Jak si vybrat tu správnou bylinku pro podporu imunity

byliny imunita

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Posilování imunity je zejména v současné době velmi důležité. Proběhlá covidová pandemie poznamenala imunitní systém téměř každého z nás. Pravidelně se opakují chřipkové epidemie, narůstají další druhy onemocnění horních cest dýchacích virového původu. Správná otázka nezní, jak se jim bránit (to už je často záležitost lékaře), ale jak jim předejít? Důležité je ale slovo “prevence” – užívání bylinek (či jiných přírodních látek) je důležité v době, kdy jsme zdraví (nebo alespoň se tak cítíme). Jistě, je užitečné je užívat i během onemocnění jako doplněk celkové léčby. Ale jejich síla už není taková. 

Jak správně vybrat produkty a byliny na podporu imunity?

Jaké léčivé rostliny si vybrat, abychom posílili imunitu a ta lépe odolala náporu virů a baktérií v našem okolí, čemuž jsme stejně nevyhnutelně vystaveni? Je jich k dispozici mnoho, v doplňcích stravy či léčivých čajích se často zákazník může jen obtížně vyznat. Je důležité upozornit, že samozřejmě nenahradí léky (i když některé léčivé rostliny či látky z nich jsou obsaženy v lécích). V problematických případech (pacienti s vážnějším zdravotním stavem) je třeba jejich užívání probrat nejprve s ošetřujícím lékařem. 

Pojďme se podívat na obdivuhodné pomocníky z přírodní říše, které posílí naši imunitu a pomohou zvýšit pravděpodobnost, že neonemocníme.  

1: Kdy si vybrat Echinaceu (celý její rod)? 

Zde výslovně zmiňuji botanický rod, protože echinaceí neboli třapatek zná Český lékopis 2009 několik. Je to:

  • Echinacea purpurea (třapatka nachová)
  • Echinacea angustifolia (třapatka úzkolistá)
  • Echinacea pallida (třapatka bledá)

Ze všech se jako rostlinná droga zpracovává kořen (Radix), u třapatky nachové ještě nať (Herba).

Účinné látky: Obsahuje deriváty kyseliny kávové (fenolické sloučeniny), echinakosid (fenolický glykosid), nenasycené alifatické sloučeniny a další látky.

V doplňcích stravy se vyskytuje jako práškovaný kořen v tabletách nebo v kapkách jsou lihové extrakty kořene nebo nati. 

Kdy ji použít? Echinaceu je dobré užívat hned při prvních příznacích nachlazení. Její užívání má trvat sedm až deset dní.  

Občas se mohou objevit nežádoucí účinky: gastrointestinální potíže, sucho v ústech nebo, nespavost.  

Alkylamidy pomáhají při „požírání“ mikrobů 

Alkylamidy (lipofilní látky), které rostlina obsahuje, stimulují fagocytózu. To je schopnost buněk pohlcovat cizorodé částice, mikroby nebo poškozené buňky. Vážou se na specifické receptory, označované jako kanabinoidní (přesněji CB-2, CB-1 jsou v nervovém systému), protože se na ně také vážou obsažené látky v léčivém konopí. Zcela přesně ovšem tento mechanismus účinku není dosud objasněn. Ve studiích byla třapatka v prevenci příznaků účinnější než placebo.  

Pozor na imunosupresiva! 

Tato léčivá rostlina se nesmí kombinovat s imunosupresivními léčivy (užívají je pacienti například po transplantacích, kdy je potřeba dočasně potlačit imunitní systém nemocného).  

Podle Německé lékopisné komise by třapatku neměli užívat pacienti:

  • v progresivní fázi tuberkulózy 
  • s HIV infekcí  
  • nebo jinými autoimunitními nemocemi 
  • opatrní by také měli být astmatici

2: Panax ginseng (ženšen všehoj, též ženšen pravý) 

Ženšen pravý je velmi známá léčivá rostlina, s kterou se často můžeme setkat v doplňcích stravy. Pochází z Koreje, dnes také roste například v Číně, Nepálu nebo na Sibiři). Pro léčebné účely se jako rostlinná droga zpracovává kořen rostliny. Ten připomíná kořen mrkve je dužnatý a někdy připomíná tvarem lidské tělo.  

U doplňků stravy je důležité, v jakých podmínkách byl použitý ženšen pěstovaný. Může se jednat o: 

  • pěstovaný ženšen (tam spadá většinu světové produkce) 
  • ženšen pěstovaný v horských podmínkách  
  • divoce rostoucí horský ženšen

Účinné látky: Kořen rostliny obsahuje celou řadu účinných látek. Hlavní jsou ginsenoidy (druh saponinů, též panaxosidy). K dalším náleží sacharidy (panaxany), aminokyseliny, minerální látky nebo vitamíny (B1, B2, B12 a C). Tyto látky působí adaptogenně (zesilují obranyschopnost našeho organismu) a posilují imunitní systém (zvyšují fagocytózu makrofágů). 

TIP Celostní medicíny: Ženšenů je celá řada. Při samotné horečce může mít tělu nedostatek antioxidantů, například glutathionu, jehož produkci může ženšen korejský ovlivnit.

Mezihra – standardizovaný extrakt versus širokospektrý 

V případě ženšenu si můžeme objasnit mezi dvěma druhy extraktů, s kterými se v popiscích na obalech doplňků stravy někdy setkáváme. Jaký je v nich rozdíl? 

Širokospektrý extrakt   

U ženšenu je doporučené dávkování je u extraktu (v poměru 1:2) 1,5 až 6 ml denně, u koncentrovaného extraktu (5:1) 100 až 200 mg denně. Zde se jedná o širokospektrý extrakt. Tento poměr znamená, že na jeden kilogram extraktu bylo použito pět kilogramů suroviny, tedy zde zpracovaného kořene ženšenu. To ovšem neurčuje, že je extrakt 5x silnější. Bohužel, ne každá část základní suroviny má stejné zastoupení účinných látek.  

Standardizovaný extrakt 

Znamená, že byl definován obsah účinných látek i chemické složení ženšenu – kolik a čeho je v něm obsaženo. Název rostliny je doplněn o procentuální zastoupení účinné látky, tedy u ženšenu například obsah ginsenosidů v miligramech. Jednoduše řečeno to znamená, že je přesně určeno, které složky a v jakém množství musí standardizovaný extrakt obsahovat.  

zensen horecka glutathion

Jak ženšen užívat a na co si dát pozor? 

Doporučená doba užívání jsou 3 měsíce. Ženšen by neměli užívat pacienti s akutním astmatem a zvýšeným krevním tlakem. Dlouhodobé užívání je vhodné u indisponovaných a starších pacientů. Ovšem u posledně jmenovaných jeho použití omezují některé interakce s léky.

Opatrní by měli být pacienti, kteří užívají:

  • imunosupresiva (léky potlačující imunity – například po transplantacích) a chemoterapeutika
  • léky obsahující warfarin  
  • léky obsahující digoxin  
  • nebo léky ze skupiny antidiabetik (pacienti s cukrovkou)

Ženšen by se neměl kombinovat ani s kofeinem nebo alkoholem. Za nejkvalitnější ženšen je považován korejský, hlavně extrakty z tzv. šestiletého kořene. Ideální je, pokud ze šestileté rostliny, pak je nejvyšší obsah účinných látek. Ženšen pomáhá také při stresu a psychickém (nebo fyzickém) vyčerpání. 

3: Rhodiola rosea (rozchodnice růžová, lidově zlatý kořen) 

Rozchodnice růžová je rozšířená hojně po celém světě (například v Mongolsku, Sibiři nebo v evropských horských oblastech, jako jsou Alpy nebo Pyreneje). U nás není tak častá a náleží k ohroženým druhům. Jako rostlinná droga se z ní používá kořen a oddenek.

Účinné látky: glykosidy, flavonoidy, deriváty kyseliny gallové a další. Nejdůležitější účinné látky jsou rhodiolosid nebo rosiridin.  

Účinky rhodioly

  • tato bylinka má důležitý adaptogenní účinek 
  • dále její užívání přispívá ke zmínění stresu
  • pomáhá ochraňovat před vlivem negativních volných radikálů z okolního prostředí 
  • pomáhá zmírňovat strach a napětí 
  • působí kardioprotektivně

Má rhodiola nežádoucí účinky?

Nežádoucí účinky se vyskytují velmi málo. Jedině pokud bychom užívali vyšší dávky rhodioly, než je doporučené, pak můžeme pociťovat podrážděnost mozku, nespavost, někdy naopak výjimečně spavost, mírná bolest hlavy a pocit tlaku v hrudníku. Po vysazení nežádoucí účinky rychle mizí. Z interakcí s léky by připadalo jedině to, že se rhodiola nesmí užívat současně s barbituráty. To ovšem moc nepřipadá do úvahy, protože tyto léky se dnes předepisují velmi málo. 

U rhodioly se často setkáme v doplňcích stravy, že je ve formě lihového extraktu. Zde se jedná o tzv. širokospektrální extrakt, kdy nelze přesně určit obsah účinných látek.

rhodiola rosea

4: Scutellaria baicalensis (šišák bajkalský) 

Již podle názvu je vám jasné, že se vyskytuje ve východním Zabajkalí. Roste také v Severní Koreji, Číně nebo Mongolsku. Jako rostlinná droga se z něj zpracovává kořen (Radix). 

Účinné látky: K nejdůležitějším obsaženým látkám můžeme započítat různé flavonoidy, k nejvýznamnějším se řadí baicalin, baicalein nebo wogonosid, alkaloidy, silice, beta-sitosterol, kyselinu benzoovou, třísloviny, pryskyřice a další. 

Účinky šišáku bajkalského

V případě nachlazení má důležité antivirové, antibakteriální a protizánětlivé působení. Rovněž působí sedativně, má antioxidační účinky a uvažuje se o protinádorovém působení.

V tradiční čínské medicíně má mnohem širší použití. Toxicita obsažených látek je velmi nízká. Mohou se objevit žaludeční problémy, průjem nebo alergická reakce. 

V doplňcích stravy je šišák ve formě lihové tinktury, z kořene se dá také připravit odvar. 

TIP Celostní medicíny: TČM přezdívá šišáku bajkalskému jako bylině na zbytkový patogen. O širokém využití šišáku bajkalského doporučujeme celý článek.