Kolostrum, zázrak naplněný imunoglobuliny  

colostrum

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S kolostrem se během svého života setkáme téměř všichni, poprvé, máme-li štěstí a jsme první dny na světě vyživováni mateřským mlékem a podruhé pak v podobě doplňků, trápí-li nás například oslabený imunitní systém, trpíme-li na časté virózy, autoimunitní poruchy, které se navíc, tu a tam, projeví putujícím zánětlivým stavem, případně též ekzémem a jinými neduhy, které jsou spjaty s oslabenou imunitou.

Kolostrum lze též podávat preventivně, například u dětí, které se, zejména ve školkách, dnes a denně setkávají s nejrůznějšími druhy virů, od obyčejné rýmy, po lehčí kašel, neštovicemi konče. I zde pak kolostrum může pomoci, aby se děti ve školce udržely co nejdéle, v pořádku a fit, navzdory kašlajícím kamarádům. Případně, a to vřele doporučuji, pokud jsme rodiči a naše děti jsou stále na hromádce, to abychom zůstali odolní i my.

Sama mám s kolostrem moc dobrou zkušenost, nejen u nás dospělých, ale hlavně u dětí, zejména pak novorozenců, kteří, prostřednictvím mateřského mléka, první dny po porodu posilují imunitní systém. Kojení je koktejlem přímo dítku na míru a mimo kolostra jím také procházejí protilátky z těla maminky, které pak budují přirozenou imunitu v těle narozeného miminka. Má zkušenost je například taková, že kojící matka, jež právě prodělávala neštovice, na své dítko toto ochoření nepřenesla, neboť přes mléko putovaly protilátky proti varicelle zoster. Naše tělo je moudré a důmyslné, viďte. Dalo by se snad s pokorou říci, že lidský organismus je až neuvěřitelně promyšlená, dokonalá skládačka. I o jeho zázracích by se daly napsat obsáhlé články, my se však nyní opět vraťme ku již zmiňovanému kolostru.

Co to vlastně je, to kolostrum

Kolostrum je přirozenou součástí mateřského mléka, kterou produkují prsní žlázy všech savců světa. Jeho struktura je oproti pozdějšímu mléku hustější, barva je pak spíše nažloutlá, což jej opět odlišuje od pozdějšího mléka, jenž se svou barvou blíží mléku, které známe z farem či obchodů. Tělo matky jej netvoří dlouho, většinou jen pouhých pět dní po porodu, aby zajistilo novorozenci super železnou ochranu a přichystalo jej tak na svět plný bakterií a virů. Posléze se složení mateřského mléka velmi rychle mění, ubývají imunoglobuliny, které jsou pro mlezivo, tedy zmiňované kolostrum, tolik příznačné. Hlavním úkolem imunoglobulinů je rychlá a správná identifikace, následně též zneškodnění cizího objektu, ať už bakterie či viru v těle. Zajímavostí je, že kolostrum je během 24 hodin zcela schopno změnit své složení. Možná i proto novorozené děti usínají u prsu, aniž by se odtrhly a někdy též nepřetržitě sají a sají.

Mimo zmíněné imunoglobuliny obsahuje kolostrum také sacharidy, bílkoviny, tuky, z nichž zmíním například mastné kyseliny s krátkým řetězcem či omega 3 a 6 NMK, dále pak vitamíny, minerály, stopové prvky a enzymy. Najdeme zde také cytokiny, což jsou molekuly, které přenášejí důležité informace mezi jednotlivými buňkami a svou povahou pak ovlivňují růst a dělení buněk, diferenciaci, zánět a obranyschopnost. Najdeme zde také laktoferin, jenž je zcela nezbytný pro transport železa do červených krvinek. Přítomné jsou také růstové faktory či polypeptidy bohaté na prolin, které jsou nezbytné k produkci kolagenu, ale také chrupavčité hmoty. Pokud jsme se zastavili u slovního spojení růstový faktor, vězme, že usnadňuje hojení pooperačních ran, podporuje rekonvalescenci po úrazech, stimuluje růst kostí, svalů, regeneruje též poškozené nervy.

Jak si kolostrum dopřát i v pozdějším věku

Jak jsme si řekli již výše, kolostrum je přirozenou součástí laktace všech savců na zemi. Není tedy pouhou výsadou lidské maminky, jakožto i veškerých maminek z třídy savců. V dnešní době se nejčastěji setkáme s kozím a kravským kolostrem, kdy osobně, ze své pozice nutričního terapeuta, při intoleranci kravského mléka doporučuji upřednostnit kozí kolostrum, pokud tedy netolerujeme alfa kasein kravského mléka, jenž v kozím mléce zcela chybí. Jsme-li alergičtí na laktózu, zde je pak třeba kolostrum vyzkoušet, neboť jak kozí, tak i kravské mlezivo budou laktózu obsahovat. Někteří klienti však plně tolerují.

Kolostrum je povětšinou nabízeno formou prášku v želatinových kapslích, případně pak kapslích vyrobených z hydroxylpropylmethyl celulózy. Vždy by se mělo dbát na to, aby se nejprve dostatečně napilo mládě, teprve poté může dojít k odebrání mleziva. Na dobrých farmách také platí, že pokud již jednou bylo zvířeti mlezivo odebráno, podruhé se tak již daný rok nestane, to, aby mládě i nadále mohlo získat vše potřebné pro svůj prvopočátek a následně i život. Jen pro zajímavost, mlezivo by mělo být odebráno do 12 hodin po porodu, neboť později rychle klesá výčet účinných látek. Následně se kolostrum usuší horkým vzduchem, nebo ještě lépe, procesem lyofilizace a buď takto uzavře do neprodyšného obalu, případně se jím plní zmíněné kapsle. Kolostrum je dobré skladovat v lednici.

Nabízíme-li kolostrum dětem, můžeme rovnou vybrat práškovou formu, případně využít kapslové balení, kdy každou z kapslí otevřeme a prášek vsypeme do přesnídávky či jogurtu. Kolostrum by se nemělo přidávat do horkých nápojů, jako je například kakao, což někdy může k ulehčení situace svádět.

Vybíráme-li kolostrum, ptejme se také, v jakých podmínkách je zvíře chováno, zda má možnost přirozené a volné pastvy, ze které si vybere bylinky na míru. Zvířata bez možnosti přirozeného výběhu mívají všeobecně horší imunitní systém, což se následně projeví také na samotném mlezivu. Volný výběh a dostatek slunečního svitu dále zajistí přítomnost cenných omega 3 NMK, ale také vitamínu D.

Samozřejmě, kolostrum není samo spásné. Potřebujeme-li podpořit imunitní systém, ať už ten náš nebo našich dětí, v prvé řadě vylaďme stravu, upusťme od nadmíry rafinovaného cukru, nadbytku bílé mouky, masa, nevhodného tuku, aditiv, instantních pokrmů. Jídelníček naplňme kvalitní zeleninou, ovocem, rybami, dobrými přílohami nízkého glykemického indexu, vlákninou, vitamíny, minerály, ale také kvalitní vodou. Cvičme, hýbejme se, pracujme na svém vnitřním světě, který je též odrazem našeho zdraví.