvýšeném tlaku a zadržování vody (retenci odborně) v těle. Je to vhodné, protože močopudně působící léčivé rostliny mohou snížit množství nežádoucích látek v organismu, která nemusí zpracovávat játra.

Zadržování vody může mít za následek vznik otoků. Jednou z příčin může být nadměrným přísun sodíku v potravě. Vzhledem k tomu, že sodík je obsažen v kuchyňské soli a mnoho potravin, stejně tak i pochutin nebo již připravených jídel je osoleno, není o nadměrný přísun sodíku v naší potravě nouze. Nežádoucími účinky tohoto nadměrného přijmu jsou nadměrné zadržování tekutin způsobující závratě a otoky končetin i tváře.

V přírodní medicíně se také diureticky působící léčivé rostliny používají pro podporu detoxikace ledvin. Tyto léčivé rostliny často patří také mezi antioxidancia a působí rovněž proti virům nebo antisepticky (to znamená, že působí na povrchu těla, aby nedošlo k vniknutí bakterií do organismu nebo ke vzniku sepse, lidově "otravy krve").

Doplňky stravy obsahující výtažky z těchto rostlin se také často používají jako přípravky na podporu hubnutí. Přírodní diuretika se vyskytují jako součást řady přírodních přípravků, které obsahují více složek. je možné zmínit například Elixír - močové cesty, Elixír - hubnutí, Kneipp 3 bylinky na odvodnění nebo H2Out forte.

Přírodní diuretika se nesmí používat při anurii (netvoří se moč, diuretika se nedostanou do místa působení) a selhání srdce.  Rovněž je třeba dbát na to, aby nedošlo při nadměrném užívání rostlinných (byť většinou mírně působících) diuretik k nadměrnému vylučování draslíku z organismu. Nedostatek draslíku se může projevovat nejprve svalovou slabostí, bolestmi hlavy, únavou, závratěmi a zmateností. Oslabení nervové a svalové činnosti se může prohlubovat a vyvolat poruchu srdečního rytmu, paralýzu kosterních svalů a paralýzu střev, což vyvolá zácpu.

 

Celková nabídka bylinek.


Související články:
Volné radikály a antioxidanty
Kopřiva: pro někoho plevel, pro někoho lék
Otoky dolních končetin z pohledu přírodní medicíny


02.04.2019
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS