Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) je vytrvalá bylina, planě roste v lesních a lesostepních oblastech Zabajkalí, v Koreji, Číně, Japonsku a severovýchodním Mongolsku. K terapeutickým účelům se používá hlavně kořen byliny, v jiném zacílení i nať drogy.
Dle Tradiční Čínské Medicíny je kořen šišáku povahy chladné, hořké chuti, tropismus má k dráze plic FEI, žaludku WEI, žlučníku DAN, srdce XIN a tlustého střeva DA CHANG. Odstraňuje horko RE, toxiny RE DU, ale pro nás je důležitá schopnost odstranit vlhké horko SHI/RE, což si v naší mluvě můžeme připodobnit k zánětlivým procesům.
Co si pod tímto máme představit?
Zkusme si účinky této úžasné byliny popsat na běžném onemocnění: viróza, zánět dýchacích cest, dutin, v horším případě angína.
Naši lékaři již vědí, že nadužívání antibiotik je „cesta do pekel“, zvláště u virových onemocnění, protože antibiotika zabíjejí bakterie, a ne viry. Jenže jak vypadá praxe? Je nám zle, máme rýmu, kašel, zvýšenou teplotu, došouráme se k lékaři – a lékař „pro jistotu“ napíše antibiotika. (Ti šťastnější z nás mají lékaře, kteří v tomto případě udělají test CRP, který jasně identifikuje, zda jde o infekci virovou, kde jsou antibiotika neúčinná, kontraproduktivní díky svým nežádoucím účinkům, nebo zda jde o infekci bakteriální, kde by ATB měla opodstatnění.)
Po léčbě antibiotiky dojde ke zlepšení našeho stavu, ale je to opravdu vyléčení? Antibiotika v našem organismu zlikvidují jak patogenní bakterie, tak i ty, které k životu potřebujeme, přátelské bakterie v tenkém a tlustém střevě.
Antibiotika ale nejsou schopny vyloučit vnitřní horko a vlhko SHI/RE a hlen TAN. V těle nám pak zůstává živná půda pro další nežádoucí organismy, které toto prostředí mají rády a pokud máme oslabenou obrannou energii, dochází k opakovaným onemocnění.
Trápí nás nemoci, které se dříve vyskytovaly pomálu, ale které mají stejného jmenovatele, tzv. „zbytkový patogen“ (neboli Perzistující Patogenní Faktor – PPF), což je přetrvávající horko RE, vlho SHI, hlen TAN, či horký toxin RE DU.
Zbytkový patogen je mnohdy odpovědný za sníženou obranyschopnost, různá autoimunitní onemocnění, celou řadu chronických nemocí, přetrvávající nálezy různých patogenů (streptokoky, stafylokoky, chlamydie, borelie), opakovaná mykotická či parazitická onemocnění a stále více se vyskytující alergie téměř na vše – od alergií na potraviny, přes pylové alergie, alergie na spóry, plísně atd.
Jaké účinky můžeme od šišáku očekávat?
Východní medicína tuto drogu používala téměř na veškeré akutní a chronické záněty, ať se již týkaly dýchacích cest (záněty průdušek, nosohltanu, nosních dutin a plic, při kašli s vykašláváním hlenu, při bronchiálním astma), ale též na záněty středního ucha, zánětlivá onemocnění kůže způsobená horkými toxiny RE DU, kam můžeme počítat ekzémy, afty, opary. Důležité je i zacílení na trávicí trakt při akutním i chronickém průjmu, na záněty žaludku a střev, při celiakii, vředové chorobě, ulcerosní kolitidě, zánětech jater a žlučníku. Dále se šišák dle TČM používá při infekcích močových cest, zánětech ledvin a močového měchýře, při gynekologických zánětech a mykózách. Již byly zmíněny účinky při likvidaci rezistentních kmenů baktérií (zlatý stafylokok, borelie, chlamydie a další). Nás budou též zajímat účinky při vysokém krevním tlaku a zvýšeném cholesterolu.
Nyní se zkoumá pozitivní účinek baicalinu vůči HIV a růstu nádorových buněk.
Obecně řečeno, tato bylina, používaná tisícíletí, má velmi široký záběr na „moderní“ onemocnění, vzniklé naším hektickým stresovým životem, mrtvou, konzervovanou, chemicky ošetřenou, upravovanou stravou, na onemocnění, jehož příčinou je vnitřní vlhké horko SHI/RE. Mohli bychom šišák nazvat jako universální bylinu pro detoxikaci.
Díky našemu hektickému životnímu stylu je šišák vhodný i na běžnou očistnou kůru, a to v období jara a podzimu, vždy po 3 měsíce.