Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Kyselina 4-aminobenzoová

25.08.2018
Kyselina

Kyselina 4-aminobenzoová je bílá krystalická látka, která je jen trochu rozpustná ve vodě. Je známá pod zkratkou PABA čili kyselina para-aminobenzoová. Někdy je chybně řazena mezi vitamíny, ale o vitamín se nejedná (méně časté označení je vitamín Bx nebo bakteriální vitamín B1). V našem organismu tato kyselina vzniká díky činnosti bakterií Escherichia coli ve střevě (pro něž je esenciální živinou). Její hlavní význam pro náš metabolismus je v tom, že tvoří meziprodukt pro vznik kyseliny listové (vitamin B9), kterou si sami neumíme vytvořit. Vytváří ji vlastně za nás “přátelská” bakterie Escherichia coli, která právě pro její vytvoření nutně potřebuje kyselinu 4-aminobenzoovou. Pokud ji bakterie nevytvářejí dostatečně, je nutno ji podávat ve formě doplňků stravy.

Kyselinu 4-aminobenzoovou můžeme najít i v potravinách - je možno uvést pivovarské kvasinky, vejce, mléko, vnitřnosti (játra, ledvinky), melasu a celozrnné obiloviny. Podporuje tvorbu červených krvinek, oddálení stárnutí kůže, pomáhá při udržení dobrého stavu střevní mikroflóry a další. Některé zdroje uvádějí, že tato kyselina po sloučení s kyselinou pantotenovou má výrazně hojivý účinek na pokožku a to i v případě kůže postižené depigmentací (nedostatečným zásobením kožním pigmentem melaninem). Pomáhá zpomalovat tvorbu vrásek. Proto se s ní můžeme setkat i jako s jednou ze složek přírodních přípravků na podporu dobrého stavu pokožky.

 

Nedostatek této kyseliny se projevuje těmito příznaky: celková únava, podrážděnost, deprese, mokrý ekzém, sklerodermie (předčasné vrásky na kůži), ztráty pigmentace kůže (vitiligo) a předčasné šedivění vlasů.

 

Naopak předávkování způsobuje nevolnost až zvracení. V některých případech po užití nepřiměřeně vysokých dávek PABA došlo k projevům poruchy jater, ledvin a srdce. Účinek kyseliny 4-aminobenzoové je snižován některými léčivy (sulfonamidy, antikoncepčními látkami s obsahem estrogenů) nebo alkoholem.

 

Vzhledem k tomu, že tato kyselina pohlcuje UVB záření, byla původně obsažena v přípravcích na ochranu proti slunečnímu záření. Ovšem nicméně dnes se už v těchto přípravcích téměř nevyskytuje. Je to proto, že je také silně senzibilizující látkou, která může způsobit alergickou kontaktní dermatitidu. Bylo rovněž zjištěno, že může zvyšovat riziko buněčného poškození způsobené UV zářením. Z těchto důvodů dnes již v opalovacích prostředcích téměř není. Tyto informace se týkají mastí, gelů a podobně. Nevztahují se ke kyselině 4-aminobenzoové jako jedné ze složek doplňků stravy. Tam by hrála roli jen alergie jako na každou jinou složku přípravku.

 

Celková nabídka přípravků obsahující kyselinu 4-aminobenzoovou.


Související články:
Kyselina pantotenová
Kyselina jantarová


25.08.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C

439,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS