Léčivé rostliny jako diuretika

cm rostlina v dlanich

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Diuretika jsou skupina přípravků, které se podílejí na vylučování tekutin (zvyšují tvorbu moči a tím podporují vylučování škodlivin z těla). K diureticky působícím látkám lze přiřadit i mnohé léčivé rostliny.

K významným léčivým rostlinám, které působí (mimo jiné) výrazně diureticky patří:

Bez černý (Sambucus nigra), fazol obecný (Phaseolus vulgaris), jehlice trnitá (Ononis spinosa), kapusta (Brassica oleracea), libeček lékařský (Levisticum officinale), mařinka vonná (Galium odoratum), ředkev setá (Raphanus sativus), celík zlatobýl (solidago virgaurea), kopřiva dvoudomá (Urtica urens), průtržník lysý (Herniaria glabra), chmel otáčivý (Humulus lupulus), přeslička rolní (Equisetum arvense), smetanka lékařská neboli pampeliška (Taraxacum officinale), sabalová trpasličí palma (Serenoa repens), Brahmi (Bacopa monnieri), Chanca Piedra (Phyllanthus niruri) a další.

Z hlediska obsažených přírodních látek jsou močopudné (diuretické) saponiny, silice (éterické oleje), organické kyseliny (zejména kyselina jablečná, vinná a citrónová), purinové alkaloidy (kofein, theobromin, theophyllin) nebo flavonoidy. Jako doplněk celkové léčby se mohou užívat při zvýšeném tlaku a zadržování vody (retenci odborně) v těle. Je to vhodné, protože močopudně působící léčivé rostliny mohou snížit množství nežádoucích látek v organismu, která nemusí zpracovávat játra.

Zadržování vody může mít za následek vznik otoků. Jednou z příčin může být nadměrným přísun sodíku v potravě. Vzhledem k tomu, že sodík je obsažen v kuchyňské soli a mnoho potravin, stejně tak i pochutin nebo již připravených jídel je osoleno, není o nadměrný přísun sodíku v naší potravě nouze. Nežádoucími účinky tohoto nadměrného přijmu jsou nadměrné zadržování tekutin způsobující závratě a otoky končetin i tváře.

V přírodní medicíně se také diureticky působící léčivé rostliny používají pro podporu detoxikace ledvin. Tyto léčivé rostliny často patří také mezi antioxidancia a působí rovněž proti virům nebo antisepticky (to znamená, že působí na povrchu těla, aby nedošlo k vniknutí bakterií do organismu nebo ke vzniku sepse, lidově „otravy krve“).

Přírodní diuretika se nesmí používat při anurii (netvoří se moč, diuretika se nedostanou do místa působení) a selhání srdce.  Rovněž je třeba dbát na to, aby nedošlo při nadměrném užívání rostlinných (byť většinou mírně působících) diuretik k nadměrnému vylučování draslíku z organismu. Nedostatek draslíku se může projevovat nejprve svalovou slabostí, bolestmi hlavy, únavou, závratěmi a zmateností. Oslabení nervové a svalové činnosti se může prohlubovat a vyvolat poruchu srdečního rytmu, paralýzu kosterních svalů a paralýzu střev, což vyvolá zácpu.