Léčivé rostliny a krevní tlak

Krevní tlak lze definovat jako tlak krve na stěny cév. Určují ho dva faktory – objem krevního řečiště (lidově řečeno, kolik krve proudí v cévách) a stav (a vlastnosti, tedy pružnost a pevnost) cévního systému. Standardní normální hodnota krevního tlaku je u systolického 110 až 139 mm Hg (milimetrů rtuťového sloupce) a u diastolického 60 až 89 mm Hg. Jakákoliv výchylky (ne jednorázové, ale dlouhodobé) nad nebo pod tyto hodnoty je vysoký nebo nízký tlak.

Na krevní tlak působí mnoho vlivů – znám je například tzv. syndrom bílého pláště, kdy při kontrolním měření doma je vše v pořádku, ale při měření v ordinaci tlak vyletí nahoru a lékař předepíše léky. Pacient pak přemýšlí, jak to rozumně panu doktorovi vysvětlit. To by byl také příklad vlivu psychického rozpoložení pacienta. Roli může hrát ale i fyzický stav nebo okolní teplota (náhlé změny teplot – lidově tzv. “mění se tlak”). Důležitým faktorem je věk – u starších lidí je vysoký systolický a nízký diastolický tlak normální z důvodů opotřebení a menší pružnosti krevního řečiště. Více nebezpečný je vysoký spodní tlak, protože se jedná o nejnižší tlak v krevním řečišti, tudíž tlak, který jej namáhá neustále.

V článku se nejdříve a (a z větší míry) budu věnovat vysokému krevnímu tlaku, který je podstatně nebezpečnější pro naše zdraví, než tlak nízký. Kromě léků předepsaných lékařem lze hladinu krevního tlaku, hlavně u mírnějších forem ovlivnit i jinak.

Jak snížit krevní tlak?

Spočívá to především v úpravě životního stylu – úprava životního stylu, změna jídelníčku (omezení soli a smažených jídel), snížením váhy, správným spánkovým režimem, omezením kouření, vyvarování se stresu a vůbec dobrým duševním stavem, kdy mohou pomoci různé relaxační techniky, jako například jóga či autogenní trénink (jak říkají lékaři – Hlavně se nerozčilujte!). Právě zejména při mírné formě krevního tlaku mohou pomoci také čaje z některých léčivých rostlin nebo jejich směsi.

Je třeba zdůraznit, že u pacientů, kteří užívají léky na vysoký krevní tlak, je možné, že bylinky mohou zesílit účinek užívaných léků a je tedy dobré předem upozornit svého lékaře, zda nemá námitek. Platí, že léčba srdce a cévního systému musí být pod kontrolou lékaře, který by měl být informován i o užívání podpůrných přípravků, ať už čajů či doplňků stravy.

Bylinky na vysoký krevní tlak

Nejznámější léčivou rostlinou v souvislosti s krevním tlakem je zřejmě hloh obecný (Crataegus laevigata). Jako rostlinná droga se z něj používá list s květem. Hloh obecný pomáhá upravovat napětí srdečního svalu, rozšiřovat koronární cévy a snižovat krevní tlak. Neměly by ho užívat těhotné a kojící ženy.

Součástí čajových směsí bývá i meduňka lékařská (melissa officinalis) a třezalka tečkovaná (hypericum perforatum), které sice přímo neovlivňují krevní tlak, ale zklidňují a působí obecně příznivě na psychiku. U krevního tlaku pak tolik nehrozí jeho zvýšení z psychických příčin. U třezalky je třeba upozornit, že bychom se s ní neměli chodit opalovat ven (může nám naskákat vyrážka – třezalka zvyšuje citlivost kůže na světlo, tzv. fotosenzibilitu) a neměla by se kombinovat s antidepresivy a hormonální antikoncepcí.

Dalším slibným pomocníkem je ibišek súdanský (Hibiscus sabdariffa), který prokázal u skupiny anglických dobrovolníků při delším popíjení (čaje z ibišku!) snížení krevního tlaku. Mechanismus působení je nejasný, může souviset s antioxidačním působením extraktu z této rostliny. Již ve starém lidovém léčitelství bylo na snížení krevního tlaku doporučováno jmelí bílé (Viscum album), které i dnes často můžeme najít v bylinných směsích na snížení krevního tlaku. Zde je mechanismem působení to, že rozšiřuje vlásečnice. Z dalších léčivých rostlin ovlivňujících vysokou hladinu krevního tlaku lze zmínit len setý (Linum usitatissimum), kde se používá olej, nebo fazol obecný (Phaseolus vulgaris).

Pak je zde několik léčivých rostlin, u kterých se dá říci, že tzv. normalizují krevní tlak. Tento výraz znamená, že pacientům s vysokým krevním tlakem ho pomáhají snížit a u nízkého krevního tlaku je tomu naopak. K těmto léčivým rostlinám například patří ženšen všehoj (Panax ginseng), česnek (Allium sativum), nebo petržel zahradní (Petroselinum crispum).

Léčba nízkého krevního tlaku

Na závěr je ještě možné se drobně zmínit o léčivých rostlinách pomáhajících u nízkého krevního tlaku. V úvahu připadá paulinia opojná (Paulinia cupata), známá pod názvem guarana, pro obsah kofeinu a dalších látek. Dále je možné uvést ještě lékořici lysou (Glycirrhiza glabra). Lékořicový kořen obsahuje aromatickou látku glycyrrhizin, která podporuje vyplavení hormonů nadledvinek, které zadržují v těle sůl a podporují vylučování draslíku. Následkem toho se v těle změní hospodaření s vodou a stoupne krevní tlak. Zvyšuje se však nebezpečí otoků.

Jako třetí bylinku můžeme jmenovat rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis), který podle některých zdrojů posiluje krevní oběh, působí příznivě na nervový systém a také zvyšuje snížený krevní tlak. Jako zajímavost na závěr lze uvést, že z rozmarýnu se připravuje výborné rozmarýnové víno.

Rozmarýnové víno

Potřebujete:

  • 1 l bílého vína
  • 20 g usušených lístků rozmarýnu

Jak se připravuje?

1 l bílého vína smíchejte s 20 g suchých lístků rozmarýnu a nechejte 5 dní v uzavřené láhvi stát, potom přeceďte. Měly by se pít maximálně 2 skleničky denně k jídlu. Tak ať vám slouží. Na zdraví!

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.