Kolostrum

Tekutina mléčné žlázy, která se poprvé objevuje po porodu. Těsně před produkcí “plnohodnotného mléka”. Uvozovky jsou zde schválně, protože dříve byl zastáván názor, že kolostrum není pro dítě dobré a vylévalo se, dítěti se pak podávalo až to pravé “plnohodnotné mléko”.

Bylo prokázáno, že kolostrum je jedním z velmi významných faktorů, ovlivňující imunitu celoživotně. Obsahuje všechno, co potřebuje novorozenec pro svůj start do zdravého života, pro dokonalou obranyschopnost! Obsahuje množství vitaminů, minerálů a stopových prvků. Také významné bílkoviny, růstové faktory a inhibitory proteás, hrající velmi výraznou roli v imunitním systému.

Obsahuje protilátky, imunoglobuliny, alfa-laktalbumin, který má přímé protibakteriální účinky a podporuje regeneraci buněk. Růstové faktory mají pozitivní vliv na dělení buněk, urychlují regenerační a hojivé procesy. A ještě obsahuje – lactoferrin, což je přírodní imunostimulátor, který pomáhá novorozenci přežít dny, kdy se ocitá v prostředí plném neznámých bakterií a virů. U zdravých jedinců dovede zabezpečit imunitu proti chřipkám, nachlazením, parazitům a infekčním bakteriím. U člověka se nachází v různých sekretech (slzy) nebo sliznicích (trávicí, močový trakt, nos, uši, hrdlo) – všude tam, kde je největší nebezpečí vstupu infekce.

Laktoferrin se uplatňuje při omezování růstu nádorů a metastáz, při omezení zánětlivých projevů, bolestivosti a zlepšení hybnosti u lidí trpících záněty kloubů, při omezení růstu některých plísní, zejména kandidóz, při zlepšení očních poruch a vidění. Omezuje produkce volných radikálů a snížení projevů stárnutí, které jsou způsobeny radikálovými reakcemi. Kolostrum není počítáno mezi léčiva. Je to potravinový doplněk. “Působení kolostra zatím není vědecky prokázáno a neví se vlastně jakým způsobem účinkuje, ale zkušenosti potvrzují, že funguje” uvádí docent MUDr. Ivan Malbohan.

Kolostrum zkoumají laboratoře na celém světě (kanadská firma Proenzi, americká společnost Neways). Výsledky hovoří o ochraně proti infekčním onemocněním a proti bakterii Heliobacter pylori, odpovědné za vznik některých forem žaludečního a dvanácterníkového vředu. Chrání žaludeční sliznici i před škodlivými účinky některých léků. Některé studie hovoří o vlivu proti vytváření zubního kazu, příznivý efekt bývá zjišťován u průjmových onemocnění. Podle odborného časopisu New England Journal of Medicine působí také proti anémii, specifickému svalovému onemocnění, revmatické artritidě, roztroušené skleróze a ovlivňuje chronický únavový syndrom. Má vliv na hojení ran, na vytváření svalové hmoty, na zlepšení nervového systému a ke zvyšování výdrže a vitality.

Některé firmy již kolostrum zařazují do svých produktů. Používají k tomu kolostra kravského. Protože telátko je odkázáno na přísun obranných látek zažívacím traktem. Jsou vněm všechny popsané důležité složky podporující imunitní reakce organismu, velké množství bílkovin, jen málo tuku a malé množství mléčného cukru.

Zpět nahoru