Kůže a opalování

cm more

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co bychom měli vědět o kůži. Hebká, dobronzova opálená pokožka je pro mnoho lidí symbolem zdraví a krásy. Ovšem i zde platí pravidlo: všeho s mírou!

Málokdo asi tuší, jak významnou roli hraje kůže v našem životě. Její celková plocha je  2 m2 a je tudíž největším lidským orgánem. Kůže není jen naším vnějším obalem a ochranou proti vnějším vlivům. Je také důležitým vylučovacím orgánem. Kůží se totiž vylučuje voda a některé škodliviny. Jsou v ní uložena tělíska, pomocí nichž vnímáme teplo, tlak, bolest … V neposlední řadě se v kůži tvoří působením slunečního záření vitamín D.

Rozumné opalování je tedy v každém případě prospěšné. Naopak přílišné slunění má následky opačné. Nedostatek slunce v nás vyvolává pocity únavy a deprese. Nadměrné slunění vede k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě přirozené vlhkosti a elasticity. A to je příčinou tvorby vrásek. Bohužel, velmi nepříjemným faktorem je skutečnost, že kůže má omezenou schopnost regenerace. Jinými slovy, veškerá poškození kůže a nešetrné zacházení se velmi těžko napravují. Kožní problémy, se ovšem nemusí projevit okamžitě, ale až po létech.

Obzvláště nebezpečné je sluneční záření pro citlivou dětskou pokožku. Kojenci by přímému slunečnímu záření neměli být vystaveni vůbec. U právě narozených dětí se teprve tvoří přirozená ochrana proti UV záření. Batolata by na slunci měla být maximálně 1 hodinu denně při hrách a koupání. Tedy v žádném případě ne tak, jak to děláme my dospělí – lehnout si a slunit se. Kůže každého člověka reaguje na sluneční paprsky individuálně.

V zásadě však rozdělujeme typy pokožky na IV druhy:

Fototyp Název Reakce kůže Délka slunění
I citlivá vždy zrudne, hnědne málo 5 – 10 minut
II citlivá vždy zrudne, hnědne málo 10 – 20 minut
III normální někdy zrudne, dobře hnědne 20 – 30 minut
IV odolná nezrudne téměř nikdy, snadno hnědne až 45 min

Zhnědnutí kůže je způsobeno tvorbou kožního barviva melaninu, který je přirozeným ochranným filtrem, schopným pohltit některé složky slunečního záření. Čím menší je schopnost tvořit melanin, tím větší je riziko poškození kůže. Sluneční záření samo o sobě není škodlivé. Nebezpečné je UV záření, které obsahuje tři složky – typ A, typ B a typ C. Tyto paprsky pronikají do všech vrstev pokožky. Jsou filtrovány pouze v ozónové vrstvě atmosféry, jejíž stav není zrovna ideální a velmi se mění. Zčervenání nás upozorňuje, že jsme pobyt na slunci přehnali.

OCHRANA
Ochranné přípravky můžeme rozdělit do 3 skupin:

  1. opalovací krémy
  2. přípravky po opalování
  3. doplňky výživy (především antioxidanty)

Opalovací krémy:

  • Chrání proti slunečnímu záření.
  • Volíme co největší ochranný faktor (SPF – sun protection factor).
  • číslo faktoru násobí dobu pobytu na slunci bez použití ochranného filtru (krému). Např: máme-li pokožku typu II, můžeme na slunci bezpečně pobývat 10 min. S opalovacím krémem s faktorem 12 můžeme tuto dobu prodloužit na 120 minut.
  • Vždy zkontrolujte, zda má krém UVA a UVB filtr.

Přípravky po opalování:

  • jejich hlavním úkolem je zklidnění a regenerace kůže – především obnovení vlhkosti a pružnosti
  • patří sem hydratační mléka, oleje a spreje

Doplňky výživy (antioxidanty):

  • chrání pokožku tím, že ji dodávají nezbytné živiny.
  • vážou nadbytečné volné radikály.
  • antioxidanty jsou vit. A, E, C, selen, zinek…

TIPY PO OPALOVÁNÍ:

  • používejte rtěnku či pomádu na rty s ochranným faktorem.
  • slunce opaluje i když není zcela jasno nebo i když jste chráněni slunečníkem.
  • nepobývejte na slunci mezi 11 – 15 hodinou.
  • opalování začněte postupně a pobyt prodlužujte.
  • při spálení vyzkoušejte obklad z uvařeného, vychlazeného černého či zeleného čaje.

SUPERTIP: Vymačkejte obsah několika tobolek vitamínu A či Beta-karotenu do opalovacího krému a tímto se natírejte.